Udostępnij
Skomentuj

Czy warto kupować drogie zabawki? Na co zwracać uwagę?

Dla każdego „tanie” i „drogie” oznacza coś innego. Są rzeczy, w które warto inwestować i takie, które można znaleźć lepsze nawet w tańszych wersjach. Jak jest z zabawkami? Kiedy lepiej kupić coś droższego, a kiedy tańszego?

Drogie zabawki vs tanie zabawki

Co przemawia za tym, by kupować drogie zabawki? Często ich jakość, firma i oryginalność. Zabawki dla Dzieci są trochę tak, jak ubrania – pod dobrą marką może się kryć albo super produkt, który wytrzyma wieloletnią eksploatację albo wręcz przeciwnie – słabiutka rzecz, po której można było się spodziewać cudów, a wyszło coś kompletnie odwrotnego. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej kupować drogie czy tanie zabawki, ale można przemyśleć, kiedy dołożenie kilku groszy do droższej zabawki może wyjść na dobre.

Wymarzony prezent

Czy kupować drogie prezenty? Jeśli Maluch zauważy coś w reklamie, wyraźnie zaznacza, że o czymś marzy i widział daną zabawkę w sklepie – jest to znak, by właśnie ten produkt wybrać. Może się okazać, że jest to droga zabawka, np. na licencji, typu lalka Elsy. Oryginalna, sygnowana znaną firmą, z wyraźnymi motywami z bajki, wygląda dokładnie tak, jak powinna. Taką ją Maluch widział w bajce, taką właśnie chce – to Jego wymarzona zabawka. I właśnie taki prezent dla Dziecka warto kupić droższy, ale oryginalny. Dlaczego, skoro są tańsze odpowiedniki? Dlatego, że nie wyglądają one dokładnie tak, jak w bajce, nie posiadają szczegółów, na które Dziecko zwraca uwagę, a przede wszystkim, są znacznie słabszej jakości, często z estetycznymi niedoskonałościami i – co najważniejsze  – nie takie, jak Dziecko pokazało. Jeśli więc szykuje się okazja, poszukiwany jest prezent urodzinowy, który zazwyczaj ma być spełnieniem marzenia – warto już wcześniej pomyśleć o tym, by odłożyć nieco większą kwotę i kupić oryginalny prezent dla Dziecka.

Oczywiście, nie chodzi o to, by kupować wyłącznie drogie prezenty, a o to, by kupować to, o czym Dziecko marzy. Największy problem jest właśnie z zabawkami licencjonowanymi, pochodzącymi z bajek, firmowymi, reklamowanymi w telewizji i modnymi. Zazwyczaj są to hity wśród Dzieci i prędzej czy później Rodzic stanie przed wyborem, czy je kupić. Ich ceny zazwyczaj są wysokie, czasem odpowiednie do jakości, a czasem pozostawiające poczucie sporego przepłacenia. Jednak wybór oryginalnej zabawki dla Dzieci ma swoje korzyści – przede wszystkim jakość, a co za tym idzie trwałość i gwarancję, estetykę wykonania i przede wszystkim – radość i dumę Dziecka, że ma coś wyjątkowego. A co z wadami? Wyłącznie cena, którą ponosi się czasem wyłącznie za markę.

Niedrogie prezenty

Też mogą być dobre! Co warto wybierać w nieco tańszych wersjach? Z pewnością to, co się szybko zużyje, np. artykuły plastyczne. Czy farby będą droższe, czy tańsze – zużyją się tak samo i trzeba będzie kupić następne. Warto jest zwracać uwagę na napigmentowanie, choć nie da się tego sprawdzić w momencie zakupów.  Także wśród klocków pojawiają się tańsze serie, które jakością niczym nie odbiegają od znanej, drogiej marki, a prezentują się równie imponująco. Można powiedzieć, że o ile Dziecko nie wskazuje konkretnej rzeczy, a jedynie opisuje, co by chciało dostać  – zawsze warto sprawdzać zarówno drogie, jak i tańsze wersje zabawek. Puzzle to także niedrogie prezenty świąteczne, a mało które Dziecko ich nie lubi. W tym wypadku można kupić firmowe, wysokiej jakości produkty w bardzo przystępnych cenach. Jeśli chodzi o zabawki edukacyjne – także nie ma aż takiego szaleństwa cenowego – dostępne są różnego rodzaju gry, karty obrazkowe czy łamigłówki, które świetnie się sprawdzą np. jako prezenty na mikołajki. Jednak niektóre zabawki edukacyjne dla Dzieci są warte tego, by dołożyć do nich nieco więcej pieniędzy. Chodzi głownie o zabawki interaktywne. Jeśli już Rodzic decyduje się, by zrobić taki prezent dla Dziecka, niech zakupi oryginalną, firmową zabawkę. Chodzi głównie o gwarancję – w przedmiocie, który gra, świeci i porusza się, sporo może się zepsuć – lepiej, by istniała możliwość naprawy bez ponoszenia kosztów. Przede wszystkim też – niech jakość wydawanych dźwięków będzie dobra, z możliwością regulacji głośności, a wszelkie nadruki, szczególnie na plastikowych zabawkach, nie schodzą (choć tego też niestety nie jest się w stanie przewidzieć). Liczy się także estetyka i bezpieczeństwo – równe odlewy elementów i dopracowanie wszystkich szczegółów.

