Udostępnij
Skomentuj

Czytanie Dziecku do snu – dlaczego warto? Książeczki dla dzieci

O tym, jakie są zalety czytania książek, nie trzeba uświadamiać żadnego miłośnika literatury. Nie każdy jednak rodzi się z tym uczuciem – statystyki mówią wszystko. Jednak niezależnie od tego, czy lubi się czytać czy nie – powinno się to robić Dzieciom, bo dla Nich to coś zdecydowanie więcej niż obcowanie z literaturą.

Czytanie Dziecku do snu

Czasami ciężko znaleźć w ciągu dnia chwilę na czytanie książek – codzienne obowiązki skutecznie zapychają każdą godzinę. Jednak na czytanie Dzieciom zawsze powinien się znaleźć czas. Nie musi to być całe popołudnie – wystarczy kilkanaście minut wieczorem, przed snem, które przyniosą ogromne korzyści. Jakie? Czytanie bajki na dobranoc pozwala się Dziecku przede wszystkim wyciszyć, szczególnie, jeśli Rodzic potrafi odpowiednio modulować głos. Książki jak nic innego wpływają też na wyobraźnię, nie ma się jednak co obawiać, że czytanie bajeczki zbytnio rozbudzi śpiącego Malucha – przeciwnie – Jego umysł przeniesie się na inny poziom, znikną bodźce, wspomnienia i powidoki z całego dnia, a pojawią się obrazy z bajki, które – jeśli tylko są odpowiednie – wpłyną pozytywnie na sen. Ponadto, czytanie sprzyja nauce mówienia i wzbogaca słownictwo, co jest bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy Maluch nie ma jeszcze opanowanej mowy. Jednak najważniejsze w chwilach czytania Dziecku bajki, jest nawiązywanie więzi z Maluchem, ofiarowanie Mu swojego czasu, stworzenie nowego rodzaju połączenia. To Rodzic staje się nośnikiem wyobraźni, swego rodzaju portalem między światem rzeczywistym a baśniowym, dzięki któremu wyobraźnia Dziecka może się wznieść na zupełnie inny poziom, niezależnie od tego, czy wybiera się krótkie bajki do czytania, opowiadania dla Dzieci czy też dłuższą powieść.

Książki dla Dzieci

Nie tylko to, jak się czyta, jest ważne, ale również – a raczej przede wszystkim – co. Wieczorami, kiedy w pokoju panuje niemalże intymny klimat (lampka nocna dla Dziecka nie powinna być zbyt mocna) i zarówno Rodzic jak i Maluch są już wyciszeni, bardzo ważny jest wybór odpowiedniej lektury. Bajki dla Dzieci są naprawdę różne i bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem czytania Dziecku, Rodzic zapoznał się z treścią danej historii. Może się bowiem zdarzyć, że zamiast uspokoić i wyciszyć Dziecko, wzbudzi w Nim negatywne emocje, wystraszy, przekieruje uwagę na niewłaściwe tory. Bajki do czytania na dobranoc powinny być lekkie, zrozumiałe, najlepiej jednowątkowe, słowem – dobrze działające na wyobraźnię, ale niekoniecznie zmuszające do wzmożonego myślenia, żeby Maluch się nie nakręcał. Owszem, ważne też, by były to mądre bajki – świetnie sprawdzą się różnego rodzaju przypowieści, historie opowiadające o pozytywnych emocjach oraz klasyczne baśnie, ale tutaj ważne, by wybierać odpowiednie wydawnictwa książek dla Dzieci. Niestety, nie każde wydanie baśni jest godne uwagi, a przede wszystkim – uszu Dziecka. Ważne jest także to, by lektury dobierać adekwatnie do wieku – inne powinny być bajki dla Niemowląt do czytania, a inne dla starszych Dzieci. Maluchy chętnie będą słuchały historii wierszowanych lub opartych na onomatopejach – dźwięczność i swoista rytmika mogą je, dosłownie, kołysać do snu.

Czytanie ze zrozumieniem

Bardzo istotne jest także to, by bajki do czytania były dla Dzieci zrozumiałe, by po czasie potrafiły one wskazać, o czym był dany tekst, opowiedzieć o nim, odpowiednio zinterpretować. Oczywiście, nauka czytania dla Dzieci nie powinna odbywać się wieczorem, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie  wieczorne bajki do czytania staną się pierwszymi, po jakie Maluch sięgnie, by samodzielnie sobie czytać. Dlatego tak ważne jest, by tekst był prosty, ale nie infantylny, lekki i przyjemny.

Popularne książki dla Dzieci

Hitem ostatnich lat stały się bajki dla Dzieci do czytania właśnie na dobranoc - na księgarnianych półkach z łatwością można znaleźć tytuły jasno to sugerujące. Zanim jednak dokona się zakupu, warto sprawdzić treść takich bajek. Zazwyczaj są krótkie, więc przeczytanie kilku „na miejscu” nie jest problemem, a może uchronić przed niewłaściwą decyzją. Niektóre publikacje, choć wydaje się, że to ciekawe książki dla Dzieci, często są infantylne, stworzone z błędnym przekonaniem, że Mały Czytelnik równa się małe oczekiwania. A tymczasem to właśnie Dzieci są najlepszymi krytykami, bo odbierają książki wieloma zmysłami, mają jasne, otwarte umysły, nie umieszczone jeszcze w żadnych kontekstach, będące  poza intertekstualnością. Są więc też najbardziej wymagającymi odbiorcami. Pojawiają się także książki, mające ułatwić zasypianie, oparte na – można powiedzieć – hipnotycznych metodach. Są do nich specjalne instrukcje – Rodzic powinien odpowiednio zniżać głos, ziewać w określonych momentach, zwalniać tempo czytania. Czy działają? Cóż, wszystko zależy od Dziecka.

„Czytam, więc jestem?”

Dlaczego warto czytać książki? Bo wzbogacają pod każdym względem – duchowo, emocjonalnie i intelektualnie. To dotyczy także najmłodszych Czytelników, dlatego warto sięgać po naprawdę mądre książki dla Dzieci, takie, które są nośnikiem głębszych wartości, które są lekkie, zrozumiałe, a zarazem pouczające. Takich książek nie brakuje. Bajki dla Dzieci do czytania na dobranoc – i nie tylko – są obecnie bardzo zróżnicowane. Coraz więcej autorów, także debiutantów, zahacza o istotne kwestie, takie jak emocje i uczucia, adaptacja w społeczeństwie, różne rodzaje interakcji i zachowań. Opowieści o naiwnych księżniczkach zostają wypierane przez te o przyjaźni, samotności, relacjach rodzinnych i radzeniu sobie z różnymi trudnościami. Wspólne czytanie takich treści może sporo nauczyć zarówno Dziecko, jak i Rodzica. Warto rozmawiać o tym, co się przeczytało, może niekoniecznie bezpośrednio przed snem, ale wracać do tego w ciągu dnia, pytać Malucha o zdanie i odczucia, mówić także o swoich wrażeniach. Niech wspólna lektura będzie nie tylko przyjemnością, ale i formą rozwoju dla obu stron.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)