Udostępnij
Skomentuj

Ciąża a lot samolotem – czy to jest bezpieczne? Co warto wiedzieć?

Kwestia podróżowania samolotem w ciąży zawsze wzbudza wątpliwości u przyszłych Mam. Czy to na pewno bezpieczne? Czy możliwe są jakieś powikłania? Na co należy zwrócić uwagę przed podróżą? Jest kilka kwestii wartych zastanowienia, które być może choć trochę pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie: „ Lecieć czy nie?”.

Czy w ciąży można latać samolotem?

Podróże w ciąży nie są zabronione, a nawet wskazane, jeśli niosą ze sobą wizję relaksu i odpoczynku. Więc odpowiedź na to pytanie jest prosta – można! A kiedy latać samolotem w ciąży? W przypadku prawidłowej, pojedynczej ciąży zaleca się latanie maksimum do 37 tygodnia ciąży. W przypadku ciąży mnogiej granicę bezpieczeństwa wyznacza 32 tydzień. Jednak nawet przestrzegających tych ram czasowych, nie można mieć stuprocentowej pewności, że nie wynikną jakieś powikłania czy dolegliwości. Ciąża to wyjątkowy stan, możliwe są więc wyjątkowe przypadki. Najważniejsze, by poinformować swojego ginekologa o podróżniczy planach – jego zdanie jest decydujące.

Planowanie podróży samolotem należy zacząć od pytania, czy w ogóle jest ona konieczna. To dotyczy w zasadzie każdego dłuższego wyjazdu, niezależnie od środka lokomocji. Komfort podróżowania w ciąży jest znacznie obniżony i wymaga specjalnych przygotowań. Tak samo, jak w przypadku samochodu, tak też długie loty samolotem nie są szczególnie zalecane, a jeśli już są konieczne, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim – ubrać się wygodnie i lekko tak, by żadna część garderoby nie uciskała, szczególnie brzucha. Możne jedynie ubrać specjalne pończochy uciskowe, by zminimalizować ryzyko powstania zakrzepów. Zakrzepica jest szczególnie niebezpieczna dla Ciężarnych – jej objawy łatwo pomylić z typowymi objawami ciąży, a pojawić się może właśnie w wyniku zbyt długiego siedzenia. Dlatego ważne też, by często zmieniać pozycję podczas siedzenia i robić sobie spacery po pokładzie samolotu najczęściej, jak to możliwe. Nie bez znaczenia jest też miejsce w samolocie – warto się postarać, by siedzieć blisko toalety – ciągłe przeciskanie się przez innych pasażerów może być męczące zarówno dla nich, jak i dla przyszłej Mamy. Oczywiście, należy także pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa, układając je tak, by nie uciskały brzucha oraz o nawiewach – podobnie, jak z klimatyzacją, należy uważać, by się nie przeziębić.

Planowanie wyjazdów podczas ciąży

W zasadzie planowanie wyjazdów za granicę, szczególnie dłuższych, do krajów o innym klimacie i kulturze, trzeba zacząć już w gabinecie lekarskim. Ważne jest, by mieć zrobione wszystkie badania, a w razie konieczności zaszczepić się przeciw egzotycznym chorobom, oczywiście po konsultacji lekarskiej i z zaznaczeniem swojego wyjątkowego staniu. Warto jednak zastanowić się nad takimi destynacjami ze względu na tropikalne choroby, przed którymi czasem nawet szczepionka nie stanowi ochrony. Podczas podróży przyszła Mama powinna mieć przy sobie wszystkie dokumenty, kartę ciąży i wyniki badań, powinna być także zorientowana, czy w miejscu, do którego się udaje, będzie miała w razie czego dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.

Podróże zagraniczne wiążą się także z inną dietą. Ciężarna bardziej niż inni powinna zwracać uwagę na to, co zjada w czasie wojaży. Jeśli chodzi o żywienie na pokładzie samolotu – lepiej nie próbować nowych smaków, szczególnie, jeśli ma się skłonności do mdłości. W przypadku specjalnej, zalecanej przez lekarza diety, warto sprawdzić regulamin linii lotniczych – być może będzie istniała możliwość przygotowania specjalnych posiłków. Podczas wakacji także należy uważać na menu. Jedzenie powinno pochodzić ze sprawdzonego źródła i być przygotowywane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Przyszła Mama powinna też pamiętać, by pić napoje tylko z fabrycznie zamkniętych opakowań,  kupowanych samodzielnie lub otwieranych przy niej. Dotyczy to szczególnie wody i zimnych napojów kupowanych w miejscach innych niż restauracja.

Kiedy nie należy podróżować w ciąży?

Tak samo, jak podczas jazdy samochodem, także i w przypadku lotu samolotem istnieją pewne ograniczenia dla kobiet w ciąży. Przede wszystkim – stres. Jeśli przyszła Mama boi się latać samolotem, a wizja takiego sposobu podróżowania jest dla Niej szczególnie stresująca – powinna zrezygnować z lotu, by nie narażać siebie i przede wszystkim Dziecka na dodatkowe nerwy. Żadna sytuacja ekstremalna nie będzie dobrze wpływała na kobietę w ciąży! Oczywiście, o tym, czy i kiedy należy zrezygnować z lotu samolotem, powinien powiedzieć lekarz prowadzący ciążę, którego należy poinformować o swoich planach. Bezdyskusyjnym przeciwskazaniem do latania jest ciąża zagrożona, która niesie ze sobą ryzyko poronienia oraz problemy z układem krążenia. Nie powinno się latać ani w pierwszym trymestrze ciąży, który jest najbardziej „delikatny”, ani w trzecim, kiedy jest zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. W zasadzie nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla ciąży zmianami ciśnienia podczas lotu, jednakże nie można przewidzieć reakcji organizmu, szczególnie podczas ciąży. Dlatego zaleca się, by podróże zagraniczne samolotem odbywać wyłącznie po konsultacjach lekarskich, kiedy ciąża przebiega prawidłowo, a przyszła Mama nie cierpi na żadne dolegliwości. Lekarz powinien wydać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotu lub ze specjalnymi zaleceniami, np. dotyczącymi przyjmowanych leków, diety itp.

Podróże podczas ciąży powinny być przyjemnością. Zawsze jednak należy pamiętać, że nigdy nie da się wyeliminować ryzyka nawet, jeśli z pozoru wszystko wygląda idealnie. W ciąży powinno się jak mantrę powtarzać, że „lepiej dmuchać na zimne”, szczególnie podczas planowania podróży czy to samochodem, czy samolotem. Bezpieczeństwo przyszłej Mamy i Dziecka jest najważniejsze, a każdy nierozważny krok i niedopatrzenie mogą mieć poważne konsekwencje. Łatwo ich jednak unikać, jeśli tylko podchodzi się odpowiedzialnie do własnego stanu.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)