Udostępnij
Skomentuj

Mleczaki - ząbkowanie, mycie zębów i higiena. Kiedy wypadają?

Dbanie o higienę jamy ustnej należy zacząć na długo przed tym, zanim pojawią się pierwsze zęby. Choć w buzi „nic nie ma”, warto od początku tworzyć odpowiednie warunki, by pierwsze zęby od początku do końca mogły się cieszyć dobrym zdrowiem.

Ząbkowanie

Zaczyna się zazwyczaj między szóstym a ósmym miesiąca życia Dziecka, choć nie jest to sztywną regułą. Niezależnie od tego, kiedy pojawią się pierwsze zęby, o mleczaki u Dziecka należy dbać od samego początku. Często słyszy się, że „nie myję, bo On/Ona ma dopiero dwa ząbki”, a tymczasem należało zacząć od mycia dziąsełek specjalną sylikonową nakładką z małymi wypustkami, wkładaną na palec lub gazikiem. Wystarczyło to robić po posiłkach oraz przed spaniem, z użyciem wody. Jeśli więc już pojawiają się zęby u Dzieci – to najwyższa pora, a nawet ostatni dzwonek, by zacząć o nie należycie dbać.

 Kolejność wychodzenia zębów nie jest ściśle określona. Zazwyczaj pierwsze wychodzą dolne jedynki, później górne, a później wszystko zależy od Dziecka – u każdego proces wyżynania zębów może wyglądać inaczej. Kiedy wychodzą zęby, warto uzbroić się nie tylko w cierpliwość, ale także w pierwszy zestaw do mycia zębów. Szczoteczki do mycia zębów dla Dzieci powinny być małe i miękkie, odpowiednio delikatne. Wiele modeli jest przystosowanych do małych rączek (i wygodnych do trzymania dla Rodziców), a także… młodych oczek – są kolorowe, z bajkowymi postaciami, o ciekawych kształtach. Z kolei pasta do zębów dla Dzieci powinna być dostosowana do wieku. Nie brakuje produktów dedykowanych Dzieciom „już od pierwszego ząbka” i takiej należy używać. Jest bezpieczna – można ją połknąć, czasem także ma przyjemny smak, choć tutaj należy być czujnym – efekty zapachowe i smakowe mogą być wynikiem dodawania do pasty niepożądanych składników, takich jak cukier, barwniki i inne chemiczne środki, co w oczywisty sposób znacznie pogarsza jakość produktu. Nie powinna ich zawierać żadna pasta do zębów, a co dopiero preparat dla Dzieci. Kontrowersje i dyskusje wzbudza także fluor jako składnik pasty do zębów zarówno dla Dorosłych, jak i dla Dzieci. Wybór należy do Rodziców – pasta do zębów bez fluoru czy z – warto wyrobić sobie własną opinię.

Mleczaki – jak dbać o zęby Dziecka?

Skoro wszystko jest już przygotowane – pora na mycie zębów. W zasadzie to, jak myć zęby, jest dla każdego oczywiste – dokładnie, w każdym miejscu, ruchami kolistymi i omiatającymi, bez zbytniego przyciskania, nie za szybko, ale też nie za wolno.  Ale jak dbać o zęby Dziecka? Odpowiedź jest prosta – dokładnie tak samo, jak o zęby Dorosłego. Zęby mleczne w niczym nie różnią się od zębów stałych i należy im poświęcać tyle samo uwagi. Czasem błędnie się myśli, że skoro i tak wypadną, to nie trzeba o nie aż tak dbać, ale to niewłaściwe teorie. Kondycja zębów mlecznych ma istotny wpływ na to, jakie będą zęby stałe. Choć ich nie widać, ich zalążki już dawno istnieją, a co za tym idzie – także choroby, takie jak próchnica, mogą do nich przenikać. Ich higiena więc jest szczególnie ważna, by nie mieć problemów później. Niezależnie od tego, ile jest mleczaków (a będzie ich dwadzieścia) – pielęgnacja zębów powinna się rozpocząć od pojawienia się pierwszego.

To, w jakim wieku wypadają mleczaki, też nie jest do ścisłego określenia. Zazwyczaj wypadanie mleczaków zaczyna się około szóstego roku życia, a kończy w wielu mniej więcej trzynastu lat. W tym wieku – także mniej więcej – kończy się wyrastanie zębów stałych. W tym czasie, między pojawianiem się a rozpoczęciem procesu wypadania, żeby mleczne przejdą długą drogę i muszą dobrze służyć. Żeby to robiły – należy od nie dbać nie tylko myjąc, ale także regularnie odwiedzając dentystę. Dobrze, jeśli wypadanie mleczaków następuje samoistnie, a nie w wyniku chorób, które mogą ich dotykać tak samo, jak zębów stałych. Małe Dzieci są szczególnie narażone na próchnicę. Powstaje ona w wyniku złej diety, bogatej w cukier, zbyt długiego karmienia butelką (tzw. próchnica butelkowa) oraz nieodpowiedniej higieny. Dlatego bardzo ważne jest, by od początku wprowadzić zasady mycia zębów i uczyć ich Dziecko, a w razie konieczności jak najszybciej zdiagnozować problem – mleczne zęby można leczyć tak samo, jak stałe. Możliwe jest nawet wyrywanie mleczaków, ale taka sytuacja powinna być już ostatecznością i dużym sygnałem ostrzegawczym dla Rodziców.

Jak zachęcić Dziecko do mycia zębów?

Przede wszystkim – uświadamiać. Opowiadać o tym, do czego zęby służą, jaka jest ich rola, jak wygląda proces ich wyrastania oraz kiedy wypadają mleczaki. Maluchy, które są niechętne do otwierania buzi, można starać się zabawiać. Nie powinno się myć zębów na siłę, przymusowo przytrzymując Dziecko czy z użyciem szantażu emocjonalnego. Takie zachowania nigdy nie prowadzą do niczego dobrego – Dziecko powinno mieć świadomość dbania o zęby, a nie myć je ze strachu. Proces ten powinien być także przyjemny. W skrajnych przypadkach – można odpuścić kilka razy (o ile nie będzie to „pod rząd”) mycie zębów – wtedy można podawać do picia wodę, a do przegryzania jabłko, które w naturalny sposób oczyszcza zęby. Warto rozmawiać o naturalnych konsekwencjach niemycia zębów – próchnicy, bólu, estetyce. Można także wspólnie wybrać szczoteczkę do zębów – oferta produktów dla Dzieci jest bardzo szeroka, można znaleźć nawet świecące szczoteczki czy też w kompletach z klepsydrami odmierzającymi czas mycia. Może też warto wprowadzić element zdrowej (dosłownie!) rywalizacji, jeśli Maluch potrafi już sam trzymać szczoteczkę – kto pierwszy umyje zęby? Niezbyt dobrym pomysłem jest nagradzanie za umycie zębów. Nawyk ten powinien być podyktowany naturalną potrzebą, wewnętrzną motywacją, nie zaś uwarