Udostępnij
Skomentuj

Kosmos, astronauci i podróże kosmiczne. Zabawki i gadżety.

Totalny kosmos wcale nie musi oznaczać nieziemskiego bałaganu czy też bardzo udanej imprezy. Może także wyrażać… pragnienie poznawania tego, co jest daleko, daleko poza Ziemią. Kosmonauta czy astronauta to wymarzone zawody dla Malucha, który interesuje się wszechświatem i wszystkim, co związane z życiem i działaniami pozaziemskimi. Na szczęście, nie brakuje gadżetów, którego mogą Go choć trochę przybliżyć do spełnienia owym marzeń.

Jak zostać astronautą?

Cóż, nie jest to łatwe, ale jeśli Maluch naprawdę wyraża zainteresowanie astronomią, warto Go wspierać – nigdy nie wiadomo, czy Dziecięce zaangażowanie i zainteresowania nie zaowocują w przyszłości czymś więcej. Żeby rozsądnie wspierać rozwój Malucha w danym kierunku, warto odpowiednio wybierać zabawki. A tych nie brakuje, nawet z zakresu kosmosu i astronautyki. Niektóre z nich pomogą w kreatywnej zabawie, w której Dziecko niemal poczuje, jak to jest być pasażerem promu kosmicznego, pozwolą na uwolnienie wyobraźni i zachęcą do dalszego eksploatowania podręczników w poszukiwaniu nowej wiedzy.

Pierwszy lot w kosmos

12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w kosmosie okrążył Ziemię. Od tej chwili powstało mnóstwo filmów, dokumentów i gadżetów związanych z tym niezwykłym wydarzeniem. Filmy o kosmosie to świetny sposób, by zainteresować Malucha. Oczywiście, nie chodzi o sensacyjne, hollywoodzkie produkcje, pełne nadinterpretacji i przekazów niekoniecznie odpowiednich dla Dzieci, ale o dokumenty lub zbeletryzowane fakty, z których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim obejrzeć całą maszynerię i mechanizmy, które są potrzebne, by lot w kosmos mógł się odbyć. 

Planety i kosmos – co poza filmami?

Ciekawostki o kosmosie można znaleźć także w różnego rodzaju książeczkach czy kolorowankach tematycznych. Na rynku nie brakuje także czasopism, które mogą zainteresować wielbiciela kosmosu. O tym, jak wygląda układ słoneczny, planety i cała galaktyka, można wyczytać w albumach, które doskonale sprawdzą się jako prezent. Jeśli Dziecko lubi obserwować gwiazdy, warto zabierać Je na wycieczki do planetarium czy nawet sprezentować lunetę, dzięki której sam w domowym zaciszu będzie mógł podglądać nocne niebo.

Kosmos – zabawki dla Dzieci

Poza filmami i publikacjami paranaukowymi, otworem stoi oczywiście świat zabawek, który oferuje wyjątkową różnorodność związaną z kosmosem. Przede wszystkim – istnieje mnóstwo zestawów klocków. Króluje tutaj firma Cobi ze swoją serią klocków Smithsonian, w której dostępne są np. wahadłowiec kosmiczny Discovery czy moduł księżycowy Apollo. Zaraz za nimi jest forma ICOM i seria klocków Blocków, a wśród nich klocki Blocki Misja Mars, Kosmos i Baza Stacja kosmiczna. Nawet wśród klocków magnetyczno-konstrukcyjnych, np. fimy GeoSmart, można zestawy do samodzielnego stworzenia Stacji kosmicznej.

Zabawki Star Wars

Chyba każdy wielbiciel nowinek ze wszechświata jest także fanem Star Wars. Gwiezdne Wojny są najbardziej znaną kosmiczną sagą i choć jest to produkcja całkowicie komercyjna, to jednak nieraz bywała inspiracją dla tych, którzy są żywo zainteresowani pozaziemskim światem. Wśród najpopularniejszych zabawek opartych na motywach Gwiezdnych Wojen są Lego Star Wars, zestawy klocków, dzięki którym można stworzyć niemal całe uniwersum. Serie są bardzo różne – od tych, w których można zbierać klockowe figurki - do zbudowania są np. Lord Vader czy Han Solo - aż po takie, które pozwalają na odtworzenie scenek rodzajowych i samodzielne dopowiadanie własnych scenariuszy. Także poziom zestawów i ilość elementów jest solidnie zróżnicowana. Zarówno dla Najmłodszych Fanów kosmosu, jak i Dorosłych miłośników Gwiezdnych Wojen znajdzie się coś odpowiedniego.

Równie popularne, jak klocki, są gry Star Wars, dzięki którym można samemu kreować kosmiczny świat i wcielać się w role ulubionych bohaterów.  Co więcej – do zabawy można wciągnąć także znajomych. Ciekawe są także puzzle, które mogą być świetną dekoracją pokoju każdego miłośnika kosmosu.

Poza zabawkami, można się także zaopatrzyć w inne gadżety związane ze światem Gwiezdnych Wojen. Chwilę rozluźnienia przyniosą kolorowanki Star Wars, idealne dla Małych i Dużych. Dzieci mogą przy nich ćwiczyć małą motorykę, Dorośli zaś w pełni się rozluźnić. Świetnym uzupełnieniem szkolnej wyprawki są plecaki Star Wars, dzięki którym każdy fan Gwiezdnych Wojen, ale i w ogóle kosmosu, będzie czuł się wyjątkowo.

Warto także zastanowić się nad prawdziwie kosmiczną aranżacją dziecięcego pokoju. Wystarczy odpowiednia tapeta i kilka gadżetów – poszewki na pościel, plakat na ścianę , zasłony czy podwieszane pod sufitem modele statków kosmicznych, by Maluch mógł się cieszyć swoim ulubionym klimatem.

Tym, o czym każdy Rodzic powinien pamiętać, to wspieranie Dziecka w Jego zainteresowaniach. Nawet, jeśli mają się zmieniać wraz z wiekiem, porą roku czy kolejną modą – warto okazywać empatię i zrozumienie nowych pasji. W końcu któraś z nich wyjdzie na prowadzenie i okaże są tą jedną, jedyną, właściwą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)