Udostępnij
Skomentuj

Jak zaangażować Tatę w opiekę nad Noworodkiem? Porady i wskazówki

Tyle się mówi o Ciężarnych, przyszłych Mamach, młodych Mamach, początkach macierzyństwa, blaskach i cieniach macierzyństwa… a gdzie w tym wszystkim Tata? Przecież ma On – delikatnie mówiąc – bardzo istotny wkład w tworzenie nowej Rodziny i kocha swojego Maluszka nie mniej niż Mama. Pora więc zrobić dla Niego „miejsce”.

W zasadzie Tata jedyne, czego nie może zrobić, to… nakarmić Dziecka piersią. Każda inna forma kontaktu, bliskości, nawiązywania więzi czy zabawy z Dzieckiem jest nie tylko możliwa, ale i konieczna, by Rodzina była w pełni funkcjonalna, a Maluszek wiedział, że ma dwoje Rodziców, którzy kochają Go tak samo mocno. Nie ma więc wytłumaczenia, że tylko „Mama wie najlepiej” i „tylko Mama może…”. Także przed Tatusiami stoją nieograniczone możliwości, by jak najlepiej spędzić czas z Dzieckiem.

Spacer z Dzieckiem

Na pierwszy spacer zazwyczaj Rodzice wybierają się razem, ale już każdym kolejnym – jeśli nie ma możliwości wybrania się wspólnie – mogą się dzielić. Spacer z Niemowlakiem karmionym piersią może się odbyć po odciągnięciu pokarmu. Tata nie tylko spędzi z Maluszkiem czasem i odpowiednio się nim zaopiekuje, ale także będzie mógł budować więź podczas karmienia. Warto, by wózek dla Niemowlaka był odpowiednio dostosowany nie tylko do Mamy, ale i Taty. Czy to gondola, czy spacerówka – niech będą miały regulowaną rączkę, jeśli Tata jest wyższy oraz hamulec umiejscowiony tak, by nie zahaczał o niego przy każdym kroku.

Czytanie Dzieciom

O tym, dlaczego warto czytać książki, chyba nie trzeba mówić. Czytanie to czynność, którą może wykonywać każdy, więc i Tata może się okazać świetnym bajarzem! Bajki dla Dzieci są nieodłącznym elementem dzieciństwa, a czytanie książek znacznie rozbudza wyobraźnię, pomaga zaznajamiać się z mową, poznawaniem literek, a przede wszystkim – umila czas. Bardzo istotne są bajki do czytania na dobranoc – pomagają się wyciszyć i sprzyjają kolorowym snom.

Nie tylko bajki do czytania mogą być wypełnieniem czasu spędzonego z Tatą. Także Rymowanki dla Dzieci są świetnym pomysłem na zabawę, szczególnie, jeśli czyta się je z podziałem na role!

Kąpiel Dziecka

Nie ma nic piękniejszego, niż widok małego, bezbronnego ciałka w objęciach silnych, bezpiecznych, ojcowskich dłoni, które… są tak samo delikatne, jak dłonie Mamy! Kąpiel Noworodka to emocjonujące przeżycie dla obojga Rodziców i nawet wskazane, by młodzi Rodzice na początku robili to wspólnie. Z kolei kąpiel Niemowlaka to czas, w którym jedno z Rodziców może wykorzystać np. na przyszykowanie pokoju dla Dziecka lub zrobienie romantycznej kolacji, by celebrować wspólne chwile, gdy Maluszek zaśnie. Jeśli chodzi o zabawki do kąpieli, Tata także wie, jak zrobić z nich użytek! Mogą być różne – od typowo „męskich” gadżetów, idealnych do kąpieli z Tatą, jak i dziewczęcych, kiedy przyjdzie czas na zabawę z Mamą. Jeśli Tata nie jest pewny swoich umiejętności – na początku może Mu się przydać krzesełko do kąpieli, w którym Maluch będzie bezpiecznie siedział. Młody Tata może mieć także problem tym, jaka temperatura wody będzie odpowiednia - być może nie jest na to wyczulony, a jego odporność jest wyższa. Wtedy przyda się mała wskazówka od Mamy.

Masaż Niemowlaka

To kolejna sytuacja, w której Tata sprawdzi się idealnie. Jego duże, ciepłe dłonie z pewnością dadzą ukojenie. Masaż brzuszka świetnie się sprawdzi w profilaktyce radzenia sobie z kolkami, ale będzie także chwilą rozluźnienia, przyjemności i budowania wspaniałej więzi.

Bezpieczne zabawki dla Niemowląt

Sun Baby Drewniana sówka

To takie, którymi Dziecko nie może sobie zrobić krzywdy ani fizycznej, ani – można powiedzieć – intelektualnej – każdy Tata z pewnością zwróci na to uwagę. Nie ma też zabawki, którą Maluch nie może bawić się z Tatą! Najpopularniejsze, choć najmniej polecane z rozwojowego punktu widzenia, są wszelkie zabawki interaktywne, które grają, świecą, piszczą, liczą itp. Nie są one potrzebne na etapie niemowlęcym, co więcej – można z nich w ogóle zrezygnować. Wywołują rozkojarzenia, nie angażują do myślenia ani sprawdzania własnych sił, otępiają zmysły oraz niekorzystnie wpływają na wzrok i słuch – często są migające, z głośnymi, drażniącymi dźwiękami.

Zamiast nich, lepiej sięgać po drewniane zabawki dla Niemowląt, które są wykonane nie tylko z naturalnych surowców, ale przede wszystkim wymagają zaangażowania w zabawę i logicznego myślenia. Z pewnością też przypadną go gustu wszystkim Tatusiom – są proste, mocne i wymagają wyobraźni, a wśród nich można znaleźć także samochody! Ciekawe i wskazane są też różnego rodzaju zabawki sensoryczne dla Niemowląt, które opierają się na poznawaniu zmysłowym – łączą wrażenia dotykowe z słuchowymi -  i pobudzają ciekawość oraz zabawki edukacyjne dla Niemowląt, takie jak np. sortery, proste układanki czy przeplatanki, które rozwijają małą motorykę oraz logiczne myślenie. Jeśli chodzi o zabawki dla Noworodków, tutaj w zasadzie niewiele potrzeba. Poza gryzakami, grzechotkami i pluszakami, można zaopatrzyć się w książeczki kontrastowe, które pozytywnie wpływają na rozwój wzroku.

Wspólna zabawa z Dzieckiem jest niezwykle ważna dla Jego zdrowego, prawidłowego rozwoju. Interakcje z Rodzicem budują poczucie bliskości i miłości, dają świadectwo zainteresowania, a przede wszystkim – pomagają poznać i zrozumieć świat. Rodzice to jedno, powinni mieć wspólny punkt widzenia, jeśli chodzi o wychowanie Dziecka, zgadzać się i być dla siebie wsparciem. Ale zabawy z Tatą mogą wyglądać zupełnie inaczej niż z Mamą – Mężczyzna jest silniejszy, zwraca uwagę na inne rzeczy, często także ma inne zdolności  niż  Mama, dlatego Jego wkład w wychowanie – w tym także w zabawę – jest niezwykle istotny, a przede wszystkim – potrzebny Maluszkowi.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)