Udostępnij
Skomentuj

Jaka wyprawka dla wcześniaka? Co kupić do szpitala wcześniakowi?

Odpowiednie przygotowanie do narodzin dziecka pozwoli rodzicom w spokoju cieszyć się radością z wychowania nowego członka rodziny.

Przyjście na świat wcześniaka zazwyczaj jest zaskoczeniem dla rodziców, którzy być może jeszcze nie zaczęli przygotowywać się do narodzin dziecka. Mama wcześniaka spędzi z dzieckiem w szpitalu więcej czasu, będzie też potrzebować trochę więcej akcesoriów. Jak powinna wyglądać wyprawka dla wcześniaków? Co kupić dla wcześniaka?

Maluch w inkubatorze

Dziecko urodzone przed terminem najpewniej trafi do inkubatora, gdzie w idealnych dla niego warunkach będzie oczekiwać na spotkanie z rodzicami. Maluchy nie potrzebują ubranek, gdy są w inkubatorze. Niezbędne będą jednak pieluchy.

  • Pieluchy dla wcześniaków - powinny mieć rozmiar 0 lub 1. Pieluszki dla wcześniaków o rozmiarze 0 przeznaczone są dla dzieci o wadze do 2,5kg. Rozmiar 1 to pieluchy dla dzieci o wadze od 2 do 5kg. Dostępne są też ekologiczne pieluszki dla wcześniaków. Nie ma sensu kupować pieluch w dużej ilości, ponieważ dziecko bardzo szybko rośnie i może okazać się, że w krótkim czasie po narodzinach przydadzą mu się pieluszki w normalnym rozmiarze.

Po wyjściu z inkubatora

Gdy maluch jest już gotowy na wyjście z inkubatora lub jeśli w ogóle do niego nie trafił - to niezbędne będą ubranka. Ciuszki dla wcześniaka powinny być dobrane do wzrostu i wagi dziecka. Wcześniaki mają zazwyczaj mniejsze rozmiary ubranek niż dzieci urodzone w terminie. Standardowy rozmiar ubranek dla noworodka to 56-62 cm.

Ubranka dla wcześniaka

Ubranka szyte są na rozmiary: 32cm, 38cm, 44cm i 50cm. Powinny być dobrane troszkę na wyrost. Skóra wcześniaka jest jeszcze bardziej delikatna niż noworodka urodzonego w terminie, dlatego ubranka powinny być delikatne, mieć wewnętrzne szwy, ukryte metki i inne odstające elementy (np. zapięcia). Wyprawka dla wcześniaka powinna zawierać:

  • Komplet składający się z body z krótkim lub długim rękawem. Oprócz body trzeba kupić śpioszki i kaftanik. Poleca się mieć po 5 sztuk  każdego ubranka. Drugi możliwy zestaw ubranek dla wcześniaka to body z pajacykiem (także po 5 sztuk). Trzecia polecana kombinacja to koszulki z długim lub krótkim rękawkiem połączone ze śpioszkami i kaftanikiem (także po 5 sztuk). Wcześniakom warto kupić cieplejsze ubranka np. frotte. 
  • 2 bawełniane czapeczki. Taka czapka przyda się do kąpieli.
  • Łapki, czyli specjalne rękawiczki bez palców dla niemowlaków.
  • 3 pary skarpetek najlepiej frotte.
  • Ubranko wierzchnie na wyjście ze szpitala. Na chłodniejsze dni przyda się cieplejszy kombinezon zakończony rękawiczkami albo bardzo gruby pajacyk. Zimą przyda się też ciepła czapka i szalik. Latem, w ciepłe dni, nie ma sensu przesadzać z grubością ubranka - wystarczy malucha ubrać w bluzę lub sweterek. 

Co dla wcześniaka do szpitala warto jeszcze zabrać oprócz ubranek i pieluszek?

Akcesoria dziecięce dla wcześniaków

Ubranka i pieluszki to podstawa wyprawki dla wcześniaka. Oprócz tych przedmiotów mama musi się zaopatrzyć w wiele akcesoriów niezbędnych do opieki nad maluszkiem. Z pewnością przydadzą się:

  • 3-4 pieluchy tetrowe.
  • Chusteczki nawilżane/płyn do kąpieli/maść lub krem do pupy
  • Ręcznik.
  • Rożek.
  • Chusta do noszenia malucha.
  • Kocyk do przykrycia dziecka. Rodzice decydują sie też na woreczki dla wcześniaków - mogą zastąpić kocyk. Mają możliwość wygodnego przeprowadzenia aparatury.

Inne artykuły dziecięce dla wcześniaków niezbędne dla każdego dziecka to:

  • Smoczek dla wcześniaka. Ma inny rozmiar niż zwykły smoczek. Klasyczny rozmiar smoczka dla noworodków urodzonych w terminie to 1. Dla wcześniaków produkowane są smoczki w rozmiarze 0 - mniejsze, bardzo miękkie i elastyczne. 
  • Butelka dla wcześniaka. Wcześniaki mają często problem z odpowiednim odruchem ssania matczynej piersi. Najlepsze dla wcześniaków będą butelki antykolkowe ze specjalnym smoczkiem o odpowiednim rozmiarze dla tak małych dzieci.

Smoczki dla wcześniaków można sterylizować w pojemniku do sterylizacji smoczków lub kupić chusteczki do czyszczenia smoczków.

Wyprawka dla wcześniaka - co kupić do domu?

Oprócz niezbędnych przedmiotów takich jak łóżeczko, przewijak, kołyska i oczywiście wózek, rodzice mogą kupić kilka akcesoriów, które ułatwią opiekę nad dzieckiem i znacząco poprawią komfort rodziców.

  • Laktator, ręczny lub elektryczny. Może pomóc w wywołaniu laktacji. W przypadku mam wcześniaków jest to bardzo istotne. Kobiety, które urodziły przed terminem mogą mieć problemy z laktacją. Nawet gdy zaczną już karmić dziecko piersią, to pokarmu będzie za dużo i wtedy także przydatny okaże się laktator - do odciągania zbyt dużej ilości mleka. Laktator przyda się już w szpitalu. Mama może dostać urządzenie od szpitala - będzie to laktator ręczny.
  • Monitor oddechu. Umieszcza się go pod materacem. Urządzenie informuje o pojawieniu się u dziecka bezdechu.
  • Waga dziecięca. W przypadku wcześniaków może przydać się do sprawdzana przyrostu masy ciała.
  • Elektroniczna niania. Bardzo pomaga rodzicom kontrolować sen dziecka. Gdy maluch jest już w domu i ma własną sypialnie, to dzięki niani rodzice nie muszą zaglądać do pokoju dziecka, by sprawdzić czy wszystko u niego w porządku. Elektroniczna niania może przekazywać nie tylko sygnał dźwiękowy, ale także obraz. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu mają możliwość przekazywania obrazu na smartfona.

Kiedy przygotować wyprawkę do szpitala dla malucha?

O wyprawce warto pomyśleć już na 2-3 miesiące przed planowanym porodem. Warto zrobić listę rzeczy potrzebnych dziecku i mamie w szpitalu, a także po wyjściu ze szpitala. Narodziny wcześniaka to zaskoczenie dla wszystkich. To co dla wcześniaka niezbędne, a czego nie będzie w wyprawce dla dziecka urodzonego w terminie, to przede wszystkim mniejsze pieluszki oraz ubranka w mniejszych rozmiarach. Dla wcześniaka przyda się też mniejszy smoczek. Pozostałe elementy wyprawki, takie jak kosmetyki, czy przybory dla mamy, są takie same w przypadku wcześniaków i dzieci urodzonych w terminie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.