Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego zabawki się nudzą? Jak sobie z tym radzić?

Najczęstszą przyczyną tego, że Dziecko jest znudzone jakąś zabawką jest fakt, że często się nią bawi, doskonale już ją zna i po prostu wyczerpało możliwości na ciekawą zabawę. Także nadmiar zabawek i nieograniczony dostęp do nich może prowadzić do stracenia zainteresowania. Co zrobić, a czego unikać, by Maluch cieszył się tym, co ma i wciąż miał ochotę na zabawę?

Za dużo zabawek

Pierwsze, co należy zrobić, to ograniczyć ilość rzeczy w pokoju Malucha, szczególnie zabawek. O tym, jak często kupować Dziecku zabawki, decydują Rodzice – jedni robią to przy okazji każdych zakupów, inni polują na ciekawe promocje, jeszcze inni uznają tylko święta i urodziny za dobrą okazję – nieważne. Ważne jest to, by dziecięcy pokój nie wyglądał jak sklep z zabawkami. Jeśli Rodzice często korzystają z okazji kupowania zabawek – polują na wyprzedaże, poddają się magii reklam, zaspokajają też zachcianki Dziecka jest duże prawdopodobieństwo, że po czasie Dziecko samo nie będzie wiedziało, co ma i wciąż będzie Mu mało. Co więcej – nadmiar bodźców wywołany różnym rodzajem zabawek, zapchaniem wolnej przestrzeni, natłokiem kolorów może źle na Niego wpływać. Warto więc narzucić sobie pewne ograniczenia – zabawki kupować jako prezenty dla Dziecka na święta czy urodziny. Można, a nawet warto poza okazjami polować na promocje i… chować zabawki, by mieć je w zapasie na kolejne prezenty. Zbyt częste kupowanie zabawek prowadzi nie tylko do wyrobienia w Dziecku złych nawyków, przyzwyczajenia do kupowania na każdym kroku czegoś nowego, ale i do faktu, że Maluch nie zdąży się nacieszyć jedną rzeczą, solidnie jej wykorzystać, a już dostaje następną. W efekcie – szybko nudzi się rzeczami, nie wykorzystuje ich w pełni, czeka na kolejne. Jeśli chodzi o zabawki, stwierdzenie, że „co za dużo, to niezdrowo”, pasuje jak ulał.

Porządek w zabawkach

Bardzo ważne jest, żeby Dziecko dobrze wiedziało, co gdzie ma i samo mogło sięgać po interesujące je rzeczy. Jest wiele rozwiązań, by utrzymać porządek w zabawkach – regały, pojemniki czy kosze załatwiają sprawę. Ciekawym pomysłem na to, by ograniczyć nieco ilość zabawek w pokoju, a zarazem co jakiś czas serwować coś „nowego” bez konieczności kupowania, jest… pochowanie rzeczy, którymi Maluch akurat się nie bawi. Co jakiś czas można wymieniać „asortyment”, podając Dziecku zabawkę, o której już nie pamięta, a która w danej chwili świetnie się sprawdzi jako świeża atrakcja. Jeśli Dziecko otrzymuje zabawki niedostosowane do wieku, przeznaczone dla starszych, wtedy także powinno się je chować do momentu, aż przyjdzie na nie czas. To, że już Mu się podobają i chętnie by się nimi bawił, to oczywiste. Ale pierwszy szał szybko minie i w chwili, kiedy zabawka mogłaby być w pełni wykorzystana, będzie już tak dobrze znana, że stanie się nudna. Co innego, jeśli odkryje się ją po czasie – będzie radość i zaskoczenie.

Jak wybierać zabawki?

Najlepiej decydować się na takie zabawki, które się nie nudzą. Ale czy są w ogóle takie? Wszystko zależy od Dziecka – każde lubi bawić się czymś innym. Bardzo ważne jest, by Dziecko miało dostęp do zabawek adekwatnych do wieku i zainteresowań i dbać o to, by co jakiś czas robić selekcję – sprzątać zabawki, z których już nie korzysta. Obecnie tworzy się zabawki dla Dzieci niemal od urodzenia. Rozwój Malucha jest jednak bardzo dynamiczny i zabawki dla Niemowląt nie nadają się już jako zabawki dla rocznego Dziecka, nawet jeśli nadal chętnie po nie sięga. Nie są one już na tyle stymulujące, by wpłynąć na rozwój Dziecka i poszerzać Jego umiejętności. Mogą przyciągać kształtem, kolorem czy dźwiękiem, ale niczego nowego nie nauczą. Po prostu – stają się nudne, bo z każdej zabawki się wyrasta. Tak samo, co zresztą zostało już wyżej wspomniane, nie należy kupować Dziecku zabawek na wyrost, chyba że chce się je zachować faktycznie na przyszłość, poza zasięgiem Dziecka. Najważniejsze, to skupić się na tym, czego Maluch potrzebuje, co chce, czym się najchętniej bawi i jakie ma zainteresowania. Co jakiś czas warto jednak spróbować czegoś nowego – jeśli Dziecko ma zabawki tylko w jednym stylu, to jest pewne, że prędzej czy później zacznie się nimi nudzić. Ważne też, by wzbudzać ciekawość i nowe zainteresowania.

