Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać imię dla dziecka? Imiona dla dzieci - co musisz wiedzieć?

Wybór imienia dla Dziecka zawsze wzbudza wiele emocji, a czasem także kontrowersji. Nie ma się co dziwić – jest to naprawdę ważna i niełatwa do podjęcia decyzja, która może mieć wpływ na całe życie. Niektórzy nadają Dzieciom imiona po dziadkach, inni inspirując się ulubionymi postaciami literackimi, jeszcze inni na podstawie kalendarza lub też zgodnie z najnowszymi trendami. Mało powiedzieć, że możliwości jest dużo. Czasem ostateczny wybór wydaje się wręcz niemożliwy!

Pochodzenie imion

Obecnie, pochodzenie ani  znaczenie imion nie odgrywa aż tak ważnej roli przy wyborze, za to duży wpływ mają skojarzenia, jakie dane imię wywołuje. Oczywiście, każdy będzie miał inne, jednak jest grupa imion, które każdemu kojarzą się w podobny sposób, można też powiedzieć, że są dwie „szkoły” wyboru. Jedni Rodzice wolą imiona tradycyjne, zapisane w historii, znane od lat, a coraz rzadziej słyszane, inni z kolei stawiają na nowoczesność, multikulturowość imienia, modę. O tym, jakie imię dla Chłopca, a jakie imię dla Dziewczynki wybrać, powinny decydować także takie czynniki, jak dopasowanie do nazwiska, dobre brzmienie, łatwość wymawiania, swoista „dźwięczność” oraz… dopasowanie do charakteru, wyglądu. Bywa, że rodzący się Maluch od razu wygląda na Wojtka, Annę czy Małgosię, a Jego imię po prostu się „czuje” – warto więc wziąć pod uwagę podpowiedzi intuicji. Od lat trwają dyskusję na temat tego, czy imię faktycznie determinuje charakter, czy ma wpływ na jakość późniejszego życia, osiągnięcia, życiową ścieżkę i czy określa osobowość. Co na ten temat myśli Rodzic? Także powinien się nad tym zastanowić. Inną kwestią są zdrobnienia imion, które zazwyczaj przychodzą do głowy w trakcie wyboru imienia. Mówi się, że np. chłopak będzie miał na imię Jan, co kojarzy się z dorosłym mężczyzną, z kolei jeśli dopowie się zdrobnienia – Janek, Jasiek, Jas – od razu łatwiej wyobrazić sobie biegającego za piłką Malca. Nie przy każdym imieniu jest to możliwe. Ale nie dla każdego zdrobnienia mają znaczenie – bywa, że ktoś woli, by do Dziecka mówiono pełnym imieniem, sam również się tak zwraca i uważa to za oczywiste. Jeśli taka jest wola Rodziców – należy ją uszanować.

Nietypowe imiona

W zasadzie ciężko powiedzieć, jakie imiona należą do tej grupy – czy nowoczesne, które jeszcze nie do końca weszły do obiegu, które nie każdy zna czy też rzadkie imiona, nadawane kiedyś, które obecnie nie są zbyt często słyszane. Tak samo będzie, jeśli chodzi o dziwne imiona – dla każdego będzie to oznaczało co innego. W dobie ogromnej tolerancji i otwartości w nadawaniu Dzieciom imion, w ogóle trudno mówić o nietypowości. Jest natomiast bardzo delikatna różnica między imieniem nietypowym a ośmieszającym, i bywa, że niestety nie każdy potrafi ją zachować. Wśród śmiesznych, a może lepiej powiedzieć – niewygodnych – imion można znaleźć zarówno imiona żeńskie, jak i imiona męskie. Będą one kumulacją skojarzeń z nieodpowiednim brzmieniem oraz niedopasowaniem do nazwiska. Np. imię Pamela, od razu kojarzące się z popularną gwiazdą (do indywidualnego osądu należy kwestia, czy skojarzenie jest pozytywne czy negatywne) nie będzie dobrze brzmiało z typowo polskim nazwiskiem, np. Kowalska. Takie połączenie z pewnością może wywołać potok różnych emocji. Oczywiście, w zasadzie z każdym imieniem można mieć jakieś skojarzenia, wiele imion, w tym także najpopularniejsze imiona w Polsce, uważanych na „typowe” wcale nie jest polskiego pochodzenia, a jednak swobodnie są łączone z nazwiskami, jednak warto zauważyć różnicę między imieniem Julia (pochodzenia rzymskiego) a Vanessa. To także dość częsty ostatnio problem – nadawanie „światowo” brzmiących imion, by było modnie i egzotycznie, sugerowało inny status społeczny, nie zważając na realia. Warto się także zastanowić nad swoistym polem semantycznym danego imienia oraz nad tym, że Dziecko będzie obracało się w gronie znajomych, będzie też kiedyś dorosłe. Należy zachować umiar w udziwnianiu. Dotyczy to szczególnie imion obco brzmiących, zaczerpniętych ze świata popkultury, telewizji czy literatury. Niestety, coś jest w stwierdzeniu o skrzywdzeniu Dziecka imieniem, choć czasem pobudki do dyskusji są zupełnie nieodpowiednie.

Najpopularniejsze imiona

Nie sposób wszystkie wymienić, jednak każdy, kto spędza czas wśród Dzieci, zauważa pewne trendy. Znów do łask powróciły imiona, które kiedyś były uważane za rzadkie. Słyszy się „stare” imiona męskie, które znów są często wybierane i traktowane jako modne imiona dla chłopców, np. Stanisław, Ignacy czy Antonii. Niektóre dawne imiona damskie także przeżywają swój renesans. Imiona dla Dziewczynek takie jak Helena, Hanna, Barbara czy Irena nikogo już nie szokują, choć jeszcze kilka lat temu niemalże nie sposób było je usłyszeć na placach zabaw. Poza imionami, które przezywają swoiste odrodzenie, są także takie, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Popularne imiona to Julia, Amelia, Maja i Zosia, które wydają się nigdy nie wychodzić z mody. Podobnie z imionami dla Chłopców – Jakub, Bartosz, Szymon czy Marek wciąż są jednymi z najchętniej wybieranych. Co roku tworzony jest ranking, w którym można znaleźć najpopularniejsze imiona – może on być dobrą podpowiedzią dla Rodziców, którzy nie potrafią się zdecydować.

Przy wyborze imienia Rodzice nie powinni kierować się sugestiami ani komentarzami czy to pozytywnymi czy negatywnymi – ważne jest Ich nastawienie oraz pierwsze chwile po urodzeniu. Bywa bowiem, że przez cały okres ciąży, czasem nawet wcześniej, ma się wybrane imię, ale pierwsze spojrzenie na Dziecko od razu nasuwa inne, czasem nie brane wcześniej pod uwagę, a czasem będące tym, które nie przekonywało. Duże znaczenie ma także powtarzanie sobie danego imienia i wyobrażanie sobie różnych sytuacji, w których będzie się go używało. Najważniejsze jednak, by decydując się na dane imię Rodzice czuli, że to jest właśnie TO imię, najbardziej właściwe, najlepsze, które chcą nadać swojemu najdoskonalszemu Dziełu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)