Udostępnij
Skomentuj

Barbie Made to Move. Którą lalkę Barbie warto kupić?

Lalki Barbie są obecne w każdym dziewczęcym pokoju. Prędzej czy później każda Dziewczynka o nich marzy, podziwia w sklepach, chce się nimi bawić. Ich popularność nie przemija, co więcej – wciąż dochodzą nowe modele, a nawet inne zabawki Barbie, takie jak puzzle czy bajki Barbie, opowiadające historię lalek-dziewcząt. Wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających małych Klientek.

Zabawki dla Dziewczynek

W sklepach wyraźnie widać podział na zabawki typowo dziewczęce i chłopięce. Charakter zabawek jest mocno zaznaczony nie tylko przez kolor, ale i przed dostosowanie do płci. Widać to wśród zestawów klocków, zabawek w stylu warsztatów – Chłopcy mają do dyspozycji narzędzia, z kolei Dziewczynki artykuły gospodarstwa domowego, ale najbardziej symboliczny podział to auta i lalki dla Dzieci. To też swego rodzaju pewniki – każde Dziecko przechodzi przez okresy fascynacji albo motoryzacją, albo zabawą w dom, pokazy mody itp. Nie ma się więc co dziwić, że i asortyment wciąż się powiększa o nowe modele, czasem nawet bardziej w stylu unisex, by każda płeć mogła czerpać przyjemność z zabawy. O ile jednak wśród zabawkowych samochodów można znaleźć modele także dla Dziewczynek, to jednak lalki, nawet w „męskim” wydaniu, nadal nie są normą wśród chłopięcych gadżetów. Nigdy też nie będą nią lalki Barbie, choć i wśród nich można znaleźć przecież Kena. Jednak nawet w jego rolę chętniej wcielają się Dziewczynki niż Chłopcy. Mimo to, twórcy lalek zrobili krok do przodu, by dodać nieco innego charakteru lalkom Barbie.

Barbie Made to Move

Niegdyś kojarzona była wyłącznie z pięknością o idealnej figurze, pięknych ciuszkach, z akcesoriami „urodowymi”. Później zaczęto dodawać nowe gadżety, które umożliwiały zabawy w sytuacje – Barbie z pieskami, Barbie na koniu, a nawet Barbie w ciąży czy w wymarzonym domu. Lalki zawsze można było przebierać i czesać, a wszystko wokół nich było… nieco przesłodzone, idealne i – co tu dużo mówić – sztuczne. Nie każda Dziewczynka odnajdywała się w zabawie, która polega przecież na niczym innym, jak na wcielaniu się w role. Nie było miejsca na zabawę w sport, choć dostępne są też Barbie na rolkach i rowerze, które jednak miały za zadanie „dobrze wyglądać”, nie zaś umilić zabawę Dziewczynkom kochającym aktywność fizyczną. By sprostać oczekiwaniom miłośniczek lalek, a zarazem uwielbiających sport, zaczęto tworzyć lalki Barbie o większym zakresie ruchów, którym można nadawać różne pozy. A bezpośrednią ukłonem w stronę Dziewczynek będących w ciągłym ruchu, kochających fitness i wszystko, co związane ze zdrowym, wysportowanym stylem życia, jest lalka Barbie z serii Made to Move – stworzona do ruchu!

Lalka gimnastyczka - czy warto ją kupić?

Barbie Made to Move Lalka Pink Top

To, co od razu rzuca się w oczy, to fakt, że lalki dla Dziewczynek z serii Made to Move są dość… skromne, choć nadal ładne i kolorowe. W odróżnieniu od innych Barbie, nie posiadają modnych strojów i mnóstwa akcesoriów. Ubranka dla lalek Barbie Made to Move są przystosowane do ćwiczeń – to elastyczne spodenki i luźna koszulka, dzięki czemu można się wspaniale bawić – czy to gimnastyka poranna czy też inny sport – wszystko jest możliwe, jeśli jest wygodny strój i dobrze przygotowane ciało. A i to jest zaskakujące – lalki posiadają możliwość zginania kolan i łokci, dzięki czemu można je ustawiać w różnych pozycjach. Nawet kwiat lotosu jest możliwy do zrobienia! Lalki dostępne są w różnych stylach, każda też może zajmować się innym sportem. Nie straszna im gimnastyka artystyczna, piłka nożna a nawet trekking – wystarczą odpowiednie ubranka dla Barbie, które można dobierać wedle indywidualnych potrzeb – nie są potrzebne żadne specjalistyczne. Oczywiście, lalkami można się bawić na wiele różnych sposobów, niekoniecznie w uprawianie sportów. Możliwość poruszania pozwala także na „grę” na instrumentach i układanie w najróżniejszych, bardzo realistycznych pozach. Czy to tancerka na konkursie tanecznym czy kelnerka nosząca tace – nie ma scenki, której nie można odegrać z lalką Barbie Made to Move.

Każda lalka to wymarzony prezent dla Dziewczynki. W pewnym wieku jednak Lalki Barbie zajmują miejsce lalek bobasów, pozwalając na szaleństwa dziewczęcej wyobraźni i nowe wcielanie się w rolę „dorosłych”. Wokół lalek tego typu wciąż toczą się dyskusje odnośnie tego, jaki mają wpływ na wciąż plastyczną, podatną młodocianą psychikę. Lalka jest zawsze piękna, z idealnymi proporcjami, wspaniałymi włosami, zawsze uśmiechnięta, otoczona modnymi gadżetami. Dziewczynki wyrastały w przekonaniu, że lalki są ideałem kobiecości i „bycie jak lalka Barbie” było odbierane jako komplement. Obecnie, jest zupełnie inaczej – określenie „Barbie” stanowi o sztuczności i przesadzie. Dlatego też wśród lalek zaczęły panować inne trendy – zmieniają się ich proporcie, ideał zostaje wyparty przez naturalność, a i style lalek wskazują na to, że są one nie tylko słodkimi księżniczkami czy „dziewczynami z sąsiedztwa”, ale i sportsmenkami, bez różowych sukienek i torebek. To ciekawa alternatywa, a przede wszystkim – możliwość  kreatywnej zabawy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

bardzo fajne lalki