Najciekawsze są te zabawki, z którymi Maluch, szczególnie w fazie intensywnego rozwoju, może wiele zrobić. I wbrew pozorom, wcale nie chodzi o zabawki interaktywne, a już na pewno nie o te dla najmłodszych Dzieci, wręcz przeciwnie – to właśnie one najszybciej się nudzą, bo nie wymagają żadnego wkładu intelektualnego, żadnego zaangażowania w swoje działanie. Grają, świecą, czasem się ruszają, ale tak naprawdę, poza nadmiarem doznań zmysłowych, nie wymagają żadnej reakcji Malucha, poza naciśnięciem guzika. Z kolei zabawki interaktywne dla starszych Dzieci są już nieco lepsze – niektóre można samodzielnie złożyć, inne trzeba „pobudzić” do działania, by reagowały – podsunąć jakieś akcesoria, głaskać, dbać o nie. One faktycznie mogą cieszyć się dłuższym zainteresowaniem. Nieśmiertelnikami wśród zabawek są klocki, których jest mnóstwo, w przeróżnych seriach. Także puzzle oraz różnego rodzaju kreatywne zabawki, takie jak zestawy artystyczne czy masy plastyczne, wciąż są popularne wśród Dzieci. Nie da się jednak wskazać, jaka jest idealna zabawka dla Dziecka – po prostu musi się Mu podobać!

Zabawy bez zabawek

Dobrze też odrywać Dziecko od zabawy „rzeczami”, dać Mu odpocząć od zabawek i wciągnąć w angażujące zabawy, które można zorganizować zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. A w co się bawić bez zabawek? Możliwości jest zaskakująco dużo. Każdą domową czynność można przemienić w zabawę, ale warto pamiętać, że wciąganie Dziecka w domowe obowiązki, nawet jeśli sprawia Mu to przyjemność, nie będzie sensu stricte zabawą, bo jednak ich celem nie jest wyłącznie przyjemność. Dlatego ważne jest, by znaleźć czas, by organizować prawdziwe zabawy rodzinne i w pełni się w nie zaangażować. Jeśli chodzi o zabawy w domu – świetnie sprawdzają się przeróżne gry słowne czy kalambury. Można też bawić się w chowanego lub podchody, np. z chowaniem rzeczy, urządzić tor przeszkód czy wspólne pieczenie śmiesznych ciastek. Na świeżym powietrzu także nie brakuje możliwości – można organizować wycieczki tematyczne, np. szukać oznak danej pory roku, skakać po kałużach w jesienne dni, urządzać biegi z przeszkodami, budować różne fortece z kamieni, rysować patykiem po piasku czy ziemi oraz gać w gry uliczne, np. w klasy. Jeśli będzie się odrywało Dziecko od zabawek, w delikatny sposób ograniczy Mu się do nich dostęp, da alternatywy na inne spędzanie czasu, z pewnością zadziała to na Jego korzyść – z przyjemnością będzie wracało do swoich zabawek, a nawet za nimi zatęskni.

Warto też pokazywać Dziecku różne możliwości wykorzystywania zabawek, nie tylko zgodne z ich klasycznym przeznaczeniem. Z kart można układać domki, z klocków zbudować kubek na kredki, a z kolorowanek wyciąć dekoracje na ściany. Tak naprawdę, jedynym powodem znudzenia zabawkami, jest brak wyobraźni, i dotyczy to zarówno nadmiaru, jak i niedostatku zabawek. Maluch potrzebuje stymulatorów, by ją rozwijać, ale bywa, że ich rolę powinny pełnić nie atrakcyjne rzeczy, a… właśnie Rodzice.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)