Udostępnij
Skomentuj

Jak grać w szachy? Zasady gry w szachy i ustawienie figur

Gra w szachy to jedna z ulubionych rozrywek bez względu na wiek. Szachy uwielbiają zarówno dzieci, jak też dorośli. To gra, która się nie nudzi, ciesząca obecne młode pokolenie, ale także ich rodziców i dziadków. Często mówi się zresztą, że to gra rodzinna - zmierzyć ze sobą mogą się dzieci, rodzice albo dziecko z mamą lub tatą, a w wolnej chwili można chociażby zorganizować domowy turniej szachowy.

Reguły gry w szachy nie są wybitnie skomplikowane, dlatego też ze zrozumieniem ich podstaw poradzą sobie już nawet kilkuletnie dzieci. Gdy zastanawiamy się zatem, co kupić na urodziny lub inną wyjątkową okazję, pamiętajmy, że szachy na prezent ucieszą nie tylko solenizanta, ale wszystkich domowników. Najczęściej wybierane, ze względu na trwałość i estetykę, są szachy drewniane w eleganckich, czasem nawet grawerowanych szachownicach.

Gra w szachy dla początkujących - od czego zacząć?

Zasady gry w szachy na początku mogą wydawać się nieco skomplikowane, jednak jest to jedynie przejściowy ich odbiór. W końcu to jedna z pierwszych gier, w jakie wielu rodziców uczy grać swoje pociechy.

Nauka gry w szachy zaczyna się od tego, by zapamiętać figury w szachach i to, w jaki sposób poruszają się one po szachownicy. Skomplikowane strategie i zagrywki w szachach zostawcie na później. Ustawianie szachów w początkach swojej z nimi przygody to nie lada wyzwanie. Jest to jednak ten rodzaj wiedzy, który dość szybko jesteśmy w stanie przyswoić. Warto kierować się przy tym poniższymi wskazówkami:

 • Wieże należy ustawić w narożnikach planszy.
 • Skoczki to sąsiedzi wież od ich wewnętrznej strony.
 • Gońce trzeba umieścić obok skoczków po ich stronie wewnętrznej.
 • Hetman ma zająć jedno ze środkowych pół - to, które ma kolor zgodny z kolorem szachów danego gracza.
 • Król zajmuje ostatnie wolne pole w tym rzędzie, tuż obok hetmana.
 • Pionki w szachach zajmują cały kolejny rząd szachownicy.

Popularne zestawy szachów

Szachy zasady mają dość proste, niemniej poza ułożeniem figur na szachownicy należy jeszcze zapamiętać ich ruchy. Dopiero wtedy można powiedzieć, żę wie się, jak grać w szachy.

 • Król porusza się o jedno pole w dowolnym kierunku (poziom, pion, ukos).
 • Wieża może poruszać się o dowolną liczbę wolnych pól zarówno w poziomie, jak i pionie.
 • Goniec przemieszcza się o dowolną liczbę wolnych pól po przekątnych.
 • Hetman ma prawo poruszać się o dowolną liczbę wolnych pól w każdym kierunku (poziom, pion, ukos). To połączenie ruchów wieży i gońca.
 • Skoczek porusza się o dwa pola podobnie jak wieża wieża, a następnie jedno pole prostopadle do tego kierunku.
 • Pion rusza się o jedno pole do przodu, o ile jest ono wolne. Nie może ruszać się do tyłu.

Szachy taktyka dla umysłu smyka

Gry dla dwóch osób to doskonały sposób na domową nudę, gdy za oknem deszcz i nawet najmniejszej szansy na słońce. Młody człowiek może zagrać z rodzeństwem lub z rodzicem. Warto pamiętać, że szachy dla dzieci to zabawa bardzo rozwojowa - uczą w końcu logicznego myślenia, przewidywania konsekwencji oraz ruchów przeciwnika, uczciwej rywalizacji i wielu innych rzeczy, które zaprocentują w przyszłości.

Na początku swojej przygody z szachami często dziecku nie wystarcza wiedza, jak się gra w szachy. Ono chce wiedzieć, jak wygrać w szachy i nie ma w tym nic niewłaściwego. Umiejętność przegrywania to coś, co nabywa się w toku właśnie takich doświadczeń jak wspólna gra i zabawa. Z czasem dziecko dostrzega, że niekiedy musi poczuć gorzki smak porażki i przestaje czuć się tym faktem sfrustrowane, bo ma świadomość, że innym razem to ono dumnie powie: szach mat!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)