Udostępnij
Skomentuj

Gry planszowe dla 6 latków – które są godne uwagi? Jak wybrać?

Oferta gier planszowych dla sześciolatków jest bardzo różnorodna. Które z nich są szczególnie ciekawe?

Gry planszowe dla 6 latka

Asortyment gier planszowych dla sześciolatków jest niezwykle szeroki i mocno zróżnicowany. To dziesiątki propozycji o różnorodnej tematyce i estetyce. Wśród gier dla dzieci w tym przedziale wiekowym bez problemu odnajdziemy propozycje, które przypadną do gustu chłopcom, dziewczętom, dzieciom zainteresowanym przyrodą, przygodami lub wyzwaniami logicznymi. Gry planszowe dla sześciolatków można podzielić na kilka podkategorii w zależności od dopuszczalnej liczby graczy:

 • Gry planszowe od jednego gracza – to zarówno propozycje wyłącznie dla jednego gracza, jak również gry, które posiadają tryb rozgrywki dla jednej lub dla wielu osób. To świetny wybór, gdy szukamy gry dla jedynaka lub dla dziecka, które lubi samodzielną zabawę.
 • Gry planszowe dla kilku osób – świetny wybór, gdy szukamy gry, którą będzie można użytkować całą rodziną lub gry dla grupy dzieci. Wspólna zabawa, kooperacja lub zdrowa rywalizacja to czynniki, które rozwijają i dostarczają wielu świetnych wrażeń.

Dlaczego warto kupować gry planszowe dla dzieci?

Gry planszowe mają wielu zwolenników zarówno wśród dzieci, jak również wśród dorosłych. Dostarczają rozrywki, stanowią inspirujące wyzwanie, a nawet mogą mieć funkcję edukacyjną. To produkty, które mają wiele zalet:

 • Mogą łączyć pokolenia – odpowiednio dobrane gry planszowe będą świetną rozrywką dla dzieci z różnych przedziałów wiekowych oraz dla dorosłych, co jest świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu.
 • Gry mogą rozwijać określone umiejętności – wśród gier planszowych nie brak gier zręcznościowych, które rozwijają zdolności manualne, ale to nie wszystko. Gry planszowe mogą mieć również charakter logiczny, wymagający dedukcji, intensywnego główkowania, zapamiętywania określonych elementów i informacji. Wiele gier planszowych można uznać za rozwijające gry planszowe dla dzieci.
 • Gry planszowe dostarczają świetnej rozrywki – granie w gry to wyborna zabawa, a to kwintesencja dzieciństwa.

Które gry planszowe są odpowiednie dla sześciolatków?

Oferta gier planszowych dla dzieci jest bardzo szeroka. Dla sześciolatków można polecić, przede wszystkim, te produkcje, które są dedykowane dzieciom od szóstego roku życia. Gry dla młodszych dzieci także mogą być użytkowane przez sześciolatków, ale z pewnością będą łatwiejsze, nieco mniej rozwijające i mogą szybciej się im znudzić, dlatego warto wybrać grę spośród tych, które są dedykowane dzieciom od szóstego roku życia. Ich oferta jest szeroka i różnorodna, dlatego znajdziemy w niej takie propozycje, jak:

