Udostępnij
Skomentuj

Dziecko a komputer. Jak Internet wpływa na rozwój Dziecka?

Kiedyś komputery były przeznaczone tylko dla Dorosłych, do pracy. Obecnie, komputer z dostępem do Internetu jest niemal w każdym domu, jest niezbędnikiem – przydaje się do pracy, rozrywki, sprawdzania informacji, a nawet śledzenia postępów Dziecka w szkole. Nie ma w tym nic złego – komputery stworzono dla Ludzi, mają Im dobrze służyć i pomagać. Tylko, niestety, korzystający z nich Ludzie są coraz młodsi.

Komputer w pokoju Noworodka

A raczej – Noworodek w pokoju z komputerem. Często jest tak, że nowonarodzony Maluch nie ma jeszcze własnego pokoju – Jego łóżeczko stoi w sypialni Rodziców lub miejscu, gdzie Oni śpią. Bywa także, że sypialnia jest zarazem domowym biurem czy salonem – korzysta się więc w niej z komputera. Nowoczesne maszyny są ciche i posiadają mnóstwo udogodnień, a monitory mają znacznie obniżony poziom emisji elektromagnetycznych przez wbudowane specjalne filtry ochronne, a więc nie ma co popadać w skrajność – Maluszek, który nie leży przez cały dzień bezpośrednio przed komputerem, nie jest w żaden sposób zagrożony. Ważne, by podczas korzystania z komputera Rodzic pamiętał, by Dziecko było do Niego najlepiej tyłem i nie wpatrywało się w ekran, słowem – nie leżało zbyt blisko komputera. Oczywiście, trzeba Go mieć cały czas na oku, więc monitor nie powinien Go zasłaniać.

Wpływ komputera na rozwój Dziecka

Inaczej jest w przypadku starszych Dzieci. Obecnie, nawet Kilkulatkowie miewają nieograniczony dostęp do komputera, a Rodzice cieszą się, że Maluch jest obeznany, sprytny i że mają kolejny sposób na zapewnienie Mu „rozrywki”. A tymczasem sadzanie Dziecka przed ekranem, włączanie Mu gier i bajek czy pokazywanie innych atrakcji może powodować uzależnienie Dziecka od komputera. Oto bowiem został wtajemniczony w „piękny”, kolorowy, pełen dźwięków świat, w którym jest wszystko! Muzyka, bajka, zdjęcia… zaczyna się dążenie do tego, by jak najczęściej spędzać czas przed komputerem. Ale prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy korzystanie z komputera zaczyna się poza okiem Rodzica, kiedy staje się on pomocą w nauce, jest w pokoju Dziecka i w zasadzie może Ono robić z nim wszystko… Wtedy, niestety, najczęściej komputer, staje się substytutem wszelkich innych rozgrywek. Przecież nawet w piłkę można pograć na monitorze czy porozmawiać z kolegami. Po co więc wychodzić z domu, nawiązywać kontakty, rozmawiać z kimkolwiek? Dziecko staje się swoistym więźniem komputera – z jednej strony pomaga Mu w nauce, służy wielu pozytywnym sprawom, a z drugiej – służy też rozrywce oraz tworzy niemalże nieograniczone możliwości, szczególnie, jeśli jest stale podłączony do Internetu.

Wielu Rodziców zastanawia się, w jakim wieku kupić Dziecku komputer? Nie ma jasno ustalonej granicy. Bardzo często pierwszy komputer dla Dziecka kupuje się na komunię i faktycznie, nie jest to zły pomysł, z pewnością maszyna przyda się do nauki. ALE! Warto ustalić zasady korzystania z komputera. Powinno się to odbywać pod nadzorem Rodziców.

