Udostępnij
Skomentuj

Gry planszowe dla dziesięciolatka – które gry warto kupić dziecku?

W sprzedaży znajdziemy wiele różnych gier planszowych. Które z nich można polecić dla dziesięciolatka?

Gry planszowe dla 10 latka

Asortyment gier planszowych dla dziesięciolatków jest dość szeroki. Dzieci w tym wieku mogą sięgać zarówno po gry przeznaczone dla użytkowników od dziesiątego roku życia, jak również po gry dla młodszych dzieci, gdyż niektóre tytuły cieszą się ogromną popularnością bez względu na wiek graczy. Ofertę gier planszowych dla dziesięciolatków można podzielić na:

 • Gry dla dzieci – wśród propozycji dla dziesięciolatków są gry, które są dedykowane głównie dzieciom do rozgrywania we własnym gronie. To różnorodne gry przygodowe i imprezowe. Będą idealnym wyborem na prezent (na przykład urodzinowy), gdyż solenizant będzie mógł od razu przetestować grę w gronie przyjaciół.
 • Gry dla całej rodziny – w ofercie gier od dziesiątego roku życia nie brak gier dla dzieci i dorosłych. Rodzinna gra planszowa to świetny wybór, gdy cenimy taki sposób wspólnego spędzania czasu. Nowa gra umili tradycyjny wieczór gier rodzinnych, nudny wyjazd lub deszczową pogodę. Przykładem jednej z najpopularniejszych gier dla całej rodziny jest gra Scrabble. To gra, która jest znana już od lat, a która pozwala zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest układanie słów z wylosowanych literek. To świetna rozrywka dla młodszych i starszych graczy.

Popularne rodzaje gier planszowych dla dziesięciolatków

Przed zakupem gry dla dziecka warto zastanowić się, jakiego rodzaju gry szukamy. Do najpopularniejszych typów gier planszowych dla dzieci w tym przedziale wiekowym należą:

 • Gry edukacyjne dla 10 latka – nauka poprzez zabawę bywa niezwykle skuteczna, a także przyjemna. Gry edukacyjne to sposób na zgłębienie wybranych zagadnień, które są obiektami zainteresowań dziecka. To również znakomite pomoce naukowe, które zaprocentują szerszą wiedzą i umiejętnościami. Jedną z wielu gier edukacyjnych dla dziesięciolatków jest gra Rachmistrz, która pomaga oswoić trudne zadania matematyczne i nauczyć się je rozwiązywać w błyskawicznym tempie. Inną grą edukacyjną dla dziesięciolatków, która jest godna uwagi, jest gra Fauna, która jest edukacyjną grą rodzinną i pozwala sprawdzić swoją wiedzę na temat zwierząt, jakie zamieszkują naszą planetę. Grą, którą warto wymienić w tym miejscu, choć nie jest to typowa gra edukacyjna, jest gra Pan tu nie stał. Walory edukacyjne tej gry polegają na przybliżeniu dzieciom zagadnień związanych z okresem PRL i to w niezwykle łatwy i przystępny sposób. Gdy gracz będzie musiał stać w kolejkach bez pewności, czy uda mu się kupić cokolwiek przydatnego, szybko pojmie, jak specyficzne były ówczesne realia.
 • Gry przygodowe – cieszą się niezwykłą popularnością. To ulubione gry planszowe wielu dzieci, gdyż dostarczają znakomitej rozrywki, a ich fabuła jest ciekawa i wciągająca. Jedną z najpopularniejszych gier przygodowych jest Robinson Crusoe Przygoda na przeklętej wyspie. To gra, która pozwala graczom wcielić się w postaci rozbitków i zmierzyć z wyzwaniami, jakie stawia bezludna wyspa. Do dyspozycji graczy oddano aż sześć scenariuszy, dlatego każda rozgrywka może wiązać się z inną przygodą. Kolejną grą przygodową, która jest godna uwagi, jest gra Colt Express, w której gracze wcielają się w bandytów, którzy usiłują obrabować pędzący pociąg. Rozgrywka jest dynamiczna, nieprzewidywalna i pełna zwrotów akcji.
 • Gry kooperacyjne – ich oferta nie jest tak obszerna, jak gier przygodowych lub strategicznych, ale można znaleźć kilka ciekawych propozycji dla dziesięciolatków. Jedną z takich gier jest gra Koncept, którą można rozgrywać w trybie kooperacji (drużynowo). To gra skojarzeń, pełna zgadywanek, sugestii i domyślania się, co gracz rozgrywający miał na myśli. Kolejną grą, którą rozgrywa się drużynowo, a więc łączy się kooperację w obrębie drużyny z rywalizacją z drużyną przeciwną, jest gra Tajniacy: Obrazki. To gra, która polega na poprawnym odczytywaniu wskazówek szefa drużyny i na spotykaniu się z tajnymi agentami. Drobna pomyłka może doprowadzić do spotkania oko w oko z mordercą, dlatego tak istotna jest sprytna kooperacja w grupie.
 • Gry na refleks i spostrzegawczość – to kolejny rodzaj gier, które można polecić dla dziesięciolatków. Jedną z gier tego typu, które są często kupowane dla dzieci, jest gra Gorący ziemniak party. To gra, która wymaga błyskawicznego udzielania odpowiedzi na pytania. Presja czasu jest ogromna, bo trzeba jak najszybciej przerzucić gorącego kartofla do innego gracza. W tej grze trzeba odpowiadać szybko i celnie rzucać.
 • Gry strategiczne – niezwykle popularne zarówno wśród dzieci, jak również wśród dorosłych. To gry, które wymagają odpowiedniego planowania działań, objęcia określonej strategii, która może doprowadzić do zwycięstwa. Jeśli chodzi o gry strategiczne dla dziesięciolatka, to wybór jest bardzo duży. Popularnością cieszy się gra 7 Cudów Świata, która umożliwia wcielenie się w przywódcę jednej z wielkich cywilizacji, o której rozwój trzeba będzie zadbać oraz ukończyć jeden z Cudów Świata. Kolejną popularną grą, która łączy elementy strategii i przygody, jest gra Catan. To jedna z najpopularniejszych gier o osadnikach i budowie nowych kolonii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gry dla dziesięciolatka?

