Udostępnij
Skomentuj

Karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym? Co jest lepsze?

Każda Mama staje przed dylematem, w jaki sposób karmić swoje Maleństwo. Dla większości naturalne wydaje się karmienie piersią i starają się jak najbardziej na nie nastawić, inne z kolei nie widzą w tym nic nadzwyczajnego, co więcej – wolałyby go uniknąć. A co zrobić dla dobra Dziecka?

Jak karmić piersią?

Karmienie Noworodka zazwyczaj możliwe jest już kilka chwil po urodzeniu. U większości kobiet już podczas ciąży piersi zaczynają pracować nad produkcją mleka, u innych z kolei pojawia się ono z małym opóźnieniem. Nie ma jednak mowy o tym, by w piersiach mleka nie było. Ono zawsze jest, choć nie zawsze musi „tryskać”. Wystarczy przystawić Maluszka do piersi i… być cierpliwym. Należy pamiętać, że piersi to działająca fabryka, a nie magazyn. Ssanie piersi pobudza je do produkcji mleka. Oczywiście, pojawiają się nawały, ale są one po prostu „nadprodukcją” po poprzednim ssaniu, nie zaś zapasem, który „sam się zrobił”. Jeśli któraś Mama uważa, że nie ma pokarmu – niech przystawia Maluszka częściej, da Mu spokój i relaks, a produkcja ruszy sama. Jeśli nadal są problemu – warto skonsultować się z lekarzem. Mówi się, że karmienie piersią zaczyna się w głowie i faktycznie – bardzo wiele zależy od nastawienia, chęci, pozytywnego myślenia. Jeśli Mama czuje jakąś blokadę, niechęć, jest pełna obaw i zestresowana – rzeczywiście może mieć to wpływ na problemy z karmieniem piersią.

Początki karmienia bywają trudne i, dosłownie, bolesne. Bolące sutki przy karmieniu to niemalże standard, szczególnie na samym początku, ale i później, np. kiedy Maluszek ma już ząbki i testuje ich funkcje. Czasem problemem jest tez znalezienie wygodnej i odpowiedniej zarówno dla Mamy jak i Maluszka pozycji do karmienia. Czasem trwa ono dość długo, więc wygoda i komfort są niezwykle istotne. Karmienie powinno przebiegać w spokoju, być chwilą relaksu dla obu stron, dlatego warto znaleźć idealną pozycję i ulubione miejsce. Przydatna może być specjalna poduszka – rogal do karmienia, na którym można bezpiecznie ułożyć Maluszka, żeby było Mu przytulnie i wygodnie. Taka poduszka do karmienia może być też wykorzystywana podczas czytania bajek. Bywa, że  nawet dobór ubrania jest problemem, szczególnie jeśli chodzi o górne części garderoby. Najważniejszy jest odpowiedni biustonosz do karmienia – ma on solidnie podtrzymywać biust, także wtedy, gdy jest on cięższy, nie uciskać go, zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, a przede wszystkim wygodnie się odpinać, najlepiej jedną ręką. Zazwyczaj takie biustonosze do karmienia mają specjalne klapki na miseczkach lub też całą miseczkę łatwo odpinaną. Stanik do karmienia powinien też w miarę dobrze się prezentować – przez najbliższe miesiące będzie stałym elementem garderoby, więc dobrze, jeśli nadaje się zarówno pod elegancką sukienkę, jak i sportową bluzę. Ale nie tylko staniki są ważne – w końcu trzeba na nie coś jeszcze założyć. Bluzka do karmienia powinna dawać się dobrze rozchylić, by umożliwić dostęp do piersi. Nie musi to być żaden „specjalistyczny” ciuch. Świetnie sprawdzą się koszule na guziki, luźne bluzki z głębszym dekoltem czy po prostu takie, w których Mamie się wygodnie karmi, bez konieczności rozbierania się do bielizny.

