Udostępnij
Skomentuj

Jak przygotować Dziecko na przyjście Rodzeństwa na świat?

Czasem narodziny Dziecka zmieniają cały świat nie tylko Rodziców, ale i… Pierworodnego, który nagle z Jedynaka zmienia się w starszego Brata lub Siostrę. Trudno przewidzieć, jak Dziecko zareaguje na wieść o tym, że będzie miało Rodzeństwo. Co zrobić, by taka wiadomość była dla Niego łatwa do przyjęcia?

Mama w ciąży

Na początku, kiedy Rodzice dowiadują się, że pojawi się drugie Dziecko, powinni zachować radosną nowinę… dla siebie, przynajmniej przez pierwsze tygodnie, dopóki nie minie okres potencjalnego zagrożenia. Ryzyko jest niestety zawsze, a ewentualne komplikacje nie są informacjami odpowiednimi dla uszu Dziecka, mogą być dla Niego zbyt trudne do przyjęcia. Rodzice mają też czas na to, by przemyśleć formę poinformowania i odpowiednio dobrać słowa. Nie mogą liczyć na żadne emocje – ani radość, ani złość, nie da się bowiem przewidzieć reakcji Dziecka. Ważne jednak, by uzmysłowić sobie, że tak samo, jak do pozytywnych emocji, Maluch ma prawo czuć się źle. Rodzeństwo dla Jedynaka oznacza dla Niego ogromną zmianę, nie ma się więc co dziwić, że może na nią różnie zareagować.

Jak powiedzieć Jedynakowi o ciąży?

Szczerze. Nie ma co zaczynać od bajkowych historii czy tłumaczyć, że życie się zmienia itp., itd. Należy po prostu powiedzieć Maluchowi, że niebawem na świecie pojawi się Jego Rodzeństwo. Warto to zrobić w domowym zaciszu, bez obecności osób trzecich, by wszyscy czuli się swobodnie i mogli sobie pozwolić na różne, także nieprzewidziane reakcje. Czasem Rodzice decydują się zabrać Dziecko w jakieś wyjątkowe miejsce, np. salę zabaw, ale nie jest to dobry pomysł, co więcej – wygląda jak małe „oszustwo” – jest miło i przyjemnie, tylko dlatego, by złagodzić „ciężar” nowych wiadomości. Dla Malucha bowiem wcale nie muszą to być radosne nowiny. Przede wszystkim – łączą się z nieznanym, a to może wzbudzać Jego niepokój, a nawet złość.

Jak przygotować Dziecko na Rodzeństwo?

To, jak powiedzieć Dziecku o Rodzeństwie i jaka będzie Jego reakcja, zależy wyłącznie od Rodziców. Jeśli jednak będą szczerzy i spokojni, przyjmą postawę otwartą w stosunku do Malucha, na którego właśnie spadł grom z jasnego Nieba, wszystko będzie w porządku. Przede wszystkim – należy dać Mu czas na oswojenie się z nową wiadomością oraz odpowiadać na ewentualne pytania i pozwolić na kontakt „ z brzuszkiem”, dotykanie go, można też mówić o zmianach, jakie zachodzą w Maluszku, oczywiście dostosowując język i dobierając informacje do poziomu Dziecka. Nie należy jednak od razu zasypywać Go informacjami, mówić, co się zmieni po porodzie i jak, bo to po prostu za dużo. Należy natomiast pozostać otwartym, w ciągłej gotowości do wysłuchania, także możliwych skarg i zażaleń.  Reakcja Dziecka na Rodzeństwo nie zawsze jest łatwa i przyjemna dla Rodziców. Ale trzeba liczyć się z tym, że dla Malucha to także ogromna zmiana, w dodatku dziejąca się – poniekąd – za jego plecami, coś, na co nie ma żadnego wpływu. Najczęściej bowiem Rodzice kierują się własnym instynktem, nie zaś sugestiami Dziecka i Jego chęcią lub niechęcią posiadania Rodzeństwa. To dzieje się poza nim, ale Jego reakcje i emocje są już sprawą całej Rodziny i wymagają wspólnego przepracowania.

