Udostępnij
Skomentuj

Masaż brzuszka niemowlaka – jak go wykonać? Kiedy robić?

Kolka. To słowo budzi przerażenie w każdym Rodzicu! Ból brzuszka, przeraźliwy, rozdzierający serce płacz Maluszka.

Nie każdy Maluszek je miewa, ale każdy może mieć. Nie ma żadnej reguły, ale jest sposób na zapobieganie. Co robić, kiedy Niemowlę jest podatne na kolki? Podatne – to swoiste słowo-klucz. Każdy Rodzic zdaje sobie sprawę, że Maluszki miewają kolki i tak samo każdy jest w ciężkim szoku, kiedy ma już za sobą pierwszy atak. Ale kiedy minie już strach, chęć włączenia się do płaczu, bezsilność i poczucie, że nie potrafi się pomóc własnemu Dziecku, wtedy przychodzi pora na trzeźwy osąd sytuacji – Maluszek miał kolkę, która może się powtórzyć. Czy można temu zaradzić? Można, ale trzeba działać zanim pojawi się problem. Sposobem na walkę z kolką jest masaż brzuszka Niemowlaka. Wcale nie trzeba zaopatrywać się w specjalne leki szykować na kolejne ciężkie starcie. Wystarczy wprowadzić nowy, jakże przyjemny rytuał do codziennej pielęgnacji.

Masaż Niemowlaka na zaparcia

Kolka to nic innego, jak niemożność wypróżnienia się. Każdy Dorosły wie, co czuje się podczas zaparcia, więc łatwo sobie wyobrazić przez co przechodzi Maluszek. Dodatkowym stresem jest fakt, że Niemowlę nie potrafi wyrazić, co czuje, w którym miejscu i czy to na pewno kolka czy coś innego. Problem z porozumieniem często prowadzi do narastającej frustracji Rodzica, który, mówiąc wprost, nie rozumie, dlaczego Maluszek tak przeraźliwie płacze. Jeśli jednak podczas przytulenia Dziecko pręży się, jego brzuszek jest twardy i napięty, dają się wyczuć skurcze jak podczas wypróżniania, które jednak do niczego nie prowadzą – można być niemal pewnym, że to właśnie zbliża się kolka. Można jej zapobiegać włączając do diety produkty bogate w błonnik, czy to na etapie karmienia piersią czy podczas rozszerzania diety Niemowlęcia, a dodatkowo warto wykonywać masaż antykolkowy, który pomoże uporać się z napięciem w brzuchu i jelitach. Należy jednak pamiętać, by masaż na kolkę wykonywać zanim się ona pojawi – w momencie, kiedy Dziecko już płacze i jest zdenerwowane, masaż na bolący brzuszek może go jeszcze bardziej rozzłościć. Trudno też wtedy o spokój Rodzica, tak potrzebny, by masaż był wykonany odpowiednio. Oczywiście, w takiej chwili także może on przynieść ulgę, ale każdy wie, że lepiej zapobiegać, niż „leczyć”.

Jak zrobić masaż brzuszka Niemowlaka?

Przede wszystkim – uwierzyć, że on działa! Wielu Rodziców nie ufa naturalnym metodom radzenia sobie z dolegliwościami, chcą też szybko przynieść ulgę Maluszkowi, więc wybierają suplementy. A tymczasem dobrze wykonany masaż brzuszka u Niemowlaka nie tylko pomaga zapobiegać kolkom, ale także przynosi szereg innych korzyści – bliskość, relaks dla obu stron, a także satysfakcję, że potrafi się samodzielnie, bez specjalistycznych środków, które nie zawsze są dostępne, pomóc własnemu Dziecko. Masaż niemowlęcy warto wprowadzić do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Wystarczy kilka minut i kilka prostych ruchów, by zbawiennie zadziałać na brzuszek. Ważne jest odpowiednie przygotowanie. Zarówno Dziecko, jak i Rodzic, powinni być rozluźnieni i spokojni. Poprzez dotyk przekazuje się Dziecku energię, więc niezwykle ważne jest, by Rodzic był wolny od stresu, nie spieszył się, mógł poświęcić Dziecku czas. Maluszka należy rozebrać z wierzchnich warstw – może zostać w body lub nawet samej pieluszce, a w pokoju, w którym będzie się wykonywało masaż Niemowlaka, powinna być nieco wyższa temperatura. Masażu nie powinno się wykonywać „na sucho” – przyda się więc oliwka. Można wykorzystać kosmetyki dla Dziecka, a można także zwykłą oliwę z oliwek, która także korzystnie wpływa na skórę. Jeśli masaż wykonuje się wieczorem – można zaopatrzyć się w kosmetyk o uspokajającym, relaksującym zapachu, który ułatwi Dziecku zasypianie. Oliwkę należy najpierw rozgrzać w dłoniach. One też powinny być ciepłe, by dotyk był jak najbardziej komfortowy i przyjemny. Istotne jest tez miejsce masażu – może to być przewijak, stabilnie oparty o meble lub leżący na podłodze lub jakiekolwiek inne miejsce, które będzie wygodne dla Rodzica i Dziecka. Pod Maluszka warto podłożyć podkład, pieluszkę flanelową, ceratkę lub ręcznik – rozluźniony Maluch może zrobić „niespodziankę”. Należy pamiętać, by nie wykonywać masażu bezpośrednio po posiłku oraz w chwilach, kiedy Maluszek wyraźnie nie ma na to ochoty.

