Udostępnij
Skomentuj

Co robić z Dzieckiem po przyjściu z pracy? Zabawy z dziećmi

Czas po pracy – moment połączenia zmęczenia z ogromną ulgą, że dzień roboczy już się skończył , można oddać się przyjemnościom i spędzić chwile z Dzieckiem. Gdy nie ma ich zbyt wiele – a tak niestety często bywa – warto zadbać o to, by były jak najlepsze. Pielęgnowanie rodzinnych chwil, umacnianie więzi i znajdywanie wspólnych radości są najmocniejszymi budulcami szczęśliwej Rodziny.

Relacje z Rodzicami

Dobre relacje między Rodzicami a Dziećmi budują się na każdej płaszczyźnie. Nie liczy się tylko czas, jaki Rodzina sobie poświęca, ale także sposób, w jaki go spędza i jak się podczas niego komunikuje. Nawet, jeśli Rodzic nie pracuje, może się w pełni oddać Dziecku – na nic poświecenie Jego czasu, jeśli polega wyłącznie na zaspokajaniu podstawowych potrzeb Dziecka, nie zaś na budowaniu więzi. Dzieje się tak, jeśli Mama czy Tata mogąc spędzić czas z Dzieckiem, po prostu tego nie robią – oddają się innym obowiązkom, które są też często alibi na niespędzanie czasu z Dzieckiem, są nieobecni nawet w towarzystwie Dziecka, zajęci telefonem czy oglądaniem telewizji. Samo bycie, obecność, nie wystarczy, potrzeba także zaangażowania. Maluch bardzo duży uczy się przez obserwację, ale ona sama nie wystarczy – potrzebuje kontaktu, interakcji, stymulacji wszystkich zmysłów, by móc się prawidłowo rozwijać. Forma kontaktu także ma ogromne znaczenie – bardzo ważne jest to, w jaki sposób mówi się do Dziecka, także w przypływach złości i zmęczenia. Wszelka komunikacja powinna się opierać na porozumieniu bez przemocy, na wyrażaniu szczerych uczuć i potrzeb, ale nie w sposób roszczeniowy, oskarżający, a przede wszystkim agresywny. Rodzic, szczególnie po pracy, ma prawo do zmęczenia, może czuć się przytłoczony nadmiarem obowiązków, może nie czuć się na siłach, by w danej chwili odpowiedzieć na wszystkie potrzeby Malucha. Ale nawet to można wyrazić tak, by Dziecko zrozumiało i uszanowało. Wzajemny szacunek, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, jest podstawą w budowaniu właściwych relacji międzyludzkich. Od tego, jak Rodzice zachowują się względem Dziecka, jakie wzorce Mu przedstawiają, jaki obraz wzajemnego współżycia przekazują zależy to, jakie Maluch będzie więzi i relacje z Nimi i jak będzie sobie radził w społeczeństwie. Dobre relacje Rodziców z Dziećmi są po prostu najważniejszą podstawą dobrego życia, nie tylko rodzinnego.

Pomysły na zabawę z Dzieckiem

Gdzie ich szukać? Bardzo blisko – wystarczy zapytać Malucha, co chciałby robić. Czasem odpowie konkretnie, a czasem niestety trzeba się nieco bardziej wysilić i wymyśleć samemu kreatywne zabawy z Dzieckiem. Jeśli pogoda sprzyja, wszelkie zabawy rodzinne można przenieść na świeże powietrze, np. do parku. Połączenie świeżego powietrza z aktywnością ruchową czy nawet graniem w planszówki na kocu z pewnością pozytywnie wpłynie na całą Rodzinę. Idealnie, jeśli można skorzystać z ogrodu i naprzemiennie organizować zabawy w domu i w ogrodzie – wtedy w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, bowiem jest stały dostęp do wszystkich zabawek i niezbędników. Można wspólnie malować, grać w piłkę, układać klocki czy puzzle oraz korzystać z przydomowego placu zabaw, jeśli jest możliwość. Bardzo ważne jest, by szczerze się angażować w zabawy z Dziećmi. Maluchy wyczuwają nastroje, w tym też niechęcenie i znudzenie Rodzica, co nie jest dla Nich przyjemne. Należy jednak mieć na uwadze potrzeby wszystkich członków Rodziny – jeśli Rodzic szczerze chce się bawić, ma czas, który może w 100% poświęcić Dziecku – niech go w pełni wykorzysta. Jeśli jednak są jakiekolwiek przeszkody i bawi się z Maluchem tylko dlatego, że „powinien poświecić Mu czas”, a niekoniecznie chce to robić w danej chwili – lepiej niech odpuści, by nie dawać Dziecku do zrozumienia, że robi to niechętnie. Przy czujnych Maluchach robienie dobrej miny do złej gry z pewnością się nie sprawdzi. Można wtedy znaleźć inne sposoby na nudę – podsunąć różne pomysły na samodzielne zabawy dla Dzieci, np. kolorowanie (może wydrukować jakąś specjalną kolorowankę i wskazać, by pokolorować ją w jakiś oryginalny sposób?).  Ważne, by być z Dzieckiem po prostu szczerym.

