Udostępnij
Skomentuj

Jak zorganizować roczek dla Dziecka? Porady dla Rodziców

Pierwsze urodziny Dziecka to zazwyczaj huczne wydarzenie i święto dla całej Rodziny. Rodzice starają się, by wyszły po prostu idealnie – spisują liczbę gości, listę prezentów, planują dekorację i rozpisują menu, czasem także szukają specjalnego lokalu, by zorganizować imprezę. Jak to zrobić, by nie stracić głowy?

Impreza na roczek Dziecka

Jej organizację powinno się rozpocząć od kilku podstawowych rzeczy. Po pierwsze – zaproszenia na roczek, a co za tym idzie – ustalenie listy gości. Zaproszenia, jeśli będą miały tradycyjną formę kartek, powinny być typowo dziecięce, ale i eleganckie. Powinny zawierać podstawowe informacje – dane zapraszanego gościa oraz miejsce i czas imprezy. Warto umieścić na nim numer telefonów, by każdy mógł potwierdzić przybycie. Warto także mieć już ułożoną listę prezentów w razie pytań, które na pewno się pojawią lub wymijającą, grzeczną odpowiedź, jeśli nie ma to znaczenia i mile widziany jest każdy upominek.

Drugą ważną sprawą jest tort na roczek. Jeśli Rodzic nie czuje się na siłach, by samemu go zrobić, warto go zamówić z wyprzedzeniem, szczególnie, jeśli ma się upatrzony bajeczny wypiek, który wymaga sporo pracy. Obecnie można zakupić tort niemal w każdym kształcie, z każdym motywem. Oczywiście, wielkość tortu powinna być dopasowana do ilości gości, a przede wszystkim do Solenizanta. Niezależnie od tego, czy wybiera się tort na roczek dla Dziewczynki czy tort na roczek dla Chłopca – niech wywoła efekt wow na małej, słodkiej buzi!

Jeśli goście są zaproszeni, a tort zamówiony – można skupić się na detalach.

Preznety na roczek dziecka

Dekoracje na roczek

To zajmuje zazwyczaj najwięcej czasu, ale jest też najmilszą sprawą do ogarnięcia. Obecnie nie brakuje gotowych inspiracji na dekoracje, a także produktów, dzięki którym można stworzyć niemal bajkowy klimat w każdym pokoju. Dekoracja pokoju na roczek powinna zawierać akcenty związane z Solenizantem. Może Maluch ma już ulubiony motyw (np. uwielbia samochody lub motyle?), którym można się kierować przy wyborze dekoracji? Można się też zdecydować na coś bardziej ogólnego, np. porozwieszać zdjęcia od Jego Narodzin, np. podczepione do balonów z helem lub ozdobne girlandy, ozdobić krzesła i stół. Oczywiście, ważnym elementem są balony urodzinowe na roczek – z pewnością ciekawość wzbudzają takie w formie cyferek, ale balonowa oferta jest naprawdę ogromna! Dobrze, jeśli Rodzic jasno określi swój styl dekoracji oraz będzie miał już gotowy pomysł – uniknie się chaosu podczas oraz zbędnych wydatków, które niestety mnożą się podczas nieplanowanych zakupów, szczególnie jeśli wokół są rzeczy, które chciałoby się mieć bez wyjątków! Więc jak udekorować pokój na roczek Dziecka? Z głową i gustem – to Roczniak jest gwiazdą i największą ozdobą, niech nie przysłaniają go wielkie dekoracje. Należy pamiętać o zasadzie, że więcej wcale nie znaczy lepiej.  Powinno się przede wszystkim dostosować ilość dekoracji do pomieszczenia, by nie stworzyć przytłaczającego, przesadzonego klimatu. Warto też zachować sobie jakiś element dekoracji na pamiątkę, by pokazać ją Dziecku np. w dniu 18 urodzin.

Menu na roczek

To także bardzo ważna kwestia. Roczniak to Maluch, który z założenia je już wszystko, ale jeśli z jakichkolwiek powodów Rodzice nie chcą podawać Mu np. cukru, warto zastanowić się nad osobnym torcikiem, oczywiście równie ładnym, co ten dla reszty gości. Jeśli jeszcze Maluch będzie mógł go samodzielnie zjeść, choćby rączkami, brudząc się przy tym, ale zarazem dobrze bawiąc – będzie to dla Niego nie lada frajda, a dla Rodziców wspaniałe wspomnienie (UWAGA! Warto pamiętać o robieniu zdjęć!). Miłym gestem jest kontakt z Bliskimi odnośnie Ich nawyków i preferencji żywieniowych. Powinno się uwzględnić fakt, że ktoś nie jada mięsa lub jest uczulony na gluten czy wybrane owoce, tak, by każdy był zadowolony. Urządzając urodziny dla Dzieci, warto pamiętać, że będą one także wśród gości, więc warto zaserwować zdrowe, a zarazem wygodne do spożywania przekąski na urodziny, które zadowolą Najmłodszych i niekoniecznie będą wymagały siedzenia wyłącznie przy stole.

Jak wyprawić roczek w domu?

Tak samo, jak w lokalu, a przynajmniej z nie mniejszym zaangażowaniem. Zanim wpadnie się w panikę i zacznie się pytania „gdzie ja Ich wszystkich pomieszczę?!” warto dokładnie przemyśleć sprawę. Impreza roczkowa w domu nie jest niczym gorszym. Nie każdy musi się decydować na wynajmowanie sali – ważne, by dobrze przemyśleć stosunek ilości gości do metrażu, jakim się dysponuje. Możliwości dekoracyjnych jest mnóstwo (może nawet więcej niż na sali?), a jeśli chodzi o kwestie kulinarne – każda Pani Domu poczuje się jak w raju, mogąc zaserwować swoje specjały większemu gronu. Oczywiście, można się także zdecydować na catering lub pomoc kuchenną, a nawet zaangażować w przygotowania przyjaciół! Idealnym rozwiązaniem na wiosenno-letnie miesiące są imprezy w plenerze, w przydomowym ogródku lub na działce.

Organizując przyjęcie urodzinowe dla Dziecka, szczególnie Roczek, warto pamiętać, że – choć to pierwsze urodziny Dziecka – to jednak to rodzaj imprezy, który będzie się powtarzał co roku i każde kolejne urodziny będą tak samo wyjątkowe. Przecież wszystkie są tylko raz w życiu! Warto więc dać sobie odrobinę luzu i z tolerancją przyjmować ewentualne niedogodności. Kolor balonów nie jest najważniejszy, a przesolony rosół także nikogo nie obrazi. Nawet kilkugodzinna ciasnota, ale w wyjątkowo zgranym, radosnym towarzystwie, będzie prawdziwą przyjemnością. Najważniejsze w tym dniu jest Dziecko, Jego komfort i radość. Niech ono czuje się wyjątkowo, a nie tylko zaproszeni goście. W końcu to JEGO ważny dzień!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)