Wpływ Internetu na rozwój Dziecka

Internet to skarb! Naprawdę, jest obecnie niezbędny, niezwykle pomocny. Ale tylko, jeśli „jest” w odpowiednich rękach, ma bowiem także swoją ciemną stronę, o której wie każdy Dorosły, a Młodzież i Dzieci coraz bardziej są przez nią przyciągani. Nie trzeba od razu mówić o pornografii, pedofili czy innych wypaczeniach i zagrożeniach. Wystarczy pomyśleć o mediach społecznościowych, forach prowadzonych przez nastolatków, możliwości poczytania o wszystkim, o czym tylko się chce. Niestety, Internet jest skarbnicą takiej samej ilości wiedzy, jak i zagrożeń. Dzieci mogące korzystać z Internetu bez kontroli Rodziców prędzej czy później trafią na nieodpowiednie dla Nich treści, co może znacznie wpłynąć nie tylko na Ich światopogląd, ale także wypaczyć zdroworozsądkowe myślenie, dziecięcą niewinność, naturalność i pozytywną naiwność. Jak więc chronić Dziecko w sieci? Przede wszystkim zadbać o blokady rodzicielskie dla stron o nieodpowiednich treściach oraz po prostu – ograniczyć dostęp do sieci. Zasady bezpieczeństwa w sieci powinny być wprowadzone od samego początku korzystania z niej, nie zaś po odkryciu czegoś niepokojącego. Uzależnienie od Internetu jest tak samo niebezpieczne, jak od wszelkich innych „używek”, nawet, jeśli polega wyłącznie na śledzeniu „dobrych” stron. Bardzo ważna jest rozmowa z Dzieckiem i uświadomienie o niebezpieczeństwach, które wiążą się z korzystaniem z Internetu. O możliwościach także warto podyskutować – w końcu nie chodzi o to, by Dziecko zniechęcić i przestraszyć. Nic nie powinno też mieć charakteru zakazowego – raczej przestrzegający. Nie ma nic złego w daniu Dziecku wyboru, pokazaniu różnych kwestii, opowiedzeniu o nich (np. o mediach i serwisach społecznościowych), ale warto ukazywać zarówno dobre, jak i złe strony, by Dziecko miało ich świadomość. Edukowanie Dzieci w tym temacie jest bardzo ważne! Bardzo ważne jest także okazywanie zaufania Dziecku i wiary w Jego rozsądek. Dobrze budować w Rodzinie takie poczucie, że nikt nie musi niczego ukrywać.

Jak oderwać Dziecko od komputera?

Kiedy komputer dla Dziecka stoi w Jego pokoju, Rodzic nie jest w stanie ciągle monitować, ile tak naprawdę spędza Ono czasu przed komputerem. A będzie to robiło długo, jeśli nie będzie miało żadnych alternatyw na równie ciekawe spędzenie wolnego czasu. Warto więc angażować Dziecko w różne poczynania, a przede wszystkim zapewnić Mu kreatywne zajęcia poza szkołą, żeby po pierwsze – nie miało tyle czasu na komputer, a po drugie – po prostu nie czuło potrzeby, by z niego korzystać. Niestety, przykład idzie z góry – jeśli Maluch widzi, że Rodzic ciągle siedzi przed komputerem, traktuje to jako coś oczywistego i normalnego. Dlaczego więc Jemu ma się tego zabraniać? Kryterium wieku nie ma tu znaczenia, przecież można także grać na komputerze! A że można robić coś innego… Skoro można, to dlaczego Rodzic też tego nie robi? Rola Rodziców jest więc kluczowa.

Jak długo Dziecko może grać na komputerze?

Bardzo długo! Przynajmniej takie ma możliwości, a ile faktycznie powinien spędzać przed nim czasu? W zasadzie w ogóle nie powinien, ale wiadomo, że w pewnym wieku kontakt z komputerem staje się oczywisty. W przypadku Dzieci szkolnych od pół godziny do godziny dziennie wydaje się rozsądnym czasem. Ważne, by Rodzic był konsekwentny i przestrzegał ustalonych reguł.

Komputery są potrzebne, Internet też. Ale nie Dzieciom! Dopóki nie mają one jeszcze świadomości, jak wiele można odkryć w sieci, dobrze dbać o ich uroczą, dziecięcą niewiedzę i pielęgnować ją jak najdłużej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)