Udostępnij
Skomentuj

Cobi Youngtimer Collection – auta z okresu PRL. Które warto kupić?

Myślisz Cobi – widzisz zabawki. A tu proszę – kolekcja zabawek dla nieco starszych „Dzieci”, które będą potrafiły znaleźć dla nich odpowiedni kontekst i odnieść się emocjonalnie. Wypada tutaj stwierdzić, że klocki Cobi zadowolą PRAWIE każdego Chłopca. A dlaczego nie wszystkich?

Zabawki Cobi cieszą się ogromną różnorodnością. Ich przesłanie, znaczenie, funkcjonalność trafia w wymagania niemal każdej grupy wiekowej. Można znaleźć zabawki dla najmłodszych, wielbicieli kreskówek, Chłopców, Dziewczynek, militarne, dla wielbicieli lotnictwa, gry, lalki, zabawki edukacyjne i interaktywne, figurki i oczywiście klocki Cobi – to właśnie one odgrywają sporą rolę w owej różnorodności. A czym wyróżnia się seria Youngtimer Collection, że dedykowana jest nie Dzieciom, co wydawałoby się oczywiste, ale nieco starszym wielbicielom dobrych zabawek?

Kultowe auta PRL

Choć te kolorowe klocki przypominają wszystkie inne, to już modele samochodów, które można z nich poskładać, nie do końca. Są to bowiem auta doskonale znane Dorosłym, kultowe, popularne w czasach PRL. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by opowiadać Dzieciom, jak wyglądało życie w PRL, jakie były możliwości czy samochody, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – Maluchy potraktują to może jako ciekawostkę, ale niekoniecznie będą się zachwycały tym, jak dane auta wyglądały, jakie miały moce i osiągi. Sporą rolę w prawidłowym odbiorze kolekcji klocków Cobi stanowi kontekst, podłoże historyczne dla danych modeli samochodów, znane wyłącznie Dorosłym. Dzieciom pozostaje tylko wygląd, a nie czarujmy się – Syrenka czy „Trampek” nie wyglądają jak ZygZak McQuinn, choć – właśni dla wielu Dorosłych - są piękne, dobrze się kojarzą, przysporzyły wielu fantastycznych wspomnień. Nie można jednak oczekiwać, by Dzieci do zabawy dorabiały sobie ideę wyjątkowości danego samochodu tylko dlatego, że tak myślą o nim Rodzice. Dlatego właśnie seria Youngtimer Collection to klocki dla dużych Chłopców, idealne na prezent dla Taty czy prezent dla Męża – słowem, dla każdego Mężczyzny, który od razu skojarzy, „o co chodzi”. Klocki z tej serii także ciekawe pomysły na prezent dla kolekcjonerów, dla których styl PRL jest czymś więcej niż tylko wspomnieniem. Jakie modele samochodów można znaleźć?

Polonez

Dostępny w kilku odsłonach! Jest model Caro, Atu, wersja Truck, radiowóz oraz 1500. Wszystkie mają od 79 do 94 elementów do złożenia oraz posiadają ruchome koła. Jako że modele są w całości do złożenia z klocków, można sobie pozwolić na pewne modyfikacje i przeróbki. W każdym zestawie (co dotyczy także innych modeli ) znajduje się także klocek z nadrukowanym modelem i nazwą auta. Co ciekawe, klocki są kompatybilne z innymi markami klocków, więc… naprawdę można zaszaleć! W pełni nadają się do zabawy, więc nie ma żadnych przeciwskazań, by zestawy podarować zarówno dorosłym kolekcjonerom, jaki i młodszym Dzieciom, które zainteresują się oryginalnym wyglądem samochodu.

Fiat 126p - słynny Maluch

Perła motoryzacji, znana jako „Maluch”, wzbudzająca wiele – głównie pozytywnych – emocji. Także jest dostępny w trzech odsłonach, w tym także w zestawie z figurką. Podobnie, jak w przypadku innych samochodów, posiada ruchome koła i w całości składa się z klocków. To urocze autko, mimo swoich włoskich korzeni, jest symbolem niemal każdego polskiego domu. Kto nie jechał nigdy Maluchem?!

Syrena

Najczęściej stanowiła pierwszy rodzinny samochód. Znowuż dostępna jest w wersji klasycznej (w opcji z figurką lub bez) lub dostawczej. Mimo wielu wad, auto było wyjątkowo urocze – ile Rodzin wyjechało nim na pierwsze wakacje? Ile woziło cegły pod budowę domu lub elementy meblościanki do skręcania? „Syrenka”, bo tak pieszczotliwie nazywa się te samochody, podobnie, jak Maluch, to dosłownie auto-symbol wielu Polaków. Jeżdżenie samochodem Syrenką jest wpisane w niemal każdą rodzinną biografię.

Trabant

To kultowe, niemieckie autko było symbolem pożądania i zazdrości. Oryginalne kształty i spora moc (mógł się rozpędzać do 100km/h!), w niemal każdym wzbudzały zachwyt. W serii klocków Cobi dostępna jest wersja standardowa, policyjna i uniwersal oraz uniwersal feuewehr– modele coupe, z czego jeden w wersji strażackiej. W oryginale Trabant posiadał karoserię z duroplastu, silnik dwusuwowy, duże szyby, przestronne wnętrze… I jak go nie pragnąć?

Oczywiście, wśród modeli samochodów nie mogło zabraknąć FSO 125p, czyli dużego Fiata, Wartburga, Warszawy… Słowem – wszystkich niezbędnych do odbycia podróży sentymentalnej. Wszystkie posiadają ruchome koła i – co najważniejsze – naprawdę są w całości stworzone z klocków i nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów. Budowa samochodu jest prosta jak każde układanie klocków, wszystkie modele posiadają też szczegółową instrukcję składania. Trzeba przyznać, że to idealny prezent dla Chłopaka zainteresowanego motoryzacją, ceniącym historię i przede wszystkim – lubiącego oryginalne upominki.

Modele samochodów Cobi z kolekcji Youngtimer to także świetne prezenty pod choinkę dla członków Rodziny ze starszego pokolenia – Dziadków czy Wujków, którzy nadal wspominają, że „kiedyś to były samochody”. Być może małe elementy nie będą zbyt łatwe do poskładania, ale za to będzie okazja, by Młodsi mogli pomóc, a przy okazji – jeśli będą chcieli -  wysłuchać ciekawych historii związanych z danym modelem auta czy anegdot wziętych z życia. Słowem – choć to małe, zabawkowe autka stworzone z klocków, z pewnością zabiorą w niezwykłą podróż do wspomnień i pozwolą poczuć wyjątkowy klimat. Wszak każdy wielbiciel PRL’u chętnie będzie trzymał na półce taki gadżet, co więcej – sam sobie go stworzy! Satysfakcja gwarantowana!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)