Udostępnij
Skomentuj

Ciąża tydzień po tygodniu – trzeci trymestr ciąży i poród

Trzeci trymestr ciąży. Wielkie odliczanie trwa od dawna, ale dopiero teraz staje się jakby bardziej realne, zegar tyka głośniej i mocniej, a i Maluszek mocno daje o sobie znać. Dzidziuś jest już bezpieczny. Nawet, gdyby urodził się teraz, z pomocą lekarzy byłby w stanie przeżyć poza brzuchem Mamy. Ale oczywiście należy dołożyć wszelkich starań, by pozostał w nim jak najdłużej. I choć On jest spokojny – przyszli Rodzice z pewnością przeżywają teraz pomieszanie radosnej ekscytacji ze… stresem. Czy wszystko będzie ok? Czego jeszcze potrzeba? Spokojnie. Do porodu zostało kilka tygodni.

Kiedy zaczyna się trzeci trymestr ciąży?

Przyjmuje się, że trzeci trymestr, to ostatnie 3 miesiące, a więc 12 tygodni. Czyli liczony jest od 28 tygodnia ciąży. To niesamowite, jak bardzo będzie to inne 12 tygodni od tych z pierwszego trymestru. Wtedy brzuszek nie był jeszcze w ogóle widoczny, za to teraz… czasem mówi się, że najpierw widać brzuszek, a dopiero później jego Właścicielkę. Wielkości ciążowych brzuszków są zależne od wielu czynników i nie ma ich porównywać. Niektóre Mamy już w połowie ciąży wyglądają tak, jak przy końcówce, inne z kolei nawet w ósmym miesiącu wyglądają, jakby po prostu „nieco przybrały na wadze”. Jeśli tylko Maluszek jest zdrowy, a ciąża przebiega prawidłowo, to wszystko jest w porządku. Dolegliwości ciążowe w trzecim trymetrze w zasadzie całkiem ustępują. Pozostaje jednak obrzmienie, wyraźne uczucie ciężkości i zmęczenie, co jest zupełnie normalne – przyszła Mama dźwiga od kilku do kilkunastu nadprogramowych kilogramów, do tego jest kopana od środka i w zasadzie nie pamięta, jak to jest wygodnie siedzieć czy leżeć, samodzielnie wiązać buty (czasem nawet trudno Jej zobaczyć własne stopy) czy wydepilować nogi bez asysty, nie mówiąc o ubraniach, które – cóż – nie chcą się bardziej rozciągać. Ostatni trymestr to ciągłe rośnięcie Maluszka, a co za tym idzie – także brzuszka – co, choć jest najsłodszym ciężarem, po prostu fizycznie męczy. Do tego pozostają kwestie organizacyjne oraz stres i niepewność związane z porodem. Trzeci trymestr jest więc dla przyszłych Rodziców ogromnym wyzwaniem. A jak wygląda „od środka”?

