Udostępnij
Skomentuj

Co kupić Dziecku na 2 urodziny? Najlepsze prezenty dla dwulatka

Dwulatek. Istotka między Niemowlakiem a Starszakiem, za duży na grzechotki, ale za mały na Lego City. Ma już jakieś swoje zainteresowania, ale jeszcze nie potrafi dokładnie powiedzieć, o czym marzy. Wiadomo, że potrzebuje sporo dobrych stymulatorów i bodźców do prawidłowego rozwoju, jest ciekawy świata, bardzo szybko uczy się nowych rzeczy i równie szybko się nudzi. Jak znaleźć pomysł na prezent dla 2 latka….?

Pierwsze klocki

Choć istnieją zestawy klocków nawet dla młodszych Dzieci, to właśnie drugie urodziny są swoistą granicą, od której zazwyczaj zaczyna się kompletowanie różnych zestawów klocków. Wiadomo, że Dwulatek nie poskłada skomplikowanego zamku, ale z pewnością można Mu już podsuwać kilkuelementowe zestawy, by wspierać Jego rozwój zarówno manualny, jak i intelektualny. Ważne, by klocki dla takiego Malucha miały nieco większe rozmiary, które uniemożliwią ich połknięcie i by małym rączką wygodnie się je trzymało.

Lego Duplo

To właśnie one są stworzone już dla najmłodszych Dzieci. Zestawy składają się z kilku elementów, są bardzo kolorowe, a przede wszystkim – bezpieczne. Ciężko wskazać, który będzie najlepszy, bo wybór jest ogromny.

  • „Mój pierwszy pociąg” – z pewnością zadowoli małego fana pojazdów. Pociąg porusza się po torach, co jest sporym uatrakcyjnieniem. Ułożenie całej konstrukcji wymaga chwili zastanowienia, co pozytywnie wpłynie na rozwój mózgu – trzeba się skupić, logicznie pomyśleć i precyzyjnie złączyć elementy. To ciekawe wyzwanie dla Malucha!
  • „Zwierzątka domowe” – ten zestaw przypadnie do gustu Dzieciom kochającym zwierzaki. Mały, prosty, ale kolorowy, z uroczymi figurkami, daje możliwość świetnej zabawy i bliższego poznawania zwierząt.
  • „Przedszkole” – coś dla Dzieci z wyobraźnią. Mnóstwo kolorowych elementów można ze sobą dowolnie składać, tworząc przedszkole lub cokolwiek innego, co tylko przyjdzie do głowy.

Drewniane zabawki

Są zawsze dobrym pomysłem na prezent dla 2 latka! Proste i naturalne, ładnie się prezentują i wpisują w nurt proekologicznego życia. Wśród takich zabawek można znaleźć np. drewniane klocki magnetyczne, które dają wiele możliwości różnorodnych zabaw, a także różnego rodzaju puzzle, układanki oraz instrumenty muzyczne, a nawet pojazdy – zarówno małe samochodziki, jak i jeździki-pchacze. Wybór jest spory, ale każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Instrumenty muzyczne

Poza drewnianymi, dostępne są także instrumenty z innych materiałów. Zanim się jednak je kupi, szczególnie nie swojemu Dziecku, warto zapytać o opinię Rodziców, by dobrze dobrać sprzęt oraz… nie zrobić kłopotliwego prezentu.

Zabawki sensoryczne dla 2-latka

Maluch nadal potrzebuje rozwijania swoich zmysłów, choć już z pomocą nieco bardziej skomplikowanych gadżetów. Będą to już bardziej zabawki edukacyjne, niż typowo sensoryczne, mające wyostrzać zmysły. Maluch ma je już solidnie wykształcone, teraz powinien je doskonalić. Największy wybór jest pośród zabawek interaktywnych, ale warto też poświęcić uwagę różnego rodzaju sorterom, piłkom o różnych kształtach lub fakturach oraz przeplatankach. W zasadzie, zabawki edukacyjne dla 2 latka mogą być zupełnie proste - wszystko może pełnić ich rolę. Bardzo ciekawym pomysłem jest tablica manipulacyjna, zrobiona samodzielnie lub kupiona. To nic innego, jak kawałek płyty – sklejki, do której przyczepione są różnego rodzaju przełączniki, zamki, zawiasy, guziki, sznurki, słowem – wszystko, co działa przy połączeniu sprawności manualnych z intelektualnymi. Można np. przykleić jednego buta ze sznurówkami czy zamek błyskawiczny, skoble czy kawałki rur, przez które będzie trzeba przetoczyć piłkę. Możliwości jest sporo, a w Internecie nie brakuje inspiracji.

