Udostępnij
Skomentuj

Badania prenatalne – kiedy zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Wykonywania badań w ciąży jest konieczne, by móc o nią odpowiednio zadbać i mieć wgląd w jej prawidłowy rozwój.

W zależności od lekarza oraz stanu ciąży, mogą być przeprowadzane raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc lub raz na trzy miesiące. Każde badania to możliwość zobaczenia Maluszka i dowiedzenia się o Jego postępach oraz stanie zdrowia. Poza badaniami kontrolnymi, wykonuje się jeszcze inne – badania prenatalne.

Co to są badania prenatalne?

Są to dokłądne badania stanu Dziecka, mające na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych. Są to badania wyglądające tak samo, jak standardowe badanie USG, ale po prostu dokładniejsze, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszelkie odchylenia od normy.

Na czym polegają badania prenatalne?

Można wyróżnić dwa rodzaje badań prenatalnych: nieinwazyjne-przesiewowe, polegające na badaniu ultrasonograficznym, połączone czasami z testami biochemicznymi oraz genetycznymi, które są całkowicie bezpieczne dla Matki i Dziecka (zalicza się do nich USG genetyczne, Test na poziom AFP we krwi test NIFTY, PAPP-A, Test potrójny poziomów hCH, AFP i estriolu) oraz badania inwazyjne-diagnostyczne, które polegają na bezprośrednim kontakcie z Płodem i analizą Jego otoczenia, wymagającą ingerencji – pobrania materiału do badań np. z wód płodowych, łożyska lub krwi. Wykonuje się je, kiedy zwykłe badanie przesiewowe nie daje 100% pewności i istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wad u Dziecka. Są to amniopunkcja, kardocenteza, fetoskopia i badanie kosmówki.

Kiedy zrobić badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonuje się w każdym trymestrze ciąży – pierwsze między 11. a 14 tygodniem ciąży, drugie około 20 tygodnia, a trzecie około 30 tygodnia ciąży, przy czym najważniejsze są dwa pierwsze. To, kiedy wykonać badania prenatalne, zależy także od wieku kobiety oraz jej historii medycznej. Kobiety w ciąży po 35 roku życia oraz te z obciążonym wywiadem medycznym są objęte programem badań prenatalnych i muszą je wykonać – jest dla nich refundowany i kobieta otrzymuje skierowanie na badania. Zazwyczaj badania prenatalne są nie są refundowane, a ich cena jest zależna od placówki, w którym są wykonywane.

Jak wyglądają badania prenatalne?

Zazwyczaj zaczynają się od USG genetycznego, wyglądającego jak klasyczne, które pozwala na wykrycie większości wad genetycznych i anatomicznych oraz chorób. Badanie USG jest dłuższe i wykonywane na lepszej jakości sprzętach, by dać jak najdokładniejszy obraz. Wyniki badań genetycznych niwelują lub wskazują konieczność dalszej diagnostyki.

Co dają badania prenatalne?

Przede wszystkim – spokój i pewność Rodziców. Ocena stanu zdrowia Dziecka jest niezwykle ważna już we wczesnych etapach ciąży, by zarówno lekarz jak i Rodzice mogli określić drogę postępowania. Leczenie wielu chorób można rozpocząć już w życiu płodowym, z kolei przy wadach nieuleczalnych, Rodzice mają czas na oswojenie się z trudną sytuacją. Podczas badań prenatalnych możliwe jest też określenie płci Dziecka. A kiedy można poznać płeć Dziecka? Czasami możliwe jest to już podczas pierwszego USG prenatalnego, ale najpewniejszy obraz jest około 20 tygodnia ciąży.

Badania prenatalne – jak się przygotować?

Zazwyczaj takie badania nie wymagają specjalnego przygotowania, chyba że wskaże je lekarz. Czasem, jeśli Rodzic chce poznać płeć Dziecka, może zjeść coś słodkiego – Maluszek będzie bardziej ruchliwy i być może łatwiej będzie uchwycić to, co chce się zobaczyć. Duże znaczenie ma przygotowanie mentalne - ważne, by nie stresować się przed badaniami i potraktować je jak każde inne.

O tym, dlaczego badania prenatalne są tak ważne, nie trzeba nikogo uświadamiać. Przy obecnych postępach medycyny diagnostyka ma ogromne znaczenie, a badania prenatalne w ciąży umożliwiają bardzo dokładny wgląd w stan zdrowia nienarodzonego Dziecka i ewentualną interwencję – rozpoczęcie leczenia, jeśli jest możliwe. Wiele osób uważa, że częste badania USG w ciąży nie są bezpieczne – owszem, nie ma co stresować Maluszka co tydzień, ale obecnie pracuje się na w pełni bezpiecznych maszynach, które nie mają wpływu na rozwój Dziecka. USG w ciąży jest konieczne, tak samo, jak inne badania kontrolne w ciąży.

Profilaktyka dla kobiet w ciąży nie powinna obejmować jedynie zmian diety, porzucenia używek oraz większej dbałości o zdrowie, ale przede wszystkim powinna opierać się o kalendarz badań w ciąży. Już na samym początku Ciężarna powinna zorientować się, zapisać i przyswoić, jakie są podstawowe badania w ciąży i kiedy je wykonywać. O większości z nich będzie informowana przez lekarza, ale sama także powinna być świadoma. W zasadzie badania w ciąży powinno się rozpocząć… już na etapie jej planowania – można wtedy wykonać podstawowe badania krwi z określeniem jej grupy, badanie moczu, wykonać test TROCH (toksoplazmoza, różyczka, others – inne, jak np. wirus HIV, cytomegalia, herpes – wirus opryszczki), mierzyć ciśnienie i poziom cukru, wykonać badania tarczycy. Są to także obowiązkowe badania w ciąży, do wykonania na określonym jej etapie, ale nie zaszkodzi wcześniejsze sprawdzenie kondycji organizmu.

Zarówno badania prenatalne, jak i podstawowe badania w ciąży są niezwykle ważne, by móc w pełni świadomie przeżywać ten wyjątkowy stan, a przede wszystkim – odpowiednio zadbać o Dziecko oraz… dobrze się Mu przyjrzeć. Choć mogą wywoływać stres i obawy, są konieczne. Powinno się o nie zapytać lekarza już na samym początku, pamiętać o nich i wierzyć, że wyniki będą wyłącznie dobre.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.