 • 28 tydzień ciąży: Maluszek dobrze potrafi rozpoznawać głos Mamy, jego ton, nasilenie i charakter. Zdecydowanie lubi go słuchać! Dlatego warto dużo mówić do brzuszka. Z kolei Mama może odczuwać dyskomfort podczas oddychania. Zniknął ucisk na pęcherz (choć Dzidziuś podczas aktywności może na niego naciskać), ale za to zaczyna się parcie na żebra.
 • 29 tydzień ciąży: Dziecko stale rośnie, ale już niewiele się zmienia. Ćwiczy rozwój ruchowy i dokładnie wsłuchuje się w to, co słyszy z zewnątrz i czasem reaguje na odgłosy wzmożoną aktywnością. Przyszła Mama powinna pamiętać, by nadal serwować sobie zdrowe porcje ruchu, choć może to być coraz trudniejsze.
 • 30 tydzień ciąży: Maluszek powoli układa się główką w dół, przygotowując się do porodu. Nie każdy jednak wybiera taką pozycję – warto sprawdzać ją na badaniu USG. Mama powinna zadbać o pomoc przy codziennych obowiązkach, by się nie przemęczać. Nie ma mowy o myciu okien czy pastowaniu podłogi. Ale wyprawkowe zakupy może spokojnie zaliczyć, o ile nie będzie musiała dźwigać ciężkich toreb!
 • 31 tydzień ciąży: Wyjście na spacer wydaje się być jak lot na księżyc. Przyszła Mama czuje, że coraz trudniej zdobyć Jej się na aktywność. Nie ma się co dziwić – Maluszek wazy już 1,5kg, a gdzie tam wody płodowe itp. Nie ma łatwo i… łatwiej nie będzie, ale warto pamiętać, by nie zalegać ciągle na kanapie. Ruch także przygotuje ciało do porodu. Można także zacząć ćwiczenia mięśni kegla, co może pomóc przy porodzie naturalnym.
 • 32 tydzień ciąży: Ból żeber? To normalne – Maluch jest skierowany głową w dół, więc skakanie po pęcherzu zmienił na obkładanie górnych partii. Niestety, nie zawsze jest to przyjemne. Brzuch jest już naprawdę duży. Czas na wybór szpitala, w którym Rodzice chcą urodzić. Należy zwrócić uwagę na kadrę lekarską, obecność anestezjologa oraz stan oddziału neonatologicznego. Nie trzeba wybierać szpitala, w którym pracuje lekarz prowadzący ciążę, ale ważne, by była to sprawdzona, polecana placówka, w której niczego nie zabraknie.
 • 33 tydzień ciąży: Przyszła Mama coraz częściej zaczyna myśleć o porodzie, a raczej… zadręczać się, czy wszystko będzie dobrze, czy Maluszek jest zdrowy, czy będzie miała dobrą opiekę. Zmartwienia są naturalne, tak samo, jak niepohamowana radość z tego, że za kilka tygodni wreszcie przytuli się swoje największe Szczęście. Pora spakować torbę do szpitala. Być może wybrana przez Rodziców placówka posiada listę rzeczy, które Rodząca powinna przynieść. Jeśli nie – można sprawdzić w Internecie, a najlepiej samemu po raz pierwszy spróbować przygotować siebie i Dziecko na pobyt w szpitalu i powrót do domu.
 • 34 tydzień ciąży: Ciężko, duszno, boląco. Przyjemnie, szczęśliwie, ale i płaczliwie. Wszystko na raz! Pojawiają się też pierwsze skurcze, tzw. Skurcze Braxtona – Hicksa. Nie oznaczają jeszcze porodu, ale przygotowują macicę, która silnie naciska na kanał rodny. Takie skurcze nie są bolesne, ale odczuwalne. To znak, że wszystko idzie w dobrym tempie i w dobrym kierunku. Łatwo powiedzieć „spokojnie”, choć tak naprawdę w tym czasie każda przyszła Mama czuje się, jakby nosiła w sobie tykającą bombę!
 • 35 tydzień ciąży: W zasadzie to moment, w którym Maluszek jest już gotowy na opuszczenie brzuszka, ale warto zadbać o to, by chciał jeszcze w nim pozostać. Macica znów naciska na pęcherz, co może skutkować lekkim nietrzymaniem moczu. Spokój i relaks to to, czego teraz najbardziej potrzebuje zarówno Mama, jak i Dziecko.
 • 36 tydzień ciąży: Dziecko jest już w pełni rozwinięte. W zasadzie pozostaje kwestia gotowości Mamy – czy wszystko jest przygotowane? Ciąża staje się uciążliwa, dokuczają bóle związane z ciężarem oraz naciskiem na krocze i pęcherz, a także, po prostu, zmęczenie. Pozostało bardzo niewiele czasu, pora dopiąć wszystko na ostatni guzik!
 • 37 tydzień ciąży: Można powiedzieć, że to idealny moment na poród. Maluszek wciąż rośnie, ale jest już w pełni przygotowany do przyjścia na świat. Potrafi się z komunikować z Rodzicami, może być spokojny lub zdenerwowany, co można odczuć po Jego aktywności. Końcówka 37 tygodnia jest już momentem donoszenia ciąży. Maluszek waży około 3 kg i mierzy, także około, 50cm. Ma więc „idealne” wymiary, by poród odbył się w miarę lekko, z mniejszym bólem. Nadal jednak brzuszek jest dość wygodny i Dziecko wcale nie musi się spieszyć, by go opuszczać. Ale mogą pojawiać się już skurcze przepowiadające. Należy dokładnie obserwować ciało.
 • 38 tydzień ciąży: Teraz już nie jest aż tak wygodnie, robi się coraz ciaśniej. Czuje to i Maluch, i Mama. Jeśli jest się w pełni gotowym na Nowe Życie, można spróbować nieco przyspieszyć poród. Seks, chodzenie po schodach, wzmożona aktywność fizyczna, oczywiście w granicach rozsądku, mogą pobudzić organizm do działania!
 • 39 tydzień ciąży: To już TEN czas. Poród może zapoczątkować odejście czopa śluzowego, ale nie jest to regułą. Jednak wszelkie zmiany w wydzielinach należy mieć na uwadze. Nie da się przegapić początku porodu. Najlepiej mieć już torbę spakowaną do auta oraz naszykowane ubranie. Ale spokojnie – nawet, jeśli wody odejdą w domu, jest jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia właściwej akcji porodowej. Może być też tak, że Dziecko wcale się nie śpieszy. Może i jest Mu niewygodnie, ciasno, ruchy są coraz bardziej ograniczone, ale jednak trudno opuścić tak ciepłe, przytulne, bezpieczne miejsce, jak brzuch Mamy.
 • 40 tydzień ciąży: Maluszek wciąż może być w brzuszku, choć Mama może mieć wrażenie, że zaraz – dosłownie – wypadnie. Jest to, oczywiście, niemożliwe. Ale brzuch jest już bardzo nisko, nawet chodzenie sprawia problem. Jeśli nic nie zapowiada porodu – spokojnie, tak się zdarza. Ale ważna jest każda chwila - można spokojnie jeść śniadanie, a kilka godzin później już karmić swoje Maleństwo.

