Udostępnij
Skomentuj

Dyktanda dla Dzieci, czyli jak zachęcić dziecko do nauki ortografii?

Dyktando jest jedną z powszechniejszych utrwalania wiedzy Dziecka o zasadach pisowni. Jak sama nazwa wskazuje, polega na dyktowaniu przez nauczyciela tekstu, który Dziecko ma przepisać, zgodnie z zasadami danego języka. To klasyczna forma sprawdzania wiedzy w szkołach, choć można się tak bawić również w domu. Ważne, by z każdym kolejnym dyktandem pojawiały się postępy.

Dyktanda dla Dzieci

Dyktanda pozwalają na  doskonalenie wiedzy dotyczącej pisowni – ważna jest ortografia, interpunkcja, słowem – wszystkie zasady którymi rządzi się język polski. Jest to o tyle ciekawa forma, że nie polega na nauce, a na sprawdzaniu już nabytej wiedzy. Może się to dla niektórych Dzieci wydawać stresujące, jak każdy sprawdzian w szkole – wszak zazwyczaj jest tak samo oceniane – ale mimo to taka forma „kartkówki” bywa traktowana jako najlżejsza i najprostsza, z której łatwo osiągnąć dobre wyniki. Często  dyktanda skupiają się na konkretnych elementach, mają na celu utrwalenie wiedzy z zakresu pisowni określonych liter, np. dyktando z rz i ż, dyktando z h i ch czy dyktando z ó i u. Mogą też być sposobem na sprawdzenie ortografii, jakie są trudne słowa lub też jakie są inne zasady pisowni, np. dyktando z nie, dyktando wielka i mała litera czy dyktando interpunkcyjne. Prowadzone są w zasadzie przez całą szkołę podstawową, a im wyższa klasa, tym mniej błędów pojawia się w dyktandach.

Jak nauczyć ortografii?

W szkole wiedzą, jak to robić, ale czasem warto ćwiczyć także w domu, szczególnie, jeśli pojawiają się problemy. Z pewnością przyda się słownik ortograficzny, ale nie ma co ukrywać – taka forma nauki, siedzenie nad podręcznikiem, czytanie i zapamiętywanie nie dla każdego Ucznia jest wystarczająco atrakcyjne, a przede wszystkim – nie każdy ma zdolność zapamiętywania od razu, woli przekaz obrazowy, słowo mówione czy też konkretne przykłady. Nauka ortografii, jak każda inna, może mieć też formę zabawy. I choć dyktando może się najmniej z nią kojarzyć, to jednak nawet i ono może zostać przekształcone w formę kreatywnego, miłego, a przede wszystkim efektywnego spędzania czasu. Nie chodzi o to, by robić Dziecku w domu trudne dyktando, a raczej zachęcić go do samodzielnego pozyskiwania wiedzy, utrwalania jej, wymyślania własnych sposobów na jak najlepsze zapamiętanie różnych zasad.

Zasady ortografii mogą być sprawdzane np. na podstawie… bajek! Każdy przekaz tekstowy w języku polskim kieruje się takimi samymi zasadami, w tym także bajki. Można więc zaproponować Dziecku, żeby słuchało bajki i zapisywało słyszany tekst lub wypisywało trudne słowa, które chciałoby wyjaśnić. Nie dość, że taka forma dyktanda jest przyjemna, to w dodatku pomoże utrwalić zasady ortografii. Dzieci z łatwością zapamiętują to, co lubią – treści bajek, czy to czytanych, czy oglądanych, reklamy telewizyjne, miejsce konkretnych zabawek w sklepach. Być może więc takie ćwiczenia z ortografii, połączone z miłym przekazem sprawią, że zapamiętają również jej zasady.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domowym zaciszy korzystać także z pomocy dydaktycznych takich jak w szkole. Ważne jednak, by Rodzic nie wcielał się w rolę nauczyciela, a raczej przyjął postawę przyjacielską i partnerską. Nawet dyktando ortograficzne można zmienić w dobrą zabawę, jeśli tylko odpowiednio się do tego podejdzie. Można np. wspólnie pobawić się w szkołę – wtedy rola nauczyciela jest niezbędna, ale można odegrać ją inaczej, w śmiesznej formie, np. ubrać wielkie okulary (może samodzielnie zrobione?) i marynarkę i zabawić się w szalonego profesorka. Można zakupić specjalne pomoce naukowe, gotowe dyktanda dostosowane do poziomu, na którym w danym momencie jest Dziecko (Dyktando klasa 2, dyktando klasa 3, dyktando klasa 4 czy dyktando klasa 5), które będą w pełni profesjonalnymi sprawdzianami. Jednak przedstawione w formie zabawy z pewnością nie przerażą żadnego Ucznia, przeciwnie, będzie to ortografia na wesoło!

Ortografia dla Dzieci powinna być przede wszystkim zachęcająca. Można się jej nauczyć nie tylko poprzez dyktando, ale także w trakcie rozmowy. Tak najlepiej tłumaczyć wyjątki z ortografii, np. dlaczego słyszy się jedną literę, a pisze inną, dlaczego w niektórych słowach występuje „h” a w innych „ch”. To także można połączyć z czytaniem bajek czy innymi książkami, które tematycznie interesują Dziecko, a przy okazji mogą być dobrym przykładem na naukę o zasadach pisowni.

Ortografia nie jest łatwą sprawą. Każdy popełnia błędy, niezależnie od tego, ile dyktand w życiu napisał i jak zostały ocenione. Nawet Dorosłym, co więcej – dobrze wykształconym – zdarzają się pomyłki. Ludzka rzecz! Ważne, by do nauki podejść swobodnie, a nie starać się „wykuć” na pamięć. Oczywiście, nie bez znaczenia jest też pamięć wzrokowa, ale na nic zda się taka niepełna wiedza, że coś się pisze w dany sposób, jeśli nie potrafi się tego logicznie wytłumaczyć. Dlatego warto  umieć pozyskiwać odpowiednie wiadomości i nauczyć się je wykorzystywać w praktyce. 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)