Udostępnij
Skomentuj

Kwas foliowy w ciąży. Za co odpowiada? Czy jest konieczny?

Pełni niezwykle ważną funkcję nie tylko w związku z ciążą, ale i ogólnie, dla całego organizmu człowieka. Jest to witamina B9, odpowiedzialna za wzrost i podział komórek oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu układów w organizmie. Jego niedobór jest wyjątkowo niebezpieczny podczas ciąży.

Za co odpowiada kwas foliowy?

Kwas foliowy bierze udział w prawidłowym podziale komórek, w tym także DNA, czyli kodu genetyczny oraz syntezie białek, czyli podstawowego budulca komórek i narządów. Jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie niemal wszystkich komórek ciała, reguluje ich rozwój, przyczynia się do ich tworzenia i warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie. Mówiąc prościej  – jest niezbędny każdemu żywemu organizmowi, by mógł prawidłowo funkcjonować. To, na co wpływa kwas foliowy, nie jest do jednoznacznego stwierdzenia – można wręcz powiedzieć, że po prostu na wszystko i nie będzie w tym ani krzty przesady.

W czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest witaminą egzogenną czyli taką, która musi być uzupełniania z zewnątrz – ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć czy pozyskać odpowiedniej ilości. Dlatego bardzo ważna jest suplementacja. Oczywiście, istnieją także naturalne źródła kwasu foliowego – są to rośliny zielone, liściaste i strączkowe, owoce cytrusowe, produkty zbożowe, wątróbka, jajka. Należy jednak wiedzieć, że kwas foliowy szybko ulega rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury, np. podczas gotowania i pieczenia (utrata kwasu foliowego sięga nawet 90%,  a do tego przyswajalność folianów (naturalnie występująca witamin B9. Kwas foliowy to forma syntetyczna) z pokarmu sięga tylko 50%. Dlatego nawet dieta bogata w kwas foliowy nie jest w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania na witaminę, dlatego należy wspierać się wyrobami farmakologicznymi.

Witaminy przed ciążą

Dlaczego kwas foliowy jest ważny w ciąży? Kwas foliowy przed ciążą to podstawa, ze względu na jego bardzo ważną rolę dla organizmu. W zasadzie od niego należy zacząć przygotowanie do ciąży. A jak długo zażywać kwas foliowy przed ciążą? Cóż, nie wystarczy tylko w okresie starań. Nie ma żadnych przeciwskazań, by rozpocząć suplementowanie kwasu ciążowego znacznie wcześniej, a już na pewno, kiedy planowanie ciąży będzie w toku – zapadnie decyzja o odstawieniu ewentualnej antykoncepcji lub też nastąpią zmiany w diecie. Sugeruje się, by uzupełnianie kwasu foliowego rozpocząć około trzech miesięcy przez planowanym zajściem w ciążę. Oczywiście, należy także zadbać o wzbogacenie diety w warzywa, które mają kwas foliowy. Warto także skupić się na odpowiednich tłuszczach, zbadać poziom witaminy D oraz – na podstawie wyników badań – skonsultować z lekarzem przyjmowanie innych witamin.

Kwas foliowy w ciąży

Także podczas ciąży nie należy rezygnować z suplementacji. Przeciwnie – w naturalny i oczywisty sposób Ciężarna powinna kontynuować przyjmowanie kwasu tak samo, jak przed ciążą. Ze względu na to, że bierze on udział w prawidłowym podziale tkanek i komórek, jest niezbędny szczególnie we wczesnych etapach ciąży, kiedy tworzy się układ nerwowy Maluszka. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić poronienia, wad serca oraz do nieodwracalnych wad cewy nerwowej, które mogą być tragiczne w skutkach. Dawkowanie kwasu foliowego nie jest skomplikowane – zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę z dawką, którą przepisze lekarz. Na rynku dostępne są preparatu o różnej zawartości składników, odpowiednio dostosowaną do wieku bądź zapotrzebowania organizmu.

Jaki kwas foliowy przyjmować w ciąży?

To proste – w tabletkach,  taki, który będzie jak najbardziej naturalny, a więc taki, który możliwie nie będzie zawierał żadnych sztucznych dodatków poza kwasem foliowym oraz z dawką wskazaną przez lekarza. Wybór jest ogromny, a ceny także są raczej niskie, co także jest sporą zaletą.  A czy można przedawkować kwas foliowy? Nie, nawet zwiększona dawka nie ma najmniejszego negatywnego wpływu na zdrowie, ponieważ kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie, a jego nadmiar wydalany jest z moczem. A do kiedy przyjmować kwas foliowy w ciąży? Nie ma ścisłej granicy. Na pewno należy to robić w pierwszym trymestrze, ale nie ma żadnych przeciwskazań, by przyjmować go przez całą ciążę, a także po jej zakończeniu. A jaki kwas foliowy kupić? Sporo słyszy się o rodzajach kwasu foliowego, można wyróżnić np. kwas foliowy metylowany. Można powiedzieć, że jest to kwas foliowy z dodatkową grupą funkcyjną, która wzmacnia jego działanie. Jednak jeśli wszystkie „parametry” Ciężarnej są dobre, nie ma problemów z hormonami, z chorobami ginekologicznymi, wywiad medyczny nie wykazał żadnych nieprawidłowości ani problemów w przypadku poprzedniej ciąży lub z płodnością – zaleca się stosowanie zwykłego kwasu foliowego, który jest wystarczający, w dawce 0,4mg na dobę, o ile lekarz nie widzi wskazań do przepisania innej dawki.  

Właściwości kwasu foliowego są nie do przecenienia. O ile w przypadku niektórych składników istnieją czasem wątpliwości co do zasadności ich suplementacji, o tyle nie powinno w ogóle istnieć pytanie o to, dlaczego warto brać kwas foliowy w ciąży. Nie ma tutaj „warto – nie warto” – TRZEBA! Co więcej, każda kobieta w wieku rozrodczym, aktywna seksualnie, która nie zawsze się zabezpiecza, powinna zażywać kwas foliowy. Wiele ciąż nie jest planowanych, a o swoim odmiennym stanie kobieta często dowiaduje się w 4 – 6 tygodniu, kiedy układ nerwowy Dziecka jest już ukształtowany. Jeśli działo się to bez udziału kwasu foliowego – istnieje ryzyko wad (wady cewy nerwowej powstają między 16. a 28 dniem od zapłodnienia). Okres ciąży rozpoczyna się już na etapie planowania i każda, bezwzględnie KAŻDA kobieta powinna zadbać nie tylko o dobrą, bogatą w kwas foliowy dietę, ale także o jego odpowiednią suplementację – jedna mała tabletka może naprawdę wiele zmienić.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)