Udostępnij
Skomentuj

Dekoracja pokoju dziecięcego – jak urządzić pokój malucha?

Urządzanie dziecięcego pokoju to niemal jak stwarzanie świata od podstaw. I choć Maluszek zapewne nie zwróci uwagi na detale, Rodzice dwoją się i troją, by pierwszy pokój był absolutnie wyjątkowy. A mają na to mnóstwo sposobów - co rusz pojawiają się nowe pomysły i inspiracje.

Aranżacje dziecięcego pokoju

Każda przyszła Mama już na etapie wczesnej ciąży krąży myślami wokół tego, jak urządzić pierwszy pokój. Ważna jest ilość mebli, ich praktyczne ustawienie, łóżeczko, miejsce do karmienia, przestrzeń do zabawy oraz dekoracje, które dobiera bardziej dla siebie niż dla Maleństwa. Na samym początku, kiedy jeszcze pokój dziecięcy nie przypomina sklepu z zabawkami, jest nieco większe pole do popisu i można sobie pozwolić na element typowo dekoracyjne, zapełniające miejsce, którą później przeznaczy się na zabawki. To bardzo ważne, by od samego początku mieć na uwadze, że Dziecko rośnie w zastraszającym tempie – zwiększa się ilość niemalże wszystkiego, ubranka robią się coraz większe, przybywa zabawek, nie zawsze idealnych do ułożenia na regale. Dlatego ważne jest, by przestrzeń zorganizować tak, by nie wymagała co roku solidnych remontów, dawała się łatwo przearanżować, umożliwiała dokładanie lub usuwanie poszczególnych elementów. Pokoje dziecięce, które można pooglądać w Internecie, bywają zaskakujące. Niegdyś kojarzyło się je z kolorami, mnóstwem zabawek, swoistym „bałaganem” świadczącym o tym, że pokój należy do Małego Żywiołu. Obecnie, coraz częściej króluje minimalizm i zachowawczość, zarówno w doborze kolorów, jak i mebli, a nawet zabawek. Rządzą pokoju w pastelowych odcieniach, czasem nawet w bieli i szarości, jedynie z dodatkiem mocniejszych akcentów. Ma to swój sens – pokój jest miejscem nie tylko zabaw, ale i odpoczynku, powinien więc służyć także wyciszeniu. Ale na różnego rodzaju forach zwraca się także uwagę na dekoracje pokoju dziecięcego – często jest złożona z ozdób mało praktycznych, nie nadających się do zabawy, ale za to modnych i stylowych, zdecydowanie mających zaspokajać estetykę bardziej Rodziców niż Maluszka. Jednak to, jak urządzi się pokój dziecięcy, to indywidualna sprawa Rodziców. Warto jednak, szczególnie w przypadku starszych Dzieci, pytać je o zdanie – wszak chodzi o Ich przestrzeń i wcale nie muszą podzielać gustów Rodziców.

Ozdoby do pokoju dziecięcego

Ich dobór zależy od wielu czynników, głównie miejsca. Mały pokój dziecięcy to mało możliwości, ale nie oznacza, że nie ma ich wcale lub że nie można zmodyfikować pomysłu. Z kolei przy dużym pomieszczeniu warto pamiętać, by go… nie zmniejszyć ilością ozdób. Kopalnią pomysłów na dekoracje do pokoju dziecięcego są sklepowe witryny, aranżacje dostępne w Internecie i telewizja, a dodatki zmieniają się niemal co sezon. Niektóre jednak pozostają pewnikami, które zawsze będą dobrze wyglądały. Co warto umieścić w dziecięcym pokoju, by wyglądało nie tylko ciekawie, ale było też praktyczne?

Lampki

Muszą być w każdym pomieszczeniu, więc pokój Dziecka nie jest wyjątkiem. Ale począwszy od głównej lampy, a skończywszy na ozdobnych, można przebierać pośród modeli typowo dziecięcych. Oświetlenie do pokoju dziecięcego może mieć różne formy – ważne, by nie zabrakło źródła światła przy łóżku, na suficie oraz przy biurku lub stoliku. Bardzo modne stały się lampy o kształtach miłych zwierzątek. Dają delikatne, wyłącznie ozdobne światło, ale wyglądają bardzo atrakcyjnie. Nie przemija także moda na cotton balls.

