Udostępnij
Skomentuj

Ciąża tydzień po tygodniu – drugi trymestr ciąży. Co musisz wiedzieć?

Pierwszy trymestr jest okresem największych obaw i niepewności. Drugi z kolei to czas na dogłębne przeżywanie ciąży, radość, marzenia i plany. Od kiedy zaczyna się drugi trymestr ciąży? Od początku 4 miesiąca i trwa, co oczywiste, przez kolejne dwa. To raczej spokojny okres, ale i tak niesie ze sobą mnóstwo zmian i przełomowych chwil

Rozwój ciąży w drugim trymestrze

Od którego tygodnia rozpoczyna się drugi trymestr? Liczy się go od 14 tygodnia ciąży, a trwa do 27 tygodnia. Przyszła Mama może czuć się spokojniej – najgorsze ma za sobą, teraz nie pozostaje nic innego, jak zdrowo rosnąć. Dotyczy to i Maluszka i… Jej, bowiem w tym okresie brzuszek powiększa się niemal w oczach i z tygodnia na tydzień staje się coraz większy. To moment na zbieranie gratulacji, chwalenie się, dumne „obnoszenie” z brzuszkiem, który jest podziwiany przez wszystkich członków Rodziny. A co dzieje się tam, gdzie nawet matczyne oko nie dociera? Oj, dzieje się bardzo dużo!

 • 14 tydzień ciąży: Dziecko intensywnie pracuje nad dobrą kondycją. Ćwiczy kończyny, sporo się rusza. Ma już też całkowicie wykształcone narządy płciowe i wprawne lekarskie oko z pewnością je wypatrzy. Brzuszek nabiera krągłości i nie ma już odwrotu – pora na zaopatrzenie się w luźniejszą odzież.
 • 15 tydzień ciąży: macica jest wielkości małego arbuza, jest też już nieco wyżej, więc zmniejsza się częstotliwość wizyt w toalecie. Na brzuchu pojawia się linea negra, ciemna kreska biegnąca od pępka do spojenia łonowego, także wszelkie przebarwienia i pieprzyki mogą stać się ciemniejsze, ale wrócą do normy po porodzie. Uwaga, Droga Mamo, Dziecko Cię doskonale rozumie i odczuwa Twoje emocje! Zadbaj więc o jak najwięcej pozytywnych wrażeń i odczuć.
 • 16 tydzień ciąży: Dziecko zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz i próbuje ruszać oczami. Jego ruchy są też coraz bardziej świadome i skoordynowane, zaczyna poznawać możliwości własnego ciała. Przyszła Mama zaczyna odczuwać trudności związane z pozycją podczas spania – o spaniu na brzuchu musi niestety pomarzyć, za to spanie na boku będzie najzdrowsze - odciąży kręgosłup i nie wywoływało ucisku na macicę.
 • 17 tydzień ciąży: Dzidziuś ma swoje pierwsze zabawy – potrafi zaciskać piąstki, a czasem bawi się też pępowiną. Zaczynają się też tworzyć linie papilarne. Przyszła Mama czuje się świetnie i może pozwolić sobie na różne aktywności. Droga Mamo – to jest właśnie ten moment, w którym możesz myśleć o ruchach Dziecka, a czasem nawet poczuć! To kolejna, po usłyszeniu bicia serca, niewyobrażalnie emocjonalna, piękna chwila.
 • 18 tydzień ciąży: W tym tygodniu powoli zaczyna się odczuwać słodki, noszony pod sercem ciężarek. Mogą pojawić się bóle pleców. Z kolei Dziecko ćwiczy oddychanie i odczuwa bodźce z zewnątrz. Można się z Nim skomunikować – Maluszek może odpowiadać kopniakami na lekki ucisk i głaskanie brzucha. Warto także sporo do Niego mówić, śpiewać, można także czytać bajki i puszczać muzykę. Tak, tak – Maluszek w brzuchu wszystko czuje i słyszy.
 • 19 tydzień ciąży: W organizmie przyszłej Mamy może się gromadzić woda, co będzie powodowało opuchnięcia, uczucie ciężkości i ogólne przemęczenie. Ciało powoli przygotowuje się do porodu. A Maluszek przewraca oczami…dosłownie! Ćwiczy ruchy gałek ocznych. Pojawiają się też paznokcie.
 • 20 tydzień ciąży: Półmetek! Brzuszek jest już solidnie widoczny i nikt nie ma wątpliwości, że to nie „ciąża spożywcza”. Maluszek z kolei zaczyna być kapryśny – jest wrażliwy na temperaturę i dźwięki, warto więc zadbać o Jego komfort i zapewnić odpowiednie warunki. Jeśli Mamie jest np. zimno – jest zimno również Dziecku i warto mieć to na uwadze.
 • 21 tydzień ciąży: Wszystko, co zje Mama, zjada i Maluszek – potrafi odróżniać smaki i zapewne ma też swoje ulubione. Reaguje także np. na cukier – pobudza Go tak samo, jak wszystkich ludzi. Dobrze, jeśli przyszła Mama je wszystko – w ten sposób przyzwyczaja też Maluszka do różnych smaków.
 • 22 tydzień ciąży: To czas całkowitego relaksu. Jeśli pogoda dopisuje – warto z niej korzystać i robić długie spacery. Dziecko odczuwa chodzenie jako przyjemne kołysanie, które go usypia. Ale wtedy wieczorem może szaleć i to dosłownie! Maluch w brzuszku potrafi się nieźle bawić i dawać się Mamie we znaki. Czasem ruchy bywają bolesne – Maluch się przeciąga, kopie, sprawdza nowe umiejętności, co czasem może być dla Mamy dyskomfortowe, choć nadal wyjątkowe.
 • 23 tydzień ciąży: Wydaje się, że Maluszek, po okresie wzmożonej aktywności, po sprawdzeniu wszystkich swoich możliwości i solidnym „skopaniu” Mamy, robi sobie urlop i więcej odpoczywa. Z kolei Mama rośnie w oczach i być może przestaje przychylnym okiem patrzeć na wagę. Nie ma jednak co przeżywać – przyrost wagi jest naturalny, ale warto też pamiętać o aktywności fizycznej, która pomoże przygotować ciało do porodu, a także obniży poczucie ciężkości i swoistego zastania.
 • 24 tydzień ciąży: Maluszkowi rosną brwi i włosy. Cały szybko rośnie i przybiera na wadze, stąd też solidne rozciąganie macicy, które może wywoływać ból i ucisk, ale są to odczucia dobrze znane już z pierwszego trymestru. Każde inne, nietypowe odczucie należy skonsultować z lekarzem.
 • 25 tydzień ciąży: To spokojny okres, choć Maluch sporo się rusza, nabiera sprawności i zwinności. Brzuch stale rośnie. To idealny moment na ciążową sesję zdjęciową – brzuch jest wysoko, okrągły i napięty, w rozmiarze „typowo” ciążowym, niemalże książkowym. Do końca ciąży pozostało 15 tygodni!
 • 26 tydzień ciąży: W tym czasie bardziej widać zmiany w ciele przyszłej Mamy niż Maluszka. Z piersi może sączyć się siara – pierwsze mleko. To prawidłowy objaw – gruczoły mleczne rozpoczynają produkcję pokarmu i przygotowują piersi do karmienia.
 • 27 tydzień ciąży: Maluszek może mieć już 25 centymetrów. Jego płuca pracują coraz lepiej, mózg stale się rozwija, a buzia zaokrągla. Nadal jest ruchliwy, lubi ćwiczyć i bawić się. Porusza oczami, reaguje na bodźce. Aż trudno uwierzyć, że to Mały Bobas, mieszkający w brzuchu Mamy, który już w zasadzie niewiele zmieni się z wyglądu! Kończy drugi trymestr ciąży – rozpoczyna się radosne odliczanie.

