Udostępnij
Skomentuj

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe dla Przedszkolaka?

Każde urodziny Dziecka to dla Rodziców wielkie przeżycie, ale organizacja urodzin dla Przedszkolaka to zupełnie inna bajka! Maluch jest straszy, ma już grono swoich kolegów i koleżanek, na wielu rzeczach się „zna” i słyszy, jakie są „trendy” na dziecięcych imprezach. Jak sprostać temu niełatwemu zadaniu?

Organizacja urodzin

Ważne są: czas, miejsce, liczba gości, menu, dekoracje oraz gry i zabawy dla Dzieci. Niby niewiele, ale jednak – spore wyzwanie. Trzeba się zastanowić nad tym, w jakim miejscu zorganizować urodziny – czy będzie to dom, ogród czy sala zabaw – od tego zależy niemal wszystko i czy znajome Dzieci gdzieś zaprosić, czy urodziny w przedszkolu są już jakoś szczególnie obchodzone i nie ma potrzeby organizacji osobnego przyjęcia. Jeśli jednak w przedszkolu jest jedynie śpiewane „sto lat”, oczywiste jest, że Maluch będzie chciał zaprosić koleżanki i kolegów na osobne przyjęcie. Co potrzeba, by urodziny były dopięte na ostatni guzik, a Maluch w pełni zadowolony?

  • Zaproszenia na urodziny – koniecznie imienne. Można kupić gotowe lub zrobić samemu. Ważne, by było na nich data, miejsce i godzina imprezy oraz numer kontaktowy do Rodziców solenizanta, by każdy gość mógł potwierdzić przybycie lub zapowiedzieć nieobecność. To ważne, szczególnie jeśli organizuje się przyjęcie urodzinowe poza domem. Zaproszenia na urodziny dla Dzieci warto rozdać tydzień przed imprezą, w przedszkolu lub bezpośrednio wręczyć Rodzicom.
  • Tort na urodziny – jeśli Rodzic zrobi go sam – wystarczy dzień przed imprezą, z kolei na zamówiony w cukierni tort zapewne trzeba będzie trochę poczekać, warto więc działać z wyprzedzeniem. Dobrze, jeśli tort będzie ozdobiony motywem przewodnim imprezy lub wedle gustu Solenizanta, np. z ulubioną postacią z bajki. Oczywiście, jego wielkość zależy od ilości gości.
  • Dekoracje na urodziny – dobrze zapytać Malucha, jakiego typu impreza Mu się marzy – czy ma to być mały bal przebierańców, czy z motywem z ulubionej bajki, kolorem, stylem. Jeśli ma jakieś konkretne wizje – dobrze je zrealizować, by sprawić wspaniałą niespodziankę. Obecnie niemal wszystko można znaleźć z jakimś konkretnym motywem. Na pewno będzie miło, jeśli coś Malucha zaskoczy – nie musi wiedzieć o wszystkich dekoracjach. Możne warto pomyśleć o balonach z helem?
  • Menu na urodziny Dziecka – poza tortem i słodkościami, powinno się zadbać o coś konkretnego. Na imprezach, gdzie jest dużo ruchu, świetnie sprawdza się tzw. finger foods – czyli drobne przekąski, które można wziąć do ręki i zjeść jednym kęsem (koreczki, krojone tortille, różne roladki, mini kanapki…). Ważne, by zwrócić uwagę na preferencje żywieniowe gości – jeśli będą wśród nich weganie, wegetarianie czy osoby z alergiami – warto także dla nich coś przygotować. Dania na urodziny nie powinny być zbyt wymyślne, żeby Maluchy „nie bały” się ich jeść, ale dobrze, żeby było zdrowo, kolorowo i ciekawie. Nawet wśród słodkości można znaleźć ciekawe produkty z dobrym składem, wolne od konserwantów, sztucznych dodatków i nadmiaru cukru, które z pewnością przypadną Dzieciom do gustu.
  • Zabawy dla Dzieci na urodziny – można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego animatora lub też zorganizować coś samemu. Przedszkolaki to Istotki, które ze wszystkiego potrafią zrobić zabawę, ale dobrze, jeśli nie będą musiały wyłącznie same organizować sobie czasu, szczególnie w domu. Dlatego warto mieć zawczasu pomysły na zabawy urodzinowe. Można zorganizować różnego rodzaju gry dla małych Dzieci, np. kalambury czy gry planszowe dla Dzieci. Z pewnością mile widziane, a raczej słyszane, będą piosenki na urodziny, z pomocą których można zorganizować mini playback show. Jeśli impreza ma się odbywać w ogrodzie, w okresie letnim – zabawy urodzinowe dla Dzieci można organizować z pomocą basenu, piłek, różnego rodzaju rozgrywek ruchowych. Dobrym pomysłem na zabawy na imprezę urodzinową są różnego rodzaju… wypieki. Można zorganizować Dzieciom miejsce w kuchni, udostępnić różnego rodzaju ozdoby oraz ciasto i pozwolić samodzielnie zrobić np. muffinki. Oczywiście, pieczenie powinno się odbywać pod nadzorem Dorosłych, jednak samo nakładanie ciasta do foremek i ich zdobienie będzie z pewnością wielką frajdą.
 • Prezenty na urodziny – zapewne Maluch albo Jego Rodzice będą pytani, jakie są życzenia odnośnie prezentu. To zawsze jest krępujące! Jak wyjść z takiej sytuacji? Kwestia indywidualna Rodziców i Ich stopnia zażyłości z zapraszanymi gośćmi. Zawsze jednak należy pamiętać o kulturze, ale i szczerości wypowiedzi, by każda ze stron była zadowolona. Ostatecznie i tak najważniejsza jest dobra zabawa w najlepszym gronie! Można także podczas imprezy urodzinowej podarować małe upominki dla gości – balonik czy naklejki z pewnością będą miłym gestem i fajną pamiątką.

Urodziny dla Dzieci to imprezy pełne uśmiechu i radości. Liczy się każdy szczegół, ale prawda jest taka, że scenariusz imprezy pisze się sam, a w zasadzie… piszą go Dzieci, zawsze szczere, spontaniczne, gotowe na wszelkie atrakcje. Zabawy na urodziny nie muszą być wymyślne, jeśli spotyka się grono dobrze zgranych, kreatywnych Dzieciaków. Najważniejsze, by impreza dla Dziecka nie była zdominowana przez Dorosłych i Ich wizję doskonałego przyjęcia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)