W co się bawić w domu?

Nie ma takich działań, których nie można zmienić w zabawy dla Rodziców i Dzieci. Nawet te zabawki, które wydają się stworzone do samodzielnej zabawy, można wykorzystać do wspólnej radości – dlaczego nie pobawić się w dom i zamienić się rolami? Albo razem nie rozwiązywać łamigłówek? Wspólnie można robić niemal wszystko! Takie Zabawy integracyjne z pewnością nie tylko będą przyjemne, ale mogą być takie fascynującym, pouczającym wyzwaniem. Rodzice i Dzieci powinni czasem mieć szansę wyjścia ze swoich ról, dać się ponieść, mieć szansę na zabawy rozwojowe na zupełnie innym poziomie, dające szansę na poznanie emocji, a nie tylko poszerzanie intelektualnych horyzontów. Takie zabawy z Dziećmi także dla Rodziców są ciekawą lekcją – mogą się sporo dowiedzieć o sobie, wszak Maluch będzie naśladował właśnie Ich, jako najbliższy, najlepiej znany przykład. Z kolei zabawy z Przedszkolakiem w odgrywanie scenek i wcielanie się w rolę, także może dać pogląd np. na sytuacje w przedszkolu czy placu zabaw, których Rodzic nie zawsze był świadomy. Takie zabawy mogą się równać zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi wrażeniami, i trzeba mieć tego świadomość.

Zabawy bez telewizora

Bardzo ważne jest, by Dziecku organizować czas w sposób bardziej kreatywny, niż puszczenie bajki. Czasem to nie jest łatwe, szczególnie na jesień, kiedy pogoda nie sprzyja, opadają letnie endorfiny i każdy odczuwa spadek formy. Mimo wszystko jednak, czas spędzony wspólnie i zabawy dla Dzieci w domu powinny być kreatywne i rozwojowe, pobudzające, a nawet męczące (nic tak dobrze nie wpływa na sen, jak solidne, pozytywne zmęczenie w ciągu dnia!). Zabawa w domu wcale nie musi oznaczać nudy, wręcz przeciwnie – połączenie dziecięcego żywiołu i wyobraźni z umiejętnościami i możliwościami Dorosłych mogą prowadzić do fantastycznych działań, pełnych radości i przyjemności, a przede wszystkim wzbogacających o atrakcyjne, wielozmysłowe doznania.

W domu, w którym każdy czuje się swobodnie i bezpiecznie, rodzi się najwięcej pomysłów. Dobrze, jeśli Rodzic jest otwarty i daje się czasem ponieść beztrosce Malucha i szansę realizowania nawet zwariowanych pomysłów. Dla Dziecka nie ma rzeczy niemożliwych i takie podejście do wspólnych zabaw powinni mieć także Rodzice. Dlaczego nie bawić się w chowanego nawet w małym mieszkaniu? Lub w „Stary niedźwiedź mocno śpi” tylko w trzy osoby? Jedynym ograniczeniem wspólnie spędzanego czasu jest… wyobraźnia Rodziców, Ich poczucie bezsensu zabawy czy ograniczenia, które sami sobie narzucają. Dzieci Ich nie mają. Warto w takich chwilach uczyć się od nich i po prostu poddać się radości.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)