Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o ciało podczas ciąży? Jak uniknąć rozstępów?

Ciąża to dla ciała ogromny wysiłek. W oczywisty sposób wpływa na jego wnętrze, ale nie oszczędza go też z zewnątrz. Kobieta tyje czasem więcej, niżby chciała, zmienia się budowa jej ciała, a skóra, szczególnie w okolicach brzucha i biustu, ulega ogromnemu naprężaniu. Jak radzić sobie ze zmianami widzianymi gołym okiem?

Czy można ćwiczyć w ciąży?

Można, ALE! Każdą formę aktywności, każdy pomysł na zdrową dawkę ruchu należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Zazwyczaj jest tak, że kobieta, która była aktywna przed ciążą, może sobie pozwolić, by wykonywać te same ćwiczenia w ciąży, jedynie lekko je dostosowując do swojego stanu. Oczywiście, wyznacznikiem jest stan zdrowia Jej i Dziecka. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań, to wręcz powinno się postarać o to, by ciążę spędzić aktywnie. Ma to wpływ zarówno na samopoczucie przyszłej Mamy, jak i Jej wagę oraz swoiste przygotowanie ciała do ogromnego wysiłku, jakim jest poród.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Ostrożnie i z głową. Powinno się unikać ćwiczeń siłowych oraz wydolnościowych, a raczej skupić się na lekko rozciągających. Ćwiczenia rozciągające w ciąży będą przede wszystkim pomocne dla mięśni, które będą  musiały sporo utrzymać oraz dla skóry, która także będzie się rozciągała. W ciąży można chodzić na basen, a nawet biegać, jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwskazań. Trudno ułożyć gotowy zestaw ćwiczeń w ciąży – są zależne od stanu zdrowia przyszłej Mamy i Maluszka, kondycji, możliwości. Należy przyjąć, że bezpieczne ćwiczenia w ciąży to takie, na które pozwoli lekarz. Można jednak dość ogólnie wskazać, co ćwiczyć, a konkretny skonsultować z ginekologiem:

  • Ćwiczenia w ciąży 1 trymestr: Można ćwiczyć przysiady i wykroki, unoszenie nóg i bioder, lekkie ćwiczenia rozciągające. Należy jednak pamiętać, że pierwszy trymestr ciąży jest najdelikatniejszy i najważniejszy, nie należy więc przesadzać, a szczególnie bagatelizować wszelkich niepokojących objawów. Może się też okazać, że wcale nie ma się ochoty na jakiekolwiek aktywności – nudności, zmęczenie, ciągłe wizyty w toalecie zastępują codzienny trening. Wtedy warto po prostu odpuścić i wrócić do ćwiczeń, kiedy miną pierwsze objawy ciąży.
  • Ćwiczenia w ciąży 2 trymestr: Nadal najważniejsza jest konsultacja lekarska. Jeśli przysługuje zielone światło do ćwiczeń, można kontynuować te same, co w pierwszym trymestrze. To, czego należy unikać, to nagłe, gwałtowne ruchy, podskoki, aktywności mogące narażać na niedotlenienie, ćwiczeń, w które solidnie angażuje się mięśnie brzucha. Warto pamiętać, że spacer również jest formą ruchu!
  • Ćwiczenia w ciąży 3 trymestr: Nadal pod bacznym okiem lekarza, można wykonywać np. ćwiczenia na kręgosłup w ciąży, które pomogą w walce z coraz częstszym bólem. Może to być np. jednoczesne prostowanie ręki i nogi podczas klęku podpartego. Sporo może też pomóc piłka do ćwiczeń w ciąży – kołysanie się na niej może być odprężające i przede wszystkim odciążające.

Równie ważne, jak ćwiczenia w trakcie ciąży, są kosmetyki, których używa się do pielęgnacji skóry. Rozstępy w ciąży to zmora wielu Kobiet, a wizja ich pojawienia się stresuje już na etapie planowania Dziecka. Co więcej, tak samo, jak na brzuchu, mogą pojawić się również rozstępy na piersiach, więc stres jest podwójny. A czy jest idealny sposób na rozstępy? Cóż, można próbować…

Pielęgnacja ciała w ciąży

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

To pytanie zadaje sobie każda kobieta. A odpowiedź jest jedna – nie da się tego zrobić. Jeśli mają się pojawić – zrobią to niezależnie od tego, jak bardzo przyszła Mama ich nie chce i jak bardzo o siebie dba. Pojawiają się w momencie wzmożonego rozciągania skóry, która sobie po prostu nie radzi ze zbyt intensywnym napięciem. Mogą pojawić się zarówno u kobiet bardzo szczupłych, jak i otyłych. Nie ma na to reguły.  Jedyne, co można zrobić, to zminimalizować ryzyko ich powstania poprzez bardzo, bardzo solidne nawilżenie skóry. Można się zaopatrzyć w specjalistyczne kremy przeciw rozstępom, których nie brakuje na rynku – może to być masło do ciała dla kobiet w ciąży, które dobrze nawilży lub ujędrniający olejek do ciała. Należy jednak zwracać szczególną uwagę, czy aby na pewno wybrane kosmetyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj nie można ich używać od samego początku, a właśnie dbanie o skórę w ciąży należy zacząć jak najwcześniej, już na etapie starań o Dziecko. Chodzi bowiem o jej jak najlepsze uelastycznienie, by stała się odporniejsza na rozciąganie. Kuracja przeciw rozstępom powinna się więc zacząć… zanim w ogóle zajdzie się w ciążę!

Wcale jednak nie trzeba się zaopatrywać od razu w kosmetyki dla kobiet w ciąży. Świetnie sprawdzi się… oliwka dla Dzieci. Wcierana rano i wieczorem, doskonale nawilży i – co ważne – utrzyma nawilżenie przez cały dzień. Jest też bezpieczna w użyciu, choć zapewne nie najwygodniejsza ze względu na dłuższe wchłanianie. Pielęgnacja biustu z kolei też może przebiegać z pomocą oliwki, ale można także spróbować zawalczyć z odpowiednimi kosmetykami dla kobiet w ciąży – dostępne są różne balsamy do pielęgnacji biustu. Warto także zapytać lekarza o opinię, czego można używać do pielęgnacji piersi w ciąży.

Pielęgnacja biustu w ciąży

Jak walczyć z rozstępami?

Jeśli już się pojawią, to niestety – NIC się z nimi nie zrobi. Można je delikatnie rozjaśnić, ale trwale nie usunie ich żaden krem na rozstępy, choć ich także nie brakuje na rynku. Można próbować z kremami na blizny lub też z kosmetykami na bazie śluzu ślimaka. A najlepiej… zaakceptować je i nosić dumnie jako pamiątkę największego cudu, choć zapewne nie każdej Kobiecie przyjdzie to z łatwością.

Jako dodatkowy kosmetyk, ale niekoniecznie niezbędnik, może się przydać krem na opuchnięte nogi, ale podobnie, jak krem na rozstępy, nie sprawi, że nagle opuchlizna zniknie i nigdy się nie pojawi, można jednak łagodzić objawy.

Ciąża to wyjątkowy stan i rządzi się własnymi prawami. Każda Kobieta powinna uświadomić sobie wcześniej, że w jej ciele, także na zewnątrz, mogą zajść nieodwracalne zmiany. Oczywiście, można starać się ich uniknąć, ale warto oswoić się z myślą, że to może być bardzo niewyrównana walka. Najważniejsze, to skupić się na zdrowiu własnym i Dziecka. W obliczu cudu, który ma się wydarzyć, rozstępy, choć niemile widziane, wydają się być zupełnie nieistotne.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)