Narodziny drugiego Dziecka wiążą się ze zmianami stylu całej Rodziny. Na te zmiany trzeba przygotować także – a nawet szczególnie – pierwsze Dziecko. Należy to jednak robić w formie dialogu, nie zaś wskazań, co Maluch będzie musiał robić, co zmienić, nie na zasadzie informowania o tym, jak Rodzic będzie się musiał zachowywać, kiedy pojawi się Rodzeństwo. Przede wszystkim – nie należy mówić o wymaganiach wobec starszego Dziecka ani o tym, jak powinien się zachowywać. Można natomiast mówić o różnicach między Maluszkami a Starszakami, wspominać, jak to było w Jego przypadku, wskazywać na to, co pozytywnego się dzieje, gdy pojawia się Rodzeństwo, co można robić przy Nim. Warto też pytać Malucha o zdanie i odczucia w stosunku do nowej sytuacji. Należy także wspierać Go w trudnych emocjach, zapewniać o miłości i dawać poczucie bezpieczeństwa – nie odrzucać Go i nie tłumaczyć niczego faktem, że jest się w ciąży. Oczywiście, niestety trzeba będzie zrezygnować z noszenia na rękach czy zbyt aktywnych zabaw, ale zawsze warto znaleźć alternatywę, by Maluch nie czuł, że zmiana, która Go czeka, już się źle zapowiada. Można Go także zaangażować w szukanie wyprawki. Po narodzinach Dziecka warto też pomyśleć o drobnym upominku od Maluszka dla Starszego Brata/Siostry oraz zapytać, czy Starszak chciałby zrobić jakiś prezent.

Zachowanie Dziecka po narodzinach Rodzeństwa

Istnieje cały szereg zachowań, jakie może wykazywać Maluch, gdy pojawi się Nowe Dziecko w Rodzinie – od bezgranicznej miłości i czułości, przez niechęć, zazdrość o Rodzeństwo po wybuchową mieszankę, będącą połączeniem czułości z - wręcz - agresją. Żadne z tych zachowań nie jest nienormalne i to musi sobie uzmysłowić każdy Rodzic. To całkowicie naturalne, że Dziecko czuje zazdrość o młodsze Rodzeństwo – mały Brat czy Siostra wymagają uwagi, z której On już wyrósł (np. przewijanie, karmienie piersią, asysta przy kąpieli) i zawsze ją otrzymuje, Rodzice reagują na Dzidzusia, choć nie potrafi On nic powiedzieć, dodatkowo czasem Starszakowi nie pozwalają czegoś robić. Dla nikogo nie byłaby to miła i komfortowa sytuacja, więc trudno się dziwić, że Dziecko nie zawsze potrafi sobie z Nią poradzić. Czasem wychodzi to lepiej niż można się było spodziewać – Maluch od początku wczuwa się w swoją rolę, ale spora w tym zasługa Rodziców. Wszystkie bowiem Jego negatywne zachowania, jak np. większa płaczliwość, nerwowość, zapotrzebowanie na to samo, co Maluszek, a nawet regres w samodzielnym załatwianiu się, jedzeniu i przebieraniu, są wyłącznie wołaniem o uwagę Rodziców i pomoc w poradzeniu sobie w trudnej sytuacji. Zadaniem Rodzica jest odpowiedź (a w zasadzie zapobieganie), stanowcza i wyraźna – w sensie nie mocy, a wyrazistości przekazu (absolutnie nie ma tutaj miejsca na krzyk!), zapewniająca o tym, że Starszak nadal jest kochany, bezpieczny, zauważany, a przede wszystkim bardzo potrzeby, by Rodzina mogła być szczęśliwa. Należy Go zapewnić, nie tylko słownie, ale i zachowaniem, że jest Jej bardzo ważnym elementem i że to się nigdy nie zmieni. Także Jego pozytywne zachowania należy zauważać, motywować i wspierać, oraz wyrażać dumę. Należy także pozostawić Dziecku przestrzeń na Jego zainteresowania, zabawki, na dotychczasowe rytuały i przyzwyczajenia, na bycie nadal małym Dzieckiem, nie tylko starszym Rodzeństwem.

Narodziny młodszego Rodzeństwa to połączenie wszystkich możliwych uczuć. To, jak poinformować Dziecko, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Warto dać sobie czas, zrobić miejsce na emocje i odczucia, pozwolić na nie zarówno sobie, jak i Dziecku. Czasem reakcja może zaskoczyć – może się okazać, że Maluch doskonale sprawdza się w roli starszego Brata lub Siostry, angażuje się w opiekę i okazuje czułość. A czasem… czasem może potrzebować po prostu poczuć się znów jak Jedynak. I warto pozwolić Mu znów nim być, choć przez chwilę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)