Udostępnij
Skomentuj

Jak pielęgnować pępek Noworodka? Jak dbać o kikut pępowinowy?

Pępek Noworodka bywa temat wielu rodzicielskich dyskusji. Jego pielęgnacja wydaje się młodym Rodzicom trudna i stresująca. Nie ma się co dziwić - kikut pępowinowy nie wygląda najpiękniej, a jego okolice wręcz „boleśnie”. Ale spokojnie – ani dno pępka, ani sam kikut, nie są unerwione, więc Maluszek nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Żeby jednak wszystko dobrze się goiło, trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Kiedy odpada kikut pępowinowy?

Gojenie pępka zwyczaj nie trwa zbyt długo, do kilku, czasem kilkunastu dni po narodzinach. Kikut pępowinowy odpada zazwyczaj między 7. a 10 dniem życia Maluszka. Do tego czasu jednak trzeba o niego odpowiednio dbać.

Jak dbać o pępek Noworodka?

Przede wszystkim – należy go oczyszczać i osuszać. Jest wiele szkół mówiących o tym, jak to robić, i w zasadzie co lekarz i szpital, to inna opinia. Także zdania Rodziców są podzielone. Obecnie jednak daje się zauważyć trend zmierzający ku jak największej naturalności w pielęgnacji Dzieci. Odchodzi się od „dobrych”, ale naładowanych chemią kosmetyków na rzecz naturalnych produktów, które mają krótkie, proste, a przede wszystkim odpowiednie dla skóry Maluszka składy. Rezygnuje się nawet z mokrych chusteczek, tak bardzo przydatnych, ale często też wzbogacanych zbędnymi ulepszaczami, na rzecz wody i mydła. Dbanie o higienę i czystość w naturalny sposób stało się poniekąd modą, ale trzeba przyznać, że jest to bardzo dobra moda! Jeśli chodzi o to, jak czyścić pępek Niemowlaka – tutaj także dają się zauważyć nawet trzy sposoby: jeden sugeruje użycie aptecznego środka antyseptycznego i odkażającego do codziennej pielęgnacji, drugi  mówi o użyciu spirytusu lub wódki, a trzeci o… nieużywaniu niczego. Który z nich jest najlepszy…? Ciężko powiedzieć. Warto jednak kierować się zasadą, że co za dużo, to nie zdrowo, a to, co naturalne, jest zawsze dobre.

Jak pielęgnować kikut pępowinowy?

Przede wszystkim – dbać o to, by był zawsze suchy, z dostępem do powietrza, ale oczywiście należy go przemywać – czym? Tym, co Rodzic uzna za stosowne. Warto jednak zauważyć, że używanie profilaktycznie środka odkażającego – czy to aptecznego, czy alkoholu – nie jest konieczne. Można stosować wodę z szarym mydłem i przemywać pępek wraz z kikutem jałowym gazikiem, pamiętając, by lekko go odchylać. Nie należy jednak za niego ciągnąć ani szarpać – musi odpaść samodzielnie. O tym, jak przemywać pępek Noworodka, z pewnością Rodzice zostaną uświadomieni w szpitalu, ale sporo też robi rodzicielska intuicja, która naturalnie wskazuje delikatność i czujność. Po myciu trzeba jednak pamiętać o dobrym osuszaniu, by miejsce nie stało się pożywką dla bakterii. Można także… nic nie robić i po prostu zostawić kikut do samoistnego wysychania. Ważne, by miał wtedy jak najwięcej kontaktu z powietrzem. Pielęgnacja kikuta pępowinowego dotyczy także odpowiedniego stroju. Podczas zapinania pieluszki należy pamiętać, by znajdowała się poniżej pępka, nie zahaczała o kikut, a przede wszystkim nie zakrywała go. Podobnie będzie z ubrankiem – powinno być luźne na brzuszku, z naturalnych materiałów i przewiewne. Nie należy także zaklejać pępka plastrem – dostęp tlenu ma największy wpływ na dobre gojenie. Nie trzeba chyba wspominać, że Rodzice, przez przemywaniem pępka, powinni zadbać o czystość własnych dłoni – niewygojony pępek jest podatny na zakażenia.

Wielu Rodziców zastanawia się, jak działać podczas kąpieli. Nie powinno się dopuszczać do namoczenia pępka, ale to, że Maluch się pochlapie, jest oczywiste – nie ma się co do przesady stresować. Kąpiel Noworodka z kikutem powinna przebiegać w mniejszej ilości wody, a jeśli dojdzie do zamoczenia – miejsce trzeba delikatnie, ale dokładnie osuszyć. Nie można pocierać ręcznikiem, można natomiast przyłożyć ręcznik papierowy, który odprowadzi wilgoć i pozostawić pępek odkryty, do wyschnięcia.

Problemy z kikutem pępowinowym

Są rzadkie, ale zdarzają się. Jeśli Rodzic zauważy niepokojące objawy, takie jak nieprzyjemny zapach z pępka Noworodka, sączącą się wydzielinę lub zaczerwienienia wokół pępka – powinien skontaktować się z lekarzem. Może się także zdarzyć, że kikut pępowinowy będzie się goił znacznie  dłużej. Jeśli nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy – wystarczy kontynuować pielęgnację. Na tempo gojenia ma wpływ wiele czynników, jak np. grubość pępowiny. Objawem do niepokoju NIE JEST krwawiący pępek u Noworodka. Podczas pielęgnacji może się zdarzyć kilka kropel krwi czy odrywanie strupków. Miejsca należy po prostu przemywać i osuszać. Oczywiście, jeśli krwawienie będzie stałe, należy zgłosić się do lekarza. Odpadający kikut pępowinowy ma także specyficzny kolor, od sinego, po czarny w momencie odpadnięcia. To także jest naturalne.

Pępek Noworodka po odpadnięciu kikuta nadal należy pielęgnować przez następne dni, aż wszystko wróci do normy i dobrze się zagoi. Mogą pojawić się małe blizny, które z czasem będą blednąć, aż całkiem zanikną, a pępek przybierze już stały, niezmienny kształt.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)