Udostępnij
https://www.hulahop.pl/wiadomosc/jak-zapewnic-sobie-bezpieczenstwo-na-facebooku/16868/ 2020-06-29 12:29:43.000000

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo na Facebooku?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek jak chronić swoje dane na popularnym portalu społecznościowym.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i prywatność na Facebooku?

Rok temu polskie i światowe media informowały o wycieku danych osobowych użytkowników Facebooka, w tym numerów telefonów oraz e-maili użytkowników. Na hakerskich forach znalazły się informacje z 267 milionów kont. Incydent prowokuje pytanie, czy koncern Marka Zuckerberga zapewnia ponad dwóm miliardom osób korzystających z Facebooka bezpieczne kontaktowanie się ze znajomymi i udostępnianie im treści. Afera była także kolejnym ostrzeżeniem, w efekcie którego ludzie stali się bardziej uważni na to, jakie informacje na swój temat upubliczniają. Wiele osób ufa portalowi z myślą, że dane są chronione, dzięki administratorom i procedurom bezpieczeństwa. Jednak dostęp do zasobów profilu może mieć właściwie każdy. W związku z tym warto jest odpowiednio skonfigurować ustawienia prywatności. W tym artykule przybliżymy zagrożenia, na jakie narażasz się korzystając z amerykańskiego serwisu społecznościowego. Pokażemy, co zrobić, aby informacje o Tobie były mniej podatne na ataki lub utratę dostępu do konta.

Ograniczenie widoczności postów i ustawienia znajomych

Zadbanie o bezpieczeństwo konta należy rozpocząć od przejrzenia dostępnych wariantów w ustawieniach. W sekcji „Twoja aktywność” decydujesz o wyświetlaniu zasobów tylko wybranym znajomym lub pokazaniu posta określonej grupie osób. Od Ciebie zależy, kto zobaczy Twoje posty. Możesz ograniczyć odbiorców starych postów w swojej osi czasu. Redukcja widoczności postów udostępnionych z ustawieniem „Znajomi znajomych” i „Publiczne” oznacza, że pokazywane są tylko grupie „Znajomi”. Ustal też, jak nawiązać z Tobą znajomość. Nie chcesz, aby każdy mógł wysłać Ci zaproszenie do grona znajomych? Zaznacz we właściwym oknie „Znajomi znajomych”. A jeśli chcesz, aby każdy mógł nawiązać z Tobą kontakt, wybierz „Wszyscy”. Możesz także ustawić, kto zobaczy listę Twoich znajomych. Wybierając ustawienie „Tylko ja”, jedyną osobą, która zobaczy pełną listę znajomych na osi czasu, będziesz Ty. Natomiast pozostałe osoby zobaczą wyłącznie Waszych wspólnych znajomych. W domyślnych ustawieniach łatwo znaleźć Cię poprzez adres e-mail. Nie zgadzasz się na to? Zaznacz „Tylko ja” w sekcji „Jak można Cię znaleźć i nawiązać z Tobą kontakt”. Relację mogą zainicjować też osoby posiadające Twój numer telefonu. W celu zablokowania im tego również w tym segmencie wybierz „Tylko ja”. Portal daje także prawo podjęcia decyzji, czy wyszukiwarki spoza Facebooka mają podawać linki do Twojego profilu. Możesz więc skorzystać z szerokiej puli wariantów. Musisz tylko spędzić trochę czasu, aby dostosować ustawienia do swoich preferencji.

Jakie dane można udostępniać na Facebooku?

Wiesz już, jak ograniczyć odbiorców starych postów w swojej osi czasu oraz kto widzi wyświetlane przez Ciebie treści. Czas zastanowić się nad tym, co możesz udostępniać na Facebooku. Zakładając konto podajesz datę urodzenia, imię i nazwisko oraz adres e-mail. Wiele osób dodaje własne zdjęcie profilowe. Nie jest to obowiązkowe. Jeśli go nie opublikujesz, otrzymasz informację mówiącą o tym, że warto zamieścić fotografię w celu łatwiejszego rozpoznania Cię. Przez pewien czas dostępna była funkcja “Imieniny na Facebooku”, ale w penym momencie została ona usunięta. Prawdopodobnie opcja ta nie zyskała uznania wśród wirtualnej społeczności. Na osi czasu możesz za to dodać biogram, w którym w kilku zdaniach opisujesz siebie. Generalnie główne informacje udostępniane na Facebooku, to: miasto, w którym mieszkasz, miasto rodzinne, data dołączenia do portalu, miejsce pracy, szkoła średnia, szkoła wyższa oraz status związku. Natomiast, gdy wejdziesz w swój profil po prawej stronie widzisz m.in. takie zakładki jak: Grupy, Sport, Filmy, Muzyka, Książki, Polubienia i Zarządzaj sekcjami. Ostatnia z tych zakładek pozwala dodawać do profilu kolejne sekcje. Znajomi przeglądający profil poznają Cię, gdy widzą informacje, które samodzielnie wpisałeś oraz gdy patrzą na Twoje polubienia. Możesz jednak ukryć każdą z tych sekcji lub uczynić je widocznym tylko dla Ciebie.