Nieodłącznym dodatkiem do stanika powinny być wkładki laktacyjne, mające zapobiegać przeciekom mleka na ubranie. Jeśli kobieta ma sporo pokarmu, to niestety często może on wyciekać także między karmieniami lub też płynąć nadal, nawet kiedy Maluszek skończył już posiłek. Wkładki pozwolą uniknąć krępujących sytuacji.

Jak często karmić Noworodka?

Są dwie szkoły – karmienia w równych odstępach czasu oraz karmienia na żądanie. Ta druga jest znacznie popularniejsza i przede wszystkim bardziej naturalna. Dziecko przystawia się do piersi wtedy, kiedy Ono samo wyrazi potrzebę. Czasem może to oznaczać „wiszenie na piersi” co  piętnaście minut, a czasem karmienie nawet z kilkugodzinnymi odstępami. Wątpliwości wzbudzają nocne karmienia – czy Dziecko powinno być wybudzane? Nie. Sen jest dla Dziecka bardzo ważny! Jeśli śpi spokojnie, nie sygnalizuje, że coś jest nie tak – należy dać Mu spokój, nawet, jeśli nie jadło od kilku godzin. Z kolei jeśli samo się budzi – należy Je po prostu nakarmić. Słowem – Noworodka należy karmić tak często, jak tylko tego potrzebuje.

Warto zauważyć, że Maluszek nie zawsze musi być głodny. Czasem chce Mu się tylko pić, a czasem po prostu chce poczuć niezwykłą więź, jaka łączy Go z Mamą podczas karmienia, Jej zapach, bliskość i ciepło. Nie ma w tym nic złego i należy się z radością oddawać takim chwilom.

Jak długo karmić piersią?

Tak długo, jak długo obie strony – zarówno Mama, jak i Maluszek – chcą to robić. Przyjęło się, że do 12 miesiąca życia Dziecka mleko Matki powinno być podstawą w jadłospisie. Można jednak karmić krócej, a można też dłużej – każda Mama sama o tym decyduje i nie powinna ulegać żadnej presji ani przyjmować przykrych komentarzy, że jest zła, bo karmiła za krótko lub gorsząca, bo karmi kilkulatka. To sprawa bardzo osobista, indywidualna, która nie powinna być poddawana pod publiczny dyskurs.

Jak odstawić Dziecko od karmienia piersią?

Można poczekać do samoodstawienia, które często jest naturalnym następstwem rozszerzania diety. Mleko po prostu przestaje być atrakcyjne w obliczu tylu nowych smaków! Jeśli natomiast Mama planuje z różnych przyczyn zakończyć karmienie wcześniej – wystarczy jego stopniowe ograniczanie i rezygnacja z kolejnych karmień, oczywiście uzupełniając zarazem w inny sposób dietę Malucha.

Dieta matki karmiącej

Jest taka sama, jak dieta kobiety w ciąży. Po prostu – Maluszek zjada to, co zjada Mama i tak samo na to reaguje. Są grupy produktów, które wywołują dyskomfort,  nie ma jednak co popadać w skrajność – wcale nie trzeba być skazanym na gotowane mięso i ryż. Wystarczy dobrze obserwować reakcję Malucha na to, co się zjada i kierować się intuicją. Zjedzenie słodkiego posiłku wieczorem może powodować pobudzenie i problemu z zaśnięciem Malucha, z kolei ciężkostrawne potrawy mogą powodować bóle brzuszka, męczące gazy lub zaparcia. Mogą zdarzyć się także uczulenia, np. na nabiał, które objawiają się w różny sposób, najczęściej w postaci problemów skórnych. Należy wtedy na jakiś czas wyeliminować dany produkt z diety.