Kreatywne prezenty dla Dzieci

Ważne, by Dziecko od początku umiało dostrzegać funkcjonalność rzeczy, a nie wyłącznie ich wartość, słowem – postarać się, by cieszyło się ze wszystkiego. Można tak zrobić, kupując zabawki z różnych półek cenowych, oczywiście nie w formie eksperymentu, tylko po prostu – nie przyzwyczajać do kupowania wyłącznie drogich gadżetów, a nawet tworzyć je samemu. Dla Dziecka wszystko może być  niespodzianką, nawet najdrobniejszy upominek. Trzeba nauczyć Dziecko dbania o zabawki, ale i sztuki wyboru oraz poszukiwania różnych alternatyw, także jeśli chodzi o prezenty pod choinkę czy prezenty na urodziny. Starsze Dzieci, które już mają pojęcie, że coś jest drogie lub tanie, często zwracają uwagę na cenę, która bywa dla nich wyznacznikiem tego, czy zabawka jest dobra czy nie. Nie potrafią analizować i sprawdzać – obserwują otoczenie, widzą, że coś spotyka się ze sporym zainteresowaniem i po prostu chcą to mieć. Oczywiście, jeśli jest to prezent marzeń, wymarzona zabawka – nie ma co się silić na przekierowanie uwagi na coś innego, bo może to po prostu rozczarować Dziecko. Jeśli jednak Maluch nie zwraca uwagi na wartość – pomysły na prezenty przychodzą niemal same i nie ma problemu z tym, czy będą drogie czy tanie – ważne, by się po prostu podobały Dziecku. Warto także podpowiadać, co może być ciekawe, a co niekoniecznie, bo Dziecko po prostu może nie mieć świadomości.

Czy więc kupować tani czy drogi prezent dla Dziecka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ma być po prostu wymarzony, najlepszy, jaki można zrobić, ale nie za wszelką cenę. Jeśli Rodzic nie jest w stanie spełnić zachcianki Dziecka – niech z Nim o tym porozmawia. To dobra okazja na uświadomienie, że pieniądze nie biorą się z bankomatu czy portfela. Nie warto także kupować tańszych zamienników na „przeczekanie”, by po czasie kupić to samo, ale w oryginalnej wersji. Ważne jest to, by Rodzic sam wiedział, na co może sobie pozwolić i miał świadomość, że nie zawsze drogo oznacza dobrze, a tanio źle. Zabawki trzeba po prostu solidnie sprawdzać, niezależnie od tego, czy robi się prezenty na święta czy na urodziny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ostatni akapit tekstu jest bardzo w punkt :) Dodatkowo właśnie to, co na kogo stać. Dla jednych zabawka za 500 zł będzie do przyjęcia, a dla innych to niewyobrażalna suma. Moja córka czasami aż piszczy na widok jakiejś śmiesznej, małej, chińskiej zabawki , która kosztuje kilka złotych. A czasem marzy o czymś, co jest drogie. Ale dla niej cena to abstrakcja - dla niej liczy się zabawa tym, to czy jest to coś, o czym marzy. My ostatnio kupiliśmy córce właśnie 2 wymarzone rzeczy i z obu się równo cieszyła i równo uwielbia się nimi bawić: jedna to było auto Fiat 500 (z Chicco) na pilota. Super wykonanie, jakość, trwałość. Świetnie się prowadzi, my z mężem też lubimy :D I koszt powyżej 100 zł. A druga zabawka, równie uwielbiana przez córkę, to taki świecący "helikopterek", który leci po naciągnięciu gumki (jak przy strzelaniu z procy). Pięknie wygląda jak się wieczorem to puszcza. Kupiliśmy nad morzem za kilka złotych. I co? Można i super bawić się zabawką za 100 jak i za 5 złotych :) Co prawda, helikopterek wytrzyma pewnie kilka tygodni maksymalnie ;) Ale radość dziecka jest bezcenna :)