Badania w trzecim trymestrze ciąży

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza. To ważne zarówno dla zdrowia Dziecka, jak i Mamy. Nadal niezbędna jest morfologia i badania moczu, a także badania na HIV oraz wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) oraz GBS (paciorkowiec grupy B), które mogą mieć wpływ na poród oraz zdrowie Dziecka po urodzeniu. Miedzy 28. A 32 tygodniem ciąży wykonuje się także trzecie badania prenatalne. Znowuż mają na celu ocenę zdrowia i kondycji Dziecka, prawidłowości przepływów krwi oraz sprawdzenie ułożenia (lekarz powinien o nim informować także na każdych kolejnych badaniach – ułożenie Dziecka ma istotny wpływ na przebieg porodu). Przyszła Mama w ostatnim trymestrze może mieć problem z zapamiętaniem wszystkich koniecznych badań. Spokojnie – lekarz prowadzący ciąże o wszystkim będzie informował i przypominał.

Poród

Termin porodu to jedna sprawa, a poród to zupełnie inna. Czasem naprawdę mogą się solidnie rozbiegać i choć teoretycznie da się wskazać przybliżony termin, to jednak już od 37 tygodnia ciąży przyszła Mama powinna być przygotowana zarówno mentalnie, jak i materialnie. Oczywiście, czasy są sprzyjające i nawet po porodzie nie ma problemu, by zakupić niezbędniki dla Dziecka, jednak by uniknąć dodatkowego stresu, a zarazem móc się w pełni poświęcić opiece nad Maluszkiem, warto być przygotowanym wcześniej. Nawet, jeśli urodzi się dwa tygodnie przed terminem – w zasadzie nie ma co mówić o zaskoczeniu – to po prostu może się zdarzyć. Ale to naturalne, że każdy Rodzic dokładnie planuje sobie ten moment i jednak jest zaskoczony, jeśli Maluszek zdecyduje inaczej.

To, czym przyszli Rodzice powinni się kierować w trzecim trymestrze ciąży, to… spokój. Choć wiadomo, że czeka Ich ogromna życiowa rewolucja, to jednak będą to zmiany na o wiele lepsze. Nie da się w pełni przygotować na ogrom emocji związany z pojawieniem się Dziecka. Jedno jest pewne – moment, w którym przychodzi na świat jest cudem i pięknem w najczystszej postaci.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)