Projektory

To ciekawe gadżety, dzięki którym wieczór w dziecięcym pokoju będzie niemal magiczny! Wyświetlane na suficie gwiazdki czy chmurki z pewnością zachwycą każdego Malucha.

Ozdoby na ścianę do pokoju dziecięcego

Dekoracje ścienne cieszą się dużą popularnością – pozwalają zaoszczędzić miejsce na podłodze, a jednocześnie ciekawie udekorować pokój. Wybór jest spory, a jedynym ograniczeniem wydaje się tylko ilość ścian i wyobraźnia. Zachowanie umiaru może być trudne… na co się zdecydować?

Literki na ścianę do pokoju

Na ścianie można ułożyć imię Dziecka, choć bardziej praktyczny i sensowniejszy wydaje się alfabet. Literki mogą być drewniane i kolorowe lub wykonane z filcu – wtedy przy okazji mogą służyć zabawie. W późniejszych latach mogą być ciekawym gadżetem przy nauce pisania i czytania.

Zegarki

Minie trochę czasu, zanim Maluch będzie się znał na zegarku, za to z pewnością przyda się Rodzicom. Budziki czy zegarki dla Dzieci mogą mieć różną formę i styl – do zawieszenia na ścianie lub postawienia, a z pewnością ułatwią Rodzicom organizację i monitorowanie czasu np. karmienia. 

Miarki wzrostu

Miarka wzrostu dla Dzieci to wspaniała pamiątka na całe życie! Nie zajmuje dużo miejsca, można ją przywiesić na ścianie na stałe i co jakiś czas sprawdzać, ile Maluch urósł. Mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najlepiej sprawdzi się drewniana miarka wzrostu – będzie trwała i po prostu ładna.

Obrazki do pokoju dziecięcego

Poza zdjęciami, które zawsze są mile widziane, królują także różnego rodzaju dziecięce grafiki. W zasadzie wybór motywu na obrazek jest nieograniczony – mogą to być ułożone puzzle, ręcznie namalowane obrazki, plakaty z dziecięcych bajek, obrazki z książek, oraz metryczki ozdobione delikatnymi grafikami, będące wspaniałą pamiątką. Tutaj możliwości jest mnóstwo i każdy Rodzic z pewnością wpadnie na niejeden pomysł.

Naklejki na ścianę

Dekoracja Siedzący Kłapouchy

To już nie tylko wielkie, kolorowe postaci z bajek, ale także stylowe, nawet eleganckie, a zarazem typowo dziecięce dekoracje. Dużą popularnością cieszą się „drzwi dla wróżek”, które przykleja się przy podłodze lub też motywy leśnych zwierząt. Tego typu dekoracje ścienne dla Dzieci świetnie sprawdzą się w pokojach, w których Rodzice nie chcą się decydować na kolorowe ściany, a zarazem chcą stworzyć typowo dziecięcy klimat. Oczywiście, nadal nie brakuje pełnych kolorów, czasem nawet trójwymiarowych naklejek, którymi można ozdabiać także meble.

Jakie jeszcze dekoracje ścienne do pokoju dziecięcego są warte uwagi? Można zdecydować się na lustro lub małe lusterka, ale warto pamiętać, by pilnować Malucha, kiedy zacznie się nim interesować – w końcu to szkło. Może jednak pomóc w poznawaniu siebie i być dla Dziecka bardzo intrygującą dekoracją.  Także żywe kwiaty – ale nie w nadmiarze – będą ładną dekoracją. Warto także pamiętać o żywych kwiatach, które można ustawić wysoko lub zawiesić. Także ciekawe zasłony pomogą zdobić ścianę przy oknie. Warto pamiętać, by wszelkie dekoracje solidnie przytwierdzać do ścian. Nawet, jeśli Maluch do nich nie sięga, mogą samoistnie spadać i zrobić Dziecku krzywdę.

To, co należy włożyć do pokoju dziecięcego, to nie najmodniejsze i najdroższe dodatki, a serce – to ono jest w tym wypadku najlepszym dekoratorem. Jedno jest też pewne – choćby nie wiem, co się znalazło w dziecięcym pokoju, jego największą, najpiękniejszą ozdobą będzie sam Maluszek!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)