Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o włosy Niemowlaka? Ciemieniucha – co to takiego?

Niektóre Dzieci rodzą się z bujnymi czuprynkami, inne zupełnie łyse – nie ma żadnej reguły ani przepisu na „noworodkowe fryzury”. A jak się nimi odpowiednio zajmować?

Włosy Noworodka

Pojawiają się już w życiu płodowym. W 10 tygodniu ciąży pojawiają się zalążki cebulek włosowych, z kolei około 12. tworzy się meszek płodowy – lanugo – który będzie okrywał całą skórę Dziecka, czasem także na krótko po porodzie. Odpowiada on za termoregulację ciała. To, z jakimi włosami urodzi się Maluszek, w żaden sposób nie decyduje o tym, jakie Dziecko będzie miało włosy w przyszłości. Zazwyczaj w kilka tygodni, miesięcy po urodzeniu, włoski ulegają wytarciu i wypadaniu. A kiedy zaczynają rosnąć włosy u Niemowlaka? Po wypadnięciu i wytarciu lanugo, może minąć od kilku tygodni do nawet dwóch lat, zanim pojawią się nowe włosy. Przez kolejne 6 lat będą się zmieniały pod każdym względem i zazwyczaj do 10 roku życia Dziecka nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki ma rodzaj włosów – do tego czasu może się zmienić nie tylko ich kolor, ale i struktura oraz jakość. Na nią akurat ma wpływ odpowiednia pielęgnacja włosów już od samego początku.

Jak często myć włosy Niemowlaka?

Nie trzeba, ba, nie należy robić tego codziennie – zbyt częste mycie wysusza skórę głowy i niszczy jej naturalną barierę ochronną. Ani skóra głowy, ani włosy Niemowlaka nie ulegają takim zabrudzeniom, jak w przypadku Dorosłych. Wyjątkiem jest lato – wtedy każda, nawet mała główka, poci się znacznie mocniej. Można stosować kosmetyki dla Dzieci – specjalistyczny szampon dla Niemowląt – ale równie dobrze na samym początku można używać tylko wody lub też bezzapachowego mydła, np. szarego. Ważne, by nie trzeć zbytnio głowy Malucha – włosy u Niemowlaka są delikatne i – jak zostało wspomniane – nie są aż tak podatne na zabrudzenia, ergo nie wymagają intensywnego czyszczenia. Podczas mycia można zastosować lekki masaż główki – nie tylko odpręży Malucha, ale także pobudzi krążenie, a co za tym idzie – stworzy lepsze warunki do wyrastania nowych włosów.

Jak pielęgnować skórę głowy Niemowlaka?

Po umyciu, włosy Niemowlaka nie powinny być zbyt mocno wycierane ręcznikiem ani suszone suszarką – powinny wysychać samoistnie. W przypadku zdrowej skóry Dziecka, nie trzeba stosować żadnych dodatkowych środków pielęgnacyjnych. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze w pokoju, by Maluszkowi nie było zimno z mokrymi włosami. Nie jest wskazane zakładanie czapeczki po kąpieli – zarówno skóra głowy, jak i włoski, powinny swobodnie oddychać. Każde, nawet najkrótsze włoski należy uczesać miękką szczotką – to wiąże się nie tylko z estetyką, ale też z delikatnym, odprężającym masażem skóry głowy. Jeśli chodzi o obcinanie włosów – mitem jest, że częste podcinanie wzmacnia włosy – one rosną od cebulki, więc obcinanie końców może ewentualnie wizualnie poprawić ich stan, przez co wyglądają na mocniejsze i zdrowsze. Należy jednak podcinać Dziecku włoski w przypadku, kiedy nachodzą na oczy lub są problematyczne, trudne do uczesania, podatne na skołtunienia.

Co to jest ciemieniucha?

To najczęstszy problem skórny Noworodków i Niemowląt. Nie wygląda dobrze – skórę głowy Dziecka pokrywają żółtawe łuski, tworzące twarde, nieestetyczne skorupy. Tutaj jednak kończy się problem –Maluch w ogóle nie czuje ciemieniuchy, nie ma też ona żadnego wpływu na stan zdrowia. To po prostu efekt zbyt intensywnej pracy niedojrzałych gruczołów łojowych – łój połączony ze złuszczonymi komórkami naskórka. Mogą ją powodować hormony, które Maluszek ma w sobie jeszcze „po Mamie” lub też pogoda – wysoka temperatura wzmaga pracę gruczołów łojowych. A kiedy pojawia się ciemieniucha? Zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia, ale równie dobrze może wystąpić u rocznych czy dwuletnich Dzieci. Ciemieniucha u Dziecka nie jest objawem chorobowym, nie wynika też ze nieprawidłowego dbania o higienę. Może pojawiać się w pojedynczych skupiskach, głównie w okolicach ciemiączka (stąd nazwa), czasem także w okolicy nosa, brwi i za uszami. Może się też pokrywać twardą skorupą niemal całą głowę. Na szczęście, są na nią skuteczne sposoby.

Sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha u Niemowlaka jest łatwa do wyleczenia, co więcej – można jej nawet zapobiegać. Ważne, by nie przegrzewać skóry Dziecka i „wietrzyć” głowę kiedy tylko można. Można także po każdej kąpieli delikatnie nawilżać skórę np. oliwką i wmasowywać ją podczas czesania miękką szczotką. Chodzi głównie o połączenie oczyszczania z nawilżaniem, co pomaga także wtedy, kiedy ciemieniucha jest już widoczna. Jeśli jednak domowe sposoby na ciemieniuchę zawiodą, można sięgnąć po specjalistyczne preparaty na ciemieniuchę – w ich doborze pomoże lekarz lub farmaceuta.

Główka Noworodka, a później Niemowlaka to jednak nie tylko włoski i ciemieniuchowe dylematy. To przede wszystkim niezwykły, niepowtarzalny, totalnie odurzający zapach, który – gdyby była możliwość - powinno się zamykać we flakonach na wieczną pamiątkę. Ważne, by nie zatracił się podczas pielęgnacji. Kosmetyki dla Dzieci mogą pięknie pachnieć, słodko i urzekająco, ale – po pierwsze – chemia nie jest mile widziana w preparatach dla Dzieci – a po drugie – takiego zapachu, cudownego zapachu główki Małego Dziecka, nie powinno się niczym maskować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)