Nowoczesne gry planszowe kuszą efektowną szatą graficzną i obietnicami ciekawej tematyki. Jak w każdej kategorii produktów, tak również wśród gier planszowych są produkcje lepsze i gorsze, ekstremalnie wciągające lub niezbyt dobrze przemyślane. By mieć pewność, że sięgamy po grę, która ucieszy dziesięciolatka, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Sugerowany wiek gracza – to kwestia kluczowa. Gry dedykowane dużo młodszym dzieciom mogą okazać się zbyt łatwe i nudne dla dziesięciolatka. Warto wybierać gry dopasowane do wieku dziecka, bo mają wówczas najbardziej optymalny poziom trudności.
 • Liczba graczy – to ważne, by gra służyła wszystkim zainteresowanym. Jeśli praktykujemy granie całą rodziną, wybierajmy gry, które dopuszczają odpowiednią liczbę graczy.
 • Szacunkowy czas rozgrywki – to ważne, by gra nie była zbyt rozciągnięta w czasie, bo dziesięciolatek niekoniecznie będzie mieć ochotę na bardzo długą rozgrywkę.
 • Fabuła, tematyka i klimat gry – to kluczowa kwestia, by te elementy były zgodne z zainteresowaniami dziecka. Jeśli dziecko interesuje się przyrodą, wybierzmy grę o tej tematyce i estetyce. Jeśli dziecko wprost przepada za filmami przygodowymi, wybierzmy grę przygodową.
 • Rodzaj gry – warto dobrać grę także pod względem preferowanego trybu rozgrywki (rywalizacja, kooperacja).
 • Popularność gry – to kwestia, którą również warto wziąć pod uwagę, gdyż najpopularniejsze gry są, na ogół, faktycznie godne uwagi.

Gry planszowe są świetnym lekiem na nudę i rozrywką dla dzieci i dorosłych. Jeśli wybierzemy odpowiednią grę, z całą pewnością posłuży dziecku przez długi czas i stanie się jedną z wielu rewelacyjnych zabaw dla dziesięciolatka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)