Prezent dla 2 latka do 50zł

Jeśli chodzi o prezent na urodziny – czasem cena nie gra roli. Warto jednak zauważyć, że Dziecko w tym wieku rozwija się w zastraszającym tempie, więc zabawki dla 2-latka czasem po pół roku przestają już wzbudzać zainteresowanie – stają się proste i „nudne”. Nie zawsze tak jest – czasem niektóre zabawki dla 2-latków są wykorzystywane i przez starsze Dzieci. Tak jest np. w przypadku klocków, nawet Lego Duplo, z którego Dzieci tak szybko nie wyrastają, a które należą do nieco droższych gadżetów. Jednak nawet najlepsza zabawka w końcu daje się w pełni poznać i przestaje być dla Dziecka wyzwaniem. Dlatego czasem warto spojrzeć na cenę i zamiast przepłacać – pamiętać, że dosłownie „za chwilę” Maluch wyrośnie z danej zabawki. Ponadto – nie ma problemu, by znaleźć nieco tańszy, a równie dobry, rozwojowy prezent.

Puzzle dla Dzieci

Tak, Dwulatek będzie sobie z nimi radził. Najczęstszym powodem, dla którego Maluch nie potrafi układać puzzli, są… Rodzice, którzy uważają, że Dziecko sobie nie poradzi, jest jeszcze za małe itp. A to błąd! Obecnie dostępne są puzzle z małą ilością dużych elementów (od 2 do np. 5), które Dwulatek bez problemu będzie potrafił ułożyć. Oczywiście, może na początku mieć problem, ale warto dać Mu czas i przede wszystkim szanse, by mógł sobie z nimi poradzić. Puzzle to świetna edukacyjna zabawka – nie dość, że ćwiczy koncentrację, precyzję, cierpliwość i logiczne myślenie, to jeszcze wpływa korzystnie na rozwój małej motoryki. W miarę upływu czasu i postępów trzeba zwiększać trudność puzzli, czyli kupować takie, które mają coraz więcej elementów, bo Dziecko bardzo szybko się uczy – szkoda, gdyby stało w miejscu!

Zabawki do kąpieli

Wcale nie chodzi wyłącznie o gumowe zabawki do kąpieli, choć wśród nich można znaleźć już naprawdę ciekawe gadżety. Jednak są także inne zabawki, które sprawdzą się w wodzie, np. zestawy klocków  ze statkami (np. od Playmobil), foremki do piasku, kubeczki, z których można do woli przelewać wodę, różnego rodzaju plastikowe zabawki, oczywiście bez naklejek czy mechanizmów. Tradycyjne zabawki do kąpieli zazwyczaj nie są drogimi gadżetami, więc to też ciekawy pomysł na prezent, który umili posiedzenie w wannie czy baseniku.

Książki obrazkowe

Są hitem ostatnich lat. Książki, w których nie ma tekstu, a są same obrazki, świetnie pobudzają rozwój mowy, ćwiczą spostrzegawczość i przede wszystkim – zwiększają poziom skupienia Malucha. Zazwyczaj są pełne szczegółów i kolorowe, nie sposób je poznać po pierwszym obejrzeniu i się nimi znudzić. Maluch można sam wymyślać do nich historie, starać się opowiadać, także Rodzic może pobudzać Jego wyobraźnię pytając, co i gdzie widzi, gdzie i dlaczego coś jest itp. Świetnie sprawdzą się książki z serii „Ulica Czereśniowa” czy „Rok w…”. Są to także prezenty na wiele lat – z wiekiem Maluch dostrzega inne rzeczy, inaczej też opowiada i inaczej można z Nim porozmawiać o tym, co widzi.

Oczywiście, są także lalki, samochodziki, różnego rodzaju gadżety „kuchenne” lub zabawkowe narzędzia. Możliwości jest mnóstwo! Ważne, by kupować prezenty zgodne z zainteresowaniami Malucha (jeśli widać, że coś wyraźnie bardziej Go cieszy), takie, które będą czegoś od Niego wymagały, angażowały Go w pewne działania. Niech zabawa będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)