Udostępnij
Skomentuj

Jak zorganizować i urządzić kącik dla Niemowlaka w pokoju Rodziców?

Nie zawsze jest możliwość urządzenia osobnego pokoju dla Dziecka już od początku, a wielu Rodziców decyduje się też oddać Mu kawałek swojej sypialni, by ułatwić sobie opiekę nad Maluszkiem, szczególnie nocą. Jak urządzić taki kącik, by był przytulny, praktyczny i miły dla obu stron?

Meble do pokoju Niemowlaka

Jeśli Rodzice urządzają kącik dla Niemowlaka we własnej sypialni, trudno mówić o meblach – po prostu może nie być na nie miejsca, może się też okazać, że nie będą potrzebne. Najważniejsze jest łóżeczko dziecięce – może być tradycyjne, kołyska lub też łóżeczko dostawne do łóżka Rodziców. Jeśli jednak chce się stworzyć namiastkę pokoiku – zazwyczaj łóżeczko niemowlęce wybiera się standardowe, ze szczebelkami. Łóżeczka dla Niemowląt nie powinny stać ani przy oknie, ani przy kaloryferze, dlatego wybór miejsca także ma znaczenie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są łóżeczka niemowlęce na kółkach, łatwe do przestawienia w każdej chwili.

Przydatny może być także fotel, szczególnie przy karmieniu. Nie każda Mama lubi karmić na leżąco, a siedzenie na łóżku, bez oparcia, też może nie być wygodne. Jeśli tylko w sypialni jest miejsce, warto zdecydować się na przestronny, komfortowy mebel, który w przyszłości może ozdobić każdy inny pokój.

niemowlęce nóżki

Jeśli chodzi o inne meble – z pewnością przyda się także szafa na ubranka oraz miejsce na pierwsze zabawki i książeczki. Najczęściej Rodzice decydują się oddać trochę miejsca ze swojej szafy na ubranka dziecięce lub też posiadają przestronną garderobę albo też osobny pokój Niemowlaka, który czeka, aż Maluch nieco podrośnie. To bardzo indywidualna kwestia i każdy Rodzic znajdzie sposób, by jak najlepiej zorganizować wolne miejsce. Najważniejsze pozostaje łóżeczko i wygodne miejsce do karmienia. Pierwsze zabawki można ułożyć w stylowych pojemnikach czy koszach na zabawki i ustawić koło łóżeczka.

Niezbędne gadżety

Kącik dla Malucha powinien być nie tylko praktyczny i wygodny, ale też… dziecięcy. Powinno się zadbać o to, by stworzyć w nim klimat odpowiedni dla Dziecka, a zarazem zapewnić sobie dostęp do wszelkich niezbędników, takich jak akcesoria do przewijania czy karmienia oraz służące Maluszkowi. Oczywiście – liczy się oszczędność miejsca, ale na szczęście wszystko można dobrze zorganizować.

Pościel dla Niemowlaka

Powinna być dostosowana do rozmiaru łóżeczka i temperatury w pokoju. Noworodkom poleca się rożki czy cienkie śpiworki, a Niemowlętom lekkie kołderki. Poduszka dla Niemowlaka nie jest niezbędna, a jeśli już Rodzic się decyduje – niech wybiera odpowiednie, płaskie modele. Może się przydać także kocyk dla Niemowlaka, jako dodatkowe przykrycie lub do położenia na łóżku, żeby Maluchowi było przyjemniej.

Przewijak

Ważny, jeśli młodej Mamie jest niewygodnie przewijać Malucha na łóżku. Można kupić przewijak na łóżeczko Dziecka, do wygodnego położenia lub też przewijak na komodę – czasem to ten sam model.  Ważne, by znaleźć sobie odpowiednie miejsce. Sam przewijak powinien mieć zabezpieczone, wyższe brzegi oraz ceratową powłokę, co znacznie ułatwia utrzymanie go w czystości.

Organizer na łóżeczko

Dostępne są organizery materiałowe, czasem w kompletach z pościelą, mające mnóstwo kieszonek na niezbędniki. Można także zakupić specjalne pojemniki do zwieszenia na brzegach łóżeczka, wygodne i łatwe do utrzymania w czystości. Wybór zależy od gustu Rodzica, z pewnością jednak organizer jest niezbędny – pozwala mieć wszystko pod ręką podczas pielęgnacji Maluszka.

Karuzela do łóżeczka

Nie zajmuje miejsca w ogóle, bo jest do przyczepiania na łóżeczko. Dostępne są przeróżne modele, od skromnych – można powiedzieć – podstawowych wersji (które często okazują się najlepsze!) po sprzęty z wbudowanymi lampkami, projektorami czy możliwością wyboru muzyki. Warto jednak wybierać takie karuzele, które nie będą dominowały i przytłaczały oraz które nie będą pobudzały wszystkich zmysłów. Najważniejszy jest delikatny ruch i lekka, uspokajająca muzyka. Nie zaleca się połączenia światła z dźwiękiem i ruchem – karuzela do łóżeczka ma służyć wyciszaniu, a nie być interaktywną zabawką.

Bujak dla Niemowlaka

Nie jest niezbędnikiem, ale sporo ułatwia. W zasadzie nie musi stać w sypialni – docelowo jest to gadżet do przenoszenia. Maluszka można odłożyć do bujaka i postawić np. w kuchni podczas przygotowywania obiadu lub w salonie, żeby mógł być ciągle z Rodzicem. Warto jednak mieć dla niego jakieś miejsce, kiedy Dziecko nie będzie z niego korzystało. Jeśli jest lekki – można go postawić w sypialni na szafie lub schować do niej, jeśli jest miejsce.

Sypialnia Rodziców to bardzo często pierwszy pokój Niemowlaka. W kąciku stworzonym dla Niego nie powinno niczego zabraknąć. Przede wszystkim jednak Rodzice powinni stworzyć go tak, by również czuli się komfortowo – nie zabrakło dla Nich miejsca i intymnej przestrzeni. Warto mieć na uwadze, że Maluszek będzie miał Ich „na oku” – będzie widział i słyszał, i to, w jaki sposób Rodzice budują i pielęgnują swój związek, jest dla Niego bardzo ważne – poza kącikiem do spania nie potrzebuje niczego innego, jak tylko szczęśliwych, spokojnych, kochających się i dobrze dogadujących Rodziców.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)