A jak masować brzuszek Niemowlaka?

Przede wszystkim spokojnie, ale zdecydowanie, z lekkim uciskiem. Każdy Rodzic sam wyczuje, na jak mocny ucisk może sobie pozwolić, a Maluszek sam da do zrozumienia, co Mu najbardziej odpowiada. Kierunek masowania brzuszka powinien być zgodny z ruchami wskazówek zegara. Masaż powinien być atrakcyjny, a nie polegać wyłącznie na jednym ruchu. Aby był skuteczny, należy zmieniać techniki. Można zacząć od ruchów pionowych, dłońmi znajdującymi się w ułożeniu jedna nad drugą, od góry do dołu brzucha, z lekkim uciskiem, powtarzając ruchy kilka razy. To tzw. młyńskie koło. Dotyk powinien być ciągły, bez odrywania, wywołujący lekkie, przyjemne ciepło. Następnie można dźwigać nóżki Dziecka, bez odrywania pupy, i zginać je do brzuszka, ale niezbyt mocno. Jeśli Maluszkowi się to nie podoba, ma swoistą blokadę przez zgięciem nóg, można położyć mu rękę na brzuszek i lekko ucisnąć – wtedy może poczuć rozluźnienie i chętnie poddać się ruchom Rodzica. Zazwyczaj podczas takich ruchów Maluszek wypuszcza gazy, co jest pierwszą oznaką dobrze działającego masażu. Po takich ruchach można Maluszka dodatkowo rozluźnić – lekko nim potrząsać, trzymając za nóżki, a nawet połaskotać. Następnie można wrócić do masażu brzucha, ale tym razem ruchami kolistymi (tzw. księżyc i słońce) – zatacza się półkola, zaczynając od prawej strony brzuszka od godziny 12 do 6, a następnie drugą ręką, od 12 do 6, zamykając koło. Potem znów można powtórzyć podciąganie nóżek do brzuszka. Każdy ruch w poszczególnych etapach masażu powinno się powtarzać około 6 razy. A na zakończenie można zmienić masaż w lekki, uspokajający dotyk, przytulenie, całowanie małego ciałka.

W ciągu dnia, jeśli wykonanie masażu w odpowiednich warunkach jest niemożliwe, można także nosić Dziecko tak, by lekko uciskać Mu brzuszek. Należy wtedy ułożyć Maluszka Jego brzuszkiem na swoim ramieniu (tak jakby przewiesić przez ramię) i lekko masować pupkę i plecy. Łatwiej będzie Mu się odbijało i puszczało bączki.

Masaż na zaparcia u Dzieci, wykonywany profilaktycznie, może zapobiegać przykrym chwilom pełnym bólu i płaczu, które są wykańczające dla obu stron. Ani Maluszkom, ani Rodzicom nie są potrzebne takie pełne napięcia i trudnych emocji sytuacje. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić kilka minut dziennie, raz lub kilka razy na czynność, która polega wyłącznie na przyjemności, bliskości, kojącym kontakcie cielesnym i działa także prozdrowotnie. Zadowolenie obu stron gwarantowane!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.