 • Gry edukacyjne dla 6 latka – mogą mieć postać quizów, mogą to być również zgadywanki i rebusy oraz gry nastawione na konkretną dziedzinę edukacji (na przykład przyrodnicze).
 • Gry na spostrzegawczość – jedną z najpopularniejszych gier tego typu jest gra Dobble, którą można kupić w kilku różnych wariantach. Popularną wersją tej propozycji jest gra Dobble Zwierzaki, która będzie idealnym wyborem dla 6 latków.
 • Gry zręcznościowe – jedną z najpopularniejszych gier zręcznościowych pozostaje Jenga, która ma różne warianty (klasyczny, kolorowy, a nawet Jenga Frozen lub Jenga Angry Birds). Gry zręcznościowe rozwijają zdolności manualne i świetnie sprawdzają się w gronie osób z różnych grup wiekowych – są wyzwaniem dla każdego, gdyż zręczność i umiejętności manualne nie zawsze idą w parze z wiekiem i innymi talentami. Ciekawą grą, która zawiera elementy gry zręcznościowej i przywodzi na myśl klasyczną grę w kapsle, jest gra IceCool.
 • Gry logiczne – kolejnym ciekawym wyzwaniem dla sześciolatków może okazać się logiczna gra 5 sekund Junior, która jest nieco łatwiejszym odpowiednikiem gry 5 sekund, a która wymaga refleksu, szybkiego kojarzenia faktów i ekspresowego odnajdywania skojarzeń.
 • Zgadywanki – to kolejny popularny rodzaj gier dla dzieci. Wśród zgadywanek dla sześciolatków można znaleźć grę Zgadnij kto to? Inną popularną grą tego typu jest gra Kim jestem? Gry tego typu polegają na odgadywaniu tożsamości innych graczy lub własnej tożsamości, która pozostaje ukryta przed graczem. Gry w zgadywanki doskonale nadają się zarówno dla sześciolatków, jak również dla starszych dzieci, młodzieży i dla dorosłych.
 • Gry przygodowe – w asortymencie gier planszowych dla dzieci nie brak znakomitych gier przygodowych. Ogromną popularnością cieszy się gra Catan Junior, która jest uproszczoną grą Catan, która podbiła serca wielu dorosłych graczy.

To, oczywiście, tylko kilka spośród wielu propozycji znakomitych gier planszowych dla dzieci, jakie można polecić sześciolatkom. Jeśli zastanawiasz się, jakie są fajne gry planszowe dla dzieci, to właśnie od tych propozycji warto zacząć ich poszukiwania.

Jakie gry kupić dziecku na prezent? Jak wybrać grę dla dziecka?

Gdy kupujemy grę wspólnie z dzieckiem, możemy polegać na jego guście, zainteresowaniach i na tym, którą z propozycji samodzielnie wybierze. Nie zawsze jednak wspólne zakupy są możliwe. Gdy chcemy zrobić dziecku niespodziankę, to warto wybrać grę w oparciu o kilka czynników:

 • Dopasowanie do wieku dziecka – to kwestia priorytetowa, by uniknąć zakupu gry, która wyda się dziecku zbyt łatwa, zbyt trudna lub niedopasowana do jego wyobrażeń.
 • Dopasowanie do zwyczajowej liczby graczy – jeśli wiemy, że dziecko najczęściej gra w grę z rodzeństwem, rodzicami lub znajomymi, to można kupić produkcję dla kilku graczy. Jeśli jednak zależy nam na tym, by gra sprawdzała się także podczas zabawy jednoosobowej, to najlepiej wybrać taką grę, która posiada również wariant rozgrywki jednoosobowej.
 • Zgodność z zainteresowaniami dziecka – gry planszowe mogą nawiązywać do konkretnych obszarów dziecięcych zainteresowań. Jeśli dziecko interesuje się podróżami, możemy sięgnąć po grę Wsiąść do Pociągu: Pierwsza Podróż, a jeśli mamy do czynienia z młodym fanem piłki nożnej, możemy wybrać grę Goool.

Zakup gry na prezent dla sześciolatka to spore wyzwanie. Jeśli zależy nam na wyborze gry, która sprawdzi się w zabawie z dorosłymi, to w sprzedaży znajduje się cała seria Dzieci kontra Rodzice. To gry oparte na pytaniach, które znakomicie sprawdzają się w rodzinnym gronie.

Oferta gier dla sześciolatków jest bardzo szeroka. To zarówno propozycje przygodowe, jak również zręcznościowe, logiczne i edukacyjne. Warto zapewniać dzieciom rozrywkę tego typu, bo gry planszowe są znakomitą zabawą dla najmłodszych i dla całej rodziny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)