Udostępnij
Skomentuj

Gry o zwierzętach – gry planszowe dla Dzieci i Młodzieży

Ze zwierzętami Dzieci zapoznają się już od najmłodszych lat. Wiele pierwszych książeczek zawiera obrazki ze zwierzętami, czasem z dodatkiem dźwięków. Chętnie zabiera się Maluchy do zoo, a jeśli istnieją możliwości i odpowiednie podejście – kupuje się pierwszego pupila. Łatwo się więc domyślić, że zabawka o zwierzęcym charakterze będzie jak znalazł. Może przebierać wśród maskotek i figurek, ale coraz popularniejsze stają się też gry o zwierzętach.

Zabawki i gry - hodowla zwierząt

Bardzo wiele zabawek opiera się na motywach hodowania zwierząt, ich pielęgnowania i poznawania. Popularne stały się zabawy takie jak farma ze zwierzętami, gdzie samodzielnie można „założyć” gospodarstwo, dokupywać figurki, opiekować się zwierzętami i przy okazji dowiedzieć się, na czym polega hodowla zwierząt. Wiele zabawek, szczególnie interaktywnych, opiera się na dbaniu o zwierzaka, który odwdzięcza się jakimś gestem. Tego typu opieka nad zwierzętami, choć zabawkowymi, uczy odpowiedzialności i zaangażowania, może więc być świetnym przygotowaniem przez kupnem prawdziwego, żywego pupila. Zwierzęta interaktywne to zazwyczaj zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy, czasem także ptaszki czy chomiki, dlatego Maluchowi łatwo wczuć się w rolę prawdziwego opiekuna i wyobrazić sobie, że zamiast zabawki ma prawdziwe zwierzątko.

Gry o zwierzętach

Poza zabawkami w postaci zwierząt, rynek oferuje mnóstwo innych produktów związanych ze zwierzętami, służących dobrej zabawie. Gry dla Dzieci oparte na motywach zwierząt dedykowane są Dzieciom już od 5 roku życia, są wolne od jakiegokolwiek agresywnego przekazu, opierają się na prostych strategiach oraz niekoniecznie zaawansowanej wiedzy, stąd możliwość zaangażowania już kilkulatków do wspólnej gry. Gry planszowe dla Dzieci to świetny sposób na podstawową naukę liczenia oraz zrozumienie prostych zasad o wygrywaniu i przegrywaniu. To także dobra lekcja cierpliwości i współzawodnictwa z innymi.

Fajne gry o zwierzętach to takie, do których Maluch chętnie wraca i które poszerzają Jego horyzonty – zachęcają do pozyskiwania nowej wiedzy oraz pobudzają ciekawość świata. Wyjątkowo ciekawe wydają się gry o leczeniu zwierząt, które dodatkowo mogą uczyć empatii i dbania o Braci Mniejszych.

Popularne gry ze zwierzątkami

Jakie gry planszowe o zwierzętach warto kupić?

Wśród gier o zwierzętach można wyróżnić kilka, które cieszą się wyjątkową popularnością i stale zdobywają nowych fanów. Są to ciekawe gry planszowe dla Dzieci, ale nie tylko – z pewnością da się w nie wciągnąć całą Rodzinę, co pozwoli miło spędzić wspólny czas. Na szczególną uwagę zasługuje gra IceCool, wyróżniona nagrodą „Zabawka Roku 2017” przestrzenna planszówka, w której jeden z graczy wciela się w rolę woźnego, a reszta w pingwiny. Woźny musi powstrzymać wymykające się z lekcji pingwinki przez zjedzeniem najlepszych ryb przez innymi. Gra polega na „pstrykaniu” figurkami, co z pewnością sprawi wiele radości. Kolejną ciekawą grą jest Cardline: Zwierzęta, dedykowana Dzieciom od 7 roku życia karcianka, polegająca na odgadywaniu, które ze zwierząt jest większe, cięższe lub dłużej żyje. Gra jest zamknięta w estetycznym, metalowym pudełku i może sporo nauczyć, dlatego polecana jest jako przyjemne uzupełnianie szkolnej wiedzy. Park Niedźwiedzi to z kolei gra polegająca na wybudowaniu parku dla niedźwiedzi. Trzeba obmyślić lokalizację poszczególnych atrakcji tak, by każda przestrzeń została odpowiednio zagospodarowana. Na nieco podobnych motywach opiera się gra Super Farmer – trzeba stworzyć własną farmę i zdobyć jak najwięcej zwierząt hodowlanych, unikając przy tym starcia z lisami i wilkami. Gra uczy prostej ekonomii i planowania, co z pewnością przyda się w codziennym życiu.

Gra Park Niedźwiedzi

Miłośnicy kotów z pewnością chętnie zagrają w Kotostrofę, grę przypominającą nieco klasyczną karciankę – Piotrusia, ale posiadającą kilka innych zasad. Cechuje się wyjątkowo ciekawą grafiką, która przypadnie do gustu zarówno Dzieciom, jak i Dorosłym. Podobnie będzie z grą Ami, dedykowaną z kolei miłośnikom psów. Polega ona na dbaniu o czworonogi, by te wyrastały na piękne psy, mogące brać udział w wystawach.

Gry Pędzące żółwie i Pędzące jeże są w zasadzie takie same – obie polegają na doprowadzeniu swojego żółwia lub jeża do mety czy przekąski. Dedykowane są Dzieciom od 5 roku życia, mają proste, przejrzyste zasady, ale wymagają też logicznego myślenia, przez co są ciekawym ćwiczeniem umysłu.

Świetną grą, zarówno dla Dzieci, jak i Dorosłych, jest Tropico. To rozgrywka pamięciowa, polegająca na zapamiętywaniu jak największej liczby zwierząt. A to wcale nie jest łatwe w gąszczu tropikalnej dżungli! Miła dla oka grafika z pewnością zachęci do grania całą Rodzinę.

W zasadzie nie istnieje żaden sztywny podział na gry dla Dzieci, Młodzieży czy Dorosłych. Owszem, są rozgrywki łatwiejsze do opanowania dla Pięciolatka i takie, które – np. tematycznie – bardziej nadają się dla Dorosłych. Nie mniej, w typowo dziecięce gry może grać każdy, jeśli tylko ma na to ochotę. Wspólna zabawa to doskonały sposób na rodzinne spędzenie czasu i mnóstwo radości, które zaowocują wspaniałymi wspomnieniami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)