Udostępnij
Skomentuj

Gry planszowe dla 5 latków – które są najciekawsze? Jak wybrać?

Oferta gier planszowych dla pięciolatków jest spora. Jakie gry są odpowiednie dla dziecka w tym wieku?

Gry planszowe dla 5 latka

Oferta gier planszowych dla dzieci od piątego roku życia jest bardzo szeroka. To wiele różnorodnych propozycji, wśród których można znaleźć:

 • Gry nawet dla pojedynczego gracza – nie zawsze ma się możliwość zagrania w grę w większym gronie. Gry planszowe, które posiadają wariant gry jednoosobowej są świetnym wyborem dla dzieci, które mają znacznie młodsze rodzeństwo albo są jedynakami i zdarza się, że bawią się samodzielnie.
 • Gry planszowe dla wielu osób – zabawa z grami planszowymi nabiera dynamicznego charakteru, gdy gra się w większym gronie. Wśród gier planszowych dla pięciolatków nie brak propozycji dla 6, 7 czy nawet 10 graczy.
 • Gry na spostrzegawczość – to bardzo popularny rodzaj gier planszowych dla dzieci, który świetnie sprawdza się w mniejszym lub większym gronie.
 • Gry edukacyjne – gry edukacyjne dla dzieci łączą przyjemne z pożytecznym. Są ciekawe, rozrywkowe i atrakcyjne wizualnie, a jednocześnie uczą dziecko spostrzegawczości, logicznego myślenia, zapamiętywania i kojarzenia faktów. Gry edukacyjne dla 5 latka to świetny wybór, który dostarczy dziecku zabawy i pobudzi jego intelekt.
 • Gry inspirowane bajkami – stanowią sporą część oferty gier planszowych dla pięciolatków. Ze względu na to, że nawiązują do estetyki i tematyki popularnych bajek i filmów dla dzieci, są szczególnie dobrze odbierane przez najmłodszych.

Dlaczego warto sięgać po gry planszowe dla dzieci?

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy w ogóle warto kupować gry planszowe dla dzieci, skoro są dość proste i po czasie mogą się znudzić. Tymczasem okazuje się, że w gry planszowe dla dzieci można grać w kolejnych latach, o ile są odpowiednio wybrane (na przykład zgodne z zainteresowaniami dziecka), a ich użytkowanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka:

 • Gry mogą rozwijać spostrzegawczość – gry, które wymagają szybkości i spostrzegawczości rozwijają te umiejętności u dzieci, a przy tym są świetną rozrywką dla najmłodszych i dla całej rodziny.
 • Gry mogą poprawiać pamięć i koncentrację – gry oparte na mechanizmie gry memory to klasyka, która świetnie wpływa na pamięć obrazową.
 • Gry i quizy mogą rozwijać zdolność logicznego myślenia i kojarzenia faktów – to kolejne przydatne umiejętności, jakie można rozwijać dzięki grom planszowym, quizom dla przedszkolaka i kalamburom.
 • Gdy są zabawne i dostarczają wiele rozrywki – są świetnym lekiem na nudę.

Które gry planszowe są odpowiednie dla pięciolatków?

Asortyment gier planszowych dla 5 latków jest całkiem szeroki. Do najciekawszych propozycji z tej kategorii należą:

 • Gry Brainbox – a konkretniej Brainbox Abecadło oraz Brainbox Moje pierwsze obrazki. To gry karciane na spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania detali. Gra polega na uważnym przypatrzeniu się obrazkom, na co gracz ma wyłącznie 10 sekund, by później udzielić odpowiedzi na pytania.
 • Monopoly – a konkretniej Monopoly Junior, Monopoly Junior: My Little Ponny oraz Monopoly Junior: Auta 3. Każda z tych wersji gry Monopoly będzie odpowiednia dla pięciolatków. Monopoly Junior to gra, która nawiązuje do klasycznej gry Monopoly, a Monopoly Junior: My Little Ponny oraz Monopoly Junior: Auta 3 to gry, które nawiązują do estetyki popularnych bajek dla dzieci, ale mają mechanikę dobrze znaną z całej serii gier Monopoly. To gry ekonomiczno-strategiczne, które świetnie nadają się dla pięciolatków.
 • Gry edukacyjne, jak: Gra Czytam Wyrazy, Gra Sylaby – to ciekawe propozycja dla przedszkolaka. Gry edukacyjne tego typu świetnie przygotują dziecko na kolejne etapy edukacji. Dzięki nim pozna umiejętność sylabizowania, czytania i wiele innych przydatnych umiejętności. Nauka czytania, dzięki grom tego typu, będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.
 • Gry zręcznościowe dla dzieci, jak: Gra Mistakos, Spadające Małpki – to gry oferujące świetną zabawę manualną. Zwycięstwo zależy w nich od refleksu, sprytu i zręczności. To propozycje, które przypadną do gustu nie tylko pięciolatkom, ale również starszym dzieciom i dorosłym.
 • Gry kreatywne, jak: Gra Imionki, Tempo Junior – to gry, które wymagają od dziecka uruchomienia pokładów kreatywności i wyobraźni. W grze Imionki zadaniem graczy jest wymyślanie imion i pseudonimów dla kolorowych stworków. W grze Tempo Junior mamy do czynienia ze słownym wyścigiem, w którym trzeba podać jak najwięcej słów, które kojarzą się z bieżącą kategorią.
 • Gry detektywistyczne, jak: Cluedo Junior, Gra Zgubione Znalezione, Gra Detektyw Pozytywka na tropie – to propozycje dla małych miłośników rozwiązywania trudnych zagadek detektywistycznych. Gra Detektyw Pozytywka na tropie nawiązuje do popularnych książeczek o przygodach Detektywa Pozytywki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gry planszowej dla pięciolatka?

Gotowa lista tytułów, które są popularne, polecane lub doceniane w konkursach to dla wielu osób za mało, by podjąć decyzję o zakupie. Liczą się przecież także inne kwestie, a w szczególności:

 • Indywidualne zainteresowania dziecka – zdecydowanie warto dobierać gry i zabawki do zainteresowań dziecka. Jeśli wiemy, że przepada za konkretną bajką, można poszukać gry, która do niej nawiązuje.
 • Dostępny budżet – gry planszowe dla pięciolatków mogą kosztować zaledwie kilkanaście lub nieco ponad dwadzieścia złotych, mogą kosztować do pięćdziesięciu złotych lub znacznie więcej. Warto na wstępie określić dostępne środki i od razu zawęzić obszar poszukiwań do gier, które mieszczą się w wybranym przedziale.
 • Okazja – w zależności od tego, czy kupujemy grę bez okazji, czy na urodziny lub jakąś inną okoliczność, można spróbować dopasować jej tematykę lub estetykę do sytuacji, w której będzie wręczana.

Gry planszowe są świetną propozycją dla dzieci, sposobem na pokonanie nudy i świetnym zajęciem, które jest pełne zabawy i kreatywności. Warto sięgać po gry planszowe dla pięciolatków, bo są idealnie dopasowane do zdolności dzieci w tym wieku, a ich oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej odpowiednią grę dla swojego dziecka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)