Udostępnij
Skomentuj

Jak wybierać zabawki dla Dziecka? Przemyślane zakupy

To, że Dzieci dostają oczopląsu w sklepach z zabawkami – to naturalne. Ale to, że Rodzice również mają w nich zawroty głowy od ogromnego wyboru, to… też normalne! Naprawdę nie jest łatwo kupić zabawkę, która będzie doskonale łączyła wysoką jakość, dobre wykonanie, ładny wygląd, bezpieczeństwo i atrakcyjną funkcję. Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Jak nie dać się zwariować i dokonywać dobrych wyborów?

Magia zakupów

Niestety, to najczęściej Rodzice są jej ofiarami, szczególnie w pierwszych miesiącach, a czasem latach, macierzyństwa. Maluszki same sobie zabawek nie wybierają, a to, że chce się Dziecku dać „gwiazdkę z nieba”, to oczywiste. Mimo wszystko, na początku łatwiej o zdrowy rozsądek niż w późniejszych latach, kiedy ochota Rodziców na kupowanie nowych zabawek jest wspierana przez Maluchy, którym podoba się niemal wszystko ze sklepowych półek. Nietrudno też popaść w szaleństwo zakupów, kiedy zewsząd atakują kuszące promocje zabawek i atrakcyjne oferty – a to reklamy dla Dzieci, a to wpadające w ucho piosenki z reklam… No i, oczywiście, zabawki z reklam – zmora każdego Rodzica, a obiekty westchnień każdego Dziecka. Jak sobie radzić z takim natłokiem informacji, okazji, propozycji…? Cóż, uodpornić się. Nie ma nic złego w kupowaniu produktów pod wpływem reklam, o ile jednak wcześniej dobrze się je sprawdzi. Każdy wie, że reklama jest dźwignią handlu, a dobre produkty bronią się same. Ważne więc, by każdą zabawkę dobrze sprawdzić przed zakupem, poczytać opinię, sprawdzić producenta. Z kolei jeśli chodzi o Dzieci – cóż, reklamy nie są dla Nich odpowiednim przekazem, należy więc starać się po prostu chronić przed nimi Ich młode, chłonne umysły.

Lista zakupów - codzienny niezbędnik

Dobrze ją robić przed każdą wizytą w sklepie. O ile jednak produkty spożywcze czy chemię kupuje się cały czas, o tyle zabawki niekoniecznie. Mimo tego, od samego początku – nawet już na etapie ciąży – warto zrobić sobie listę rzeczy, w tym zabawek dla Dziecka, które się przydadzą, które wydają się ciekawe i które dobrze sprawdzą się jako np. prezenty na święta lub zabawki na urodziny. Uniknie się wtedy szukania w pośpiechu i wybierania mniej przemyślanych, czasem zbędnych produktów. Jest zestawienie zabawek, które każe Dziecko mieć powinno – przy Noworodku i Niemowlaku są to zabawki sensoryczne i kontrastowe, a przy Starszakach różnego rodzaju zabawki edukacyjne dla Dzieci i kreatywne zabawki. Nie ma jednak co wybiegać zbytnio w przyszłość – Kilkuletnie Dzieci same z pewnością powiedzą, co chciałyby mieć, poza tym – asortyment się zmienia, wciąż dochodzą nowe zabawki, więc nie warto kupować na zapas. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić listę nieco droższych, większych zabawek na okres, powiedzmy, 3 lat.  Na późniejszych etapach warto robić listy zakupów dotyczące zabawek przez cały rok – wtedy łatwiej będzie wybrać coś przed okazjami takimi jak święta i urodziny, bo ma się po prostu gotowy zbiór pomysłów.

Zakupy przez Internet

To najrozsądniejszy sposób na kupowanie zabawek. Warunek jest jednak jeden – zawsze lepiej sprawdzić dany produkt w sklepie, by po prostu nie kupić w ciemno. Kupując przez Internet można przede wszystkim sporo zaoszczędzić, nawet po doliczeniu kosztów wysyłki. Nie trzeba także przekonywać do wygody takich zakupów – bez ruszania się z domu można kupić wszystko, co potrzebne. Zakupy internetowe idealnie sprawdzą się także jeśli chodzi o prezenty na mikołajki czy  zabawki na urodziny – Maluch niczego nie zauważy, bo zakupy można zrobić nawet w nocy i wybrać taką formę wysyłki, by Rodzic mógł ją odebrać bez asysty Dziecka. Ma się także kasy bez zabawek – wszak robi się przelew internetowy lub wybiera przesyłkę za pobraniem, czyli nie trzeba się w ogóle martwić, że zostanie się złapanym w kolejną pułapkę, jaką są kuszące ekspozycje przy standardowych sklepowych kasach.

Zabawki w prezencie

Różnego rodzaju okazje są dobre do tego, by kupować nieco „większe” prezenty. Kupując np. zabawki na święta, warto znacznie wcześniej rozglądać się po sklepach, często bowiem można natrafić na atrakcyjne promocje zabawek, nie tylko w okresach wyprzedażowych. Problemy z wyborem, np. jeśli chodzi o prezenty na mikołajki dla Dzieci, może rozwiązać list do świętego Mikołaja stworzony przez Malucha, który pomoże Rodzicom w kupnie prezentu. Tutaj także doskonale sprawdzi się wspomniana lista zakupów, która w dodatku może przez długi czas pomagać w podtrzymywaniu wiary w Mikołaja, Dzieciątko czy Wielkanocnego Zajączka – Dziecko nawet nie będzie pamiętało, że wspomniało o czymś Rodzicom, a Jego marzenie się „magicznie” spełni. 

Tanie zabawki dla Dzieci

Tanie nie oznacza gorsze, ale trzeba przyznać, że w przypadku zabawek bardzo często cena idzie w parze z jakością. Oczywiście, często też wydaje się zupełnie nieadekwatna, co dotyczy szczególnie licencjonowanych gadżetów. Jednak planując kupno Dziecku nowej zabawki, warto sprawdzić różne jej warianty i porównywać. Być może lepiej będzie chwilę się wstrzymać z zakupem, by móc dołożyć większą kwotę do lepszego jakościowo produktu. Najważniejsze, to dobrze sprawdzić zabawkę – materiał, z którego została wykonana, estetykę wykonania, jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Czasem przepłacanie nie jest konieczne.

Każdy zakup nowej zabawki powinien być dobrze przemyślany. Jeśli tylko Maluch potrafi sprecyzować swoje zachcianki i marzenia – warto Go słuchać. W końcu zabawki dla Dzieci mają być radością i przyjemnością, a często bywa tak, że to Rodzic jest czymś zachwycony, dokonuje zakupu, a Maluch kręci nosem. Należy wybierać takie zabawki, które po prostu podobają się Dziecku. Oczywiście, w przypadku najmłodszych Dzieci to Rodzic kieruje się własną estetyką, ale zawsze powinno się pamiętać o tym, by wybierać zabawki odpowiednio dostosowane do wieku, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa, dobrej jakości (co daje gwarancję większej trwałości) oraz takie, co do których ma się pewność, że są potrzebne, przydatne i pożyteczne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)