 W drugim trymestrze najbardziej przełomową chwilą jest moment, w którym można realnie, fizycznie poczuć Maluszka. Kiedy czuć ruchy Dziecka? Nie ma na to reguły – niektóre Mamy odczuwają je bardzo wcześnie, już koło 14 tygodnia, inne z kolei wyłapują je dopiero koło 20 tygodnia. Przyjęło się, że zazwyczaj ruchy są wyczuwalne od 18 tygodnia, ale może się to zmienić przy kolejnych ciążach – mogą być odczuwalne wcześniej. Z początku można je pomylić z… ruchami jelit, jednak z czasem każda przyszła Mama nabiera pewności. I znów zalewa Ją fala wzruszenia! W drugim trymestrze należy także powtórzyć badania prenatalne. Wykonuje się je między 18. a 22 tygodniem ciąży. To nic innego, jak po prostu dokładniejsze badanie USG, w którym lekarz ma za zadanie solidne sprawdzenie stanu zdrowia Malucha, Jego budowy, narządów, w celu wykluczenia wszelkich nieprawidłowości.

Jeśli chodzi o dolegliwości w drugim trymestrze ciąży – cóż, przyszła Mama jest skupiskiem ogromnych pokładów hormonów i emocji i nie ma się co dziwić, że czasem biorą one górę. Zmęczenie, bóle związane z dźwiganiem brzuszka, opuchnięcia, zmiany nastrojów są naturalnymi zjawiskami, choć zazwyczaj te kilka tygodni jest okresem względnego spokoju, wyciszenia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zaznaczyć – ZAZWYCZAJ! Kobieta w ciąży bywa nieprzewidywalna i nie ma w tym ani cienia przesady. Może się wzruszać na reklamach soku, popełniać intelektualne gafy, denerwować się na słoik, którego nie potrafi odkręcić i wpadać w niepohamowaną euforię. Może także zasypiać niemalże na zawołanie lub przeciwnie – zaskakiwać pokładami niezwykłej energii. Jeśli tylko w tym czasie Maluszek ma się dobrze – przyszły Tata i każdy, kto przebywa z Ciężarną, powinni się po prostu przyzwyczaić i wychodzić naprzeciw przyszłej Mamie, choć z pewnością nie zawsze będzie to łatwe.

Bardzo ważne jest wyczulenie na wszelkie niepokojące objawy. Bóle, plamienia, skurcze – wszystko należy konsultować z lekarzem. Przyszła Mama nadal powinna o siebie dbać, a jeśli tylko dobrze się czuje – pozwalać sobie na aktywność fizyczną. Ważna jest też zdrowa, zbilansowana dieta i wizyty kontrolne u ginekologa. Najważniejsze są jednak spokój i pozytywne nastawienie. Trzeba pamiętać, że wszystkie emocje przekazuje się Maluszkowi!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)