Co Ci grozi na Facebooku — czy social media są bezpieczne?

Jednym z przykładów zagrożeń mogą być dziwne wiadomości od znajomego na Messengerze. W rzeczywistości pochodzą one od przestępców, którzy przejęli konto Twojego znajomego. Jest w nich zwykle kilka zdań o tym, że ktoś zamieścił Twoje zdjęcia na stronie, do której link znajduje się w tej wiadomości. Klikając go, zobaczysz żądanie podania numeru telefonu. Przesyłając go oszustom, stajesz się na przykład subskrybentem płatnej usługi SMS Premium. Zastanów się, czy każdy powinien zobaczyć Twoje zdjęcia. To ważne, jeśli dzielisz się fotografiami swoich dzieci, albo pokazujesz swój dom i jego wyposażenie. Zachowaj ostrożność. Nie oznaczaj członków rodziny w widoku publicznym. Przesyłaj zdjęcia, które będą dostępne dla wybranych osób. Włącz funkcję „Ogranicz odbiorców starych postów w swojej Osi czasu”, aby opublikowane zdjęcia nie były dostępne dla każdego. Nie pozwól, żeby Twoje zdjęcia z bliskimi Ci osobami znalazły się w niepowołanych rękach.

Polecane oprogramowanie

Podejrzane wiadomości na Messengerze

Wejście na Twoje konto przez niepowołane osoby sprawia, że tracisz dostęp zarówno do portalu społecznościowego, jak i komunikatora Messenger. Wirtualni złodzieje wykorzystują prywatne profile do swoich niecnych celów, takich jak rozsyłanie złośliwych linków zachęcających do zrobienia przelewu. Mogą też promować określone produkty. Włamanie może dotyczyć tylko Twojego konta, ale zdarzają się także sytuacje, kiedy przestępcy przejmują również pocztę e-mail, przez którą zakładałeś profil. Cyberprzestępcy mogą zdobyć Twoje hasło i login, gdy sam je im podasz. Zdarza się, że ofiary oszustów zostają poszkodowane w efekcie ataku, jakim jest phishing (wyłudzanie informacji). Polega on na nakłanianiu do zalogowania się na sfałszowanej stronie internetowej, która jest łudząco podobna do znanego Ci serwisu. Ten typ ataku występuje, gdy ktoś podejmuje próbę uzyskania dostępu do Twojego Facebooka poprzez wysłanie podejrzanej wiadomość lub linku z prośbą o podanie danych osobowych.

Jak się chronić w social mediach? Na co trzeba uważać?

Recepta jest bardzo prosta. Najważniejsze będzie ograniczone zaufanie do udostępnianych Ci treści oraz rozsądek w działaniach. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Pamiętaj, aby zawsze wylogować się po tym jak skończysz korzystać z portalu. W tym celu wybierz zakładkę „Ustawienia” i przejdź do opcji „bezpieczeństwo i logowanie”. Dalej zobaczysz okno, gdzie możesz wylogować się ze wszystkich urządzeń, których nie rozpoznajesz, a następnie zmienić hasło. Odpowiednie ustawienia są konieczne w celu korzystania z sieci w bezpieczny sposób. Chroń komputer, używając renomowanych programów antywirusowych. Dobry program antywirusowy zatrzymuje złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Aplikacja chroniąca Twój komputer wskazuje także witryny, których używanie mogłoby sprawić, że Twoje konto w serwisie społecznościowym padnie ofiarą cyberprzestępców. Dbaj, aby licencja antywirusa była zawsze ważna. Zapewnij sobie optymalną ochroną i zminimalizuj ryzyko, że ktoś może Cię szpiegować lub wykradać Twoje dane logowania. Zmieniaj co kilka miesięcy hasło do swoich kont i staraj się, aby było ono silne. Nowe hasło powinno zawierać dużą literę, znak specjalny i w miarę możliwości nie być słowem dostępnym w słowniku. Bądź ostrożny. Nigdy nie pozwalaj na pobranie jakiegokolwiek podejrzanego pliku oraz nie podawaj nikomu swojego hasła. Internet jest bardzo rozległym źródłem wiedzy i rozrywki. Zastosuj się do naszych porad, kontaktuj się ze znajomymi i udostępniaj im treści bez obaw, że jesteś narażony na ataki przestępców.

Polecane artykuły
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)