Udostępnij
Skomentuj

Jak utrzymać porządek na biurku? Organizacja biurka szkolnego

Takie pytanie zadaje sobie każdy Rodzic, ba, bawet każdy Uczeń! Utrzymanie porządku sprawia problem niemal każdemu Dziecku, a biurko – jako poniekąd najważniejsze miejsce – jest wyjątkowo trudne do utrzymania w czystości. Ale z dobrą organizacją wszystko jest możliwe!

Organizacja biurka

Dopóki Dziecko nie idzie do szkoły – biurko służy głównie do zabaw plastycznych, kolorowania, różnego rodzaju robótek manualnych. Są na nim wszelkie niezbędniki, artykuły papiernicze, a czasem także drobne zabawki. Wtedy także wskazany jest porządek, ale z racji tego, że biurko nie jest stale użytkowane, można czasem przymknąć oko na „artystyczny nieład”. Sytuacja zmienia się, kiedy zbliża się szkoła – całkiem nowa lub też powrót do szkoły po wakacjach - a biurko trzeba przemienić w miejsce do pracy, gdzie będzie możliwe odrabianie zadań domowych, a zamiast kolorowanek i farb, będą leżały przybory szkolne. Porządek na biurku jest wtedy niezwykle istotny. Jak zorganizować biurko, by było zarazem miejscem do pracy, ale też odpowiednim do swobody twórczej poza zajęciami?

Organizacja biurka szkolnego

Byłoby idealnie, gdy w pokoju młodego ucznia znalazły się dwa biurka – biurko do nauki i drugie, do zabaw plastycznych, rozwiazywania łamigłówek i innych aktywności manualno-umysłowych. Niestety, nie zawsze można sobie na to pozwolić, dlatego bardzo ważna jest organizacja biurka, by mogło stać się meblem wielofunkcyjnym. Przede wszystkim, należy się zastanowić, co można z niego usunąć, a co zostawić, by w razie potrzeby było zawsze pod ręką, a co zarazem będzie łatwo uprzątnąć. Uczeń przede wszystkim potrzebuje miejsce na zeszyty szkolne. ALE! Nie musi to być miejsce na biurku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są półki nad biurkiem lub regał obok, na którym będzie można postawić zarówno zeszyty, jak i segregatory czy podręczniki szkolne – dostęp do nich będzie łatwy, na wyciagnięcie ręki, a zarazem zaoszczędzi się sporo miejsca na biurku. Bardzo ważna jest dobra organizacja pracy – sprawia, że odrabianie lekcji przebiega płynnie, bez niepotrzebnego rozpraszania się, wynikającego np. z konieczności chodzenia po najpotrzebniejsze rzeczy na drugi koniec pokoju. Na biurku szkolnym powinno się więc znaleźć maksimum niezbędników, ale z minimalnym wykorzystaniem miejsca. Bardzo przydatne są relingi zawieszone nad biurkiem, na których można powiesić kubki do trzymania przyborów szkolnych, takich jak kredki, ołówki, linijki czy cyrkiel. Większe artykuły szkolne, jak farby i bloki, można trzymać w szufladzie, która także powinna znajdować się jak najbliżej biurka. Można także wykorzystywać segregatory do trzymania zapasowych brudnopisów, starych notatek czy prac plastycznych. Świetnie sprawdzi się także tablica korkowa, na której można przypiąć listę zadań domowych czy plan lekcji.

Organizacja na biurku jest w zasadzie zależna od poziomu edukacji. Największym wyzwaniem jest szkoła podstawowa. Przede wszystkim, jej rozpoczęcie wiąże się z niemałą rewolucją – zabawki muszą ustąpić nieco miejsca przyborom szkolnym. Biurko zmienia się ze stolika do zabawy w miejsce pracy, na którym powinno się znaleźć wyłącznie to, co jest potrzebne do nauki. Bardzo ważne jest, by zapewnić odpowiednio dużo wolnego miejsca, by Uczeń mógł swobodnie rozłożyć zeszyty i książki, położyć piórnik i mieć miejsce, by wygodnie pisać. Oczywiście, ważne jest też odpowiednie oświetlenie biurka oraz dobrze dobrane krzesło. Uczeń, który dopiero rozpoczyna przygodę ze szkołą i nie ma jeszcze dobrze wypracowanego systemu nauki, odrabiania zadań ani w ogóle organizacji pracy – powinien od samego początku mieć wręcz idealne warunki, by jak najłatwiej i najszybciej przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. To może być dla Niego trudne – znika bowiem nieograniczony czas na beztroską zabawę, dochodzą obowiązki, a do tego zabawki i ulubione gadżety trzeba przenieść w inne miejsca. Nie oznacza to jednak, że nagle ma zasiadać do ascetycznego kącika, pozbawionego jakichkolwiek przyjemnych akcentów! Biurko szkolne, jeśli jest odpowiednio duże, można dobrze i ciekawie zorganizować dzięki równego rodzaju gadżetom, pojemnikom na przybory szkolne, kubeczkom, szufladkom. Bardzo często można połączyć przybory szkolne z dodatkowymi akcesoriami, tworząc ciekawą serię (np. Back to School) i sprawiając, że wszystko będzie po prostu ładnie i ciekawie wyglądać.

Jak zachować porządek na biurku?

Kluczem do sukcesu jest minimalizm. Im mniej rzeczy na biurku – tym mniej sprzątania. Żeby zachować biurko w dobrym stanie, można zakupić specjalną podkładkę, która ochroni przed ewentualnym popisaniem czy innymi wpadkami. Ważne, by nauczyć Dziecko porządkować biurko po każdym skończeniu nauki i odkładać na swoje miejsce. Im szybciej się do tego przyzwyczai, tym lepiej. To, jak ułożyć rzeczy na biurku, zależy od samego jego użytkownika. Trzeba to zrobić tak, by było wygodnie po coś sięgać i odkładać na miejsce, by swobodnie móc pisać, z nieograniczonym światłem, bez konieczności ciągłego przestawiania rzeczy. Dobrze sprawdzić, czy po biurku można swobodnie przesuwać książkę czy zeszyt, jeśli cokolwiek trzeba będzie odwrócić. Jeśli każdy manewr z książką wymaga gimnastyki – potrzebne będzie większe biurko.

Komfort nauki ma istotny wpływ na jej jakość i efektywność. Poza łóżkiem, biurko będzie najczęściej używanym meblem, więc jego organizacja jest niezwykle ważna. Uczeń powinien się dobrze czuć przy swoim biurku i umieć zadbać o jego odpowiedni stan, wygląd i, przede wszystkim, porządek. Dobrze też, jeśli biurko jest dla Niego miejscem po prostu przyjemnym – niech nie zabraknie jakichś ulubionych akcentów, np. naklejek na ścianach czy plakatu z filmu, jeśli nie będzie zbyt rozpraszający. Ważne, by poczuł, że to JEGO miejsce i z chęcią o nie dbał.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)