Witaminy dla karmiących

Karmienie piersią to solidny wysiłek dla organizmu, który może go wyjaławiać, dlatego warto poza naturalnym wspomaganiem się odpowiednią dietą sięgać także po suplementy, które pomogą szybko i bezinwazyjnie uzupełnić niedobory witamin wysysanych przez Maluszka. Jakich konkretnie witamin potrzeba? Takich samych, jak podczas ciąży – witamin z grupy B, A, E, K, witaminy D oraz zdrowych tłuszczy, magnezu i minerałów, które wspomogą zarówno organizm Mamy, jak i będą przekazywane Dziecku.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Jeśli któraś Mama decyduje się karmić Maluszka wyłącznie mlekiem modyfikowanym, powinna dobrze zapoznać się ze składem produktu, który wybierze. Nie powinno być w nim przede wszystkim cukru, który uzależnia oraz innych dodatków, ulepszaczy i konserwantów, które mają pomóc zachować świeżość i „jakość” mleka.  Ważne jest także odpowiednie dopasowanie mleka do wieku Dziecka, bowiem inny skład i na inne potrzeby będzie odpowiadało mleko dla Dwulatków, a inne dla Noworodków. Mleko modyfikowane dla Niemowląt powinno być dobrze przebadane. Niekoniecznie należy kierować się reklamami, warto sprawdzić różne produkty i wybrać ten, który będzie pasował Maluszkowi. Nie ma nic dziwnego w tym, że Dziecko odrzuca dany rodzaj mleka. Po prostu może Mu nie smakować!

Jak wprowadzić mleko modyfikowane?

Można się zdecydować na wprowadzenie mleka modyfikowanego po zakończeniu karmienia piersią. Nie jest to jednak konieczne – mleko modyfikowane wcale nie jest Dzieciom potrzebne. Można się spokojnie bez niego obejść, jeśli stosuje się odpowiednio bogatą, zbilansowaną dietę dla Dziecka, w której nie brakuje żadnych niezbędnych składników, witamin, minerałów, tłuszczy itp. Jeśli natomiast Rodzic zdecyduje się na dokarmianie mlekiem modyfikowanym – warto to robić np. na noc. Karmienie butelką jest dla Dziecka uspokajające, a mleko zaspokoi też głód na dłużej. Przede wszystkim jednak, Maluszek musi wyrażać potrzebę picia mleka. Jeśli któreś z kolei Mu nie odpowiada, może warto porzucić temat, a nie na siłę starać się karmić. Dość popularne jest karmienie mieszane – wtedy mleko modyfikowane traktuje się jako zamiennik piersi np. w sytuacjach, kiedy karmienie naturalne wydaje się Mamie krępujące.

Czy do karmienia są potrzebne jakieś akcesoria? Z pewnością butelki i podgrzewacze do butelek, szczególnie jeśli Mama karmi lub tylko dokarmia mlekiem modyfikowanym, ale nie tylko. Butelki, razem z laktatorem, przydadzą się, jeśli Mama chce odciągnąć swój pokarm. Przechowywany w lodówce, może być podany kilka godzin później, oczywiście po podgrzaniu. Przyda się także osłonka, gdyby Dziecku się ulało po karmieniu – wystarczy pieluszka lub specjalna szmatka, zawierająca nieprzemakalną warstwę.

Mleko Matki zawsze będzie najlepsze dla Dziecka i nie zastąpią go żadne sztuczne produkty. Pomaga  budować odporność i zwalczać infekcje, dostarcza wielu cennych składników, a przede wszystkim pozwala na zbudowanie niezwykłej więzi i poczucia bliskości. Karmienie piersią to chwile pełne intymności, niemal z magiczną nutą. Nie mniej, wybór sposobu karmienia jest kwestią indywidualną każdej Kobiety i nie powinien w żaden sposób wpływać na postrzeganie Jej jako Matki. Podczas karmienia mlekiem modyfikowanym Maluch jest tak samo zadbany, kochany i bliski swojej Mamie. Pozostaje więc tylko kwestia wyboru najlepszego produktu.  Podczas posiłku najważniejszy jest spokój, karmienie nigdy nie powinno przebiegać w pośpiechu i nerwowej atmosferze – w taki sposób nie lubią jeść Dorośli, więc dlaczego miałoby to odpowiadać Dzieciom? Warto więc od samego początku celebrować te chwile, niezależnie od tego, czy trzyma się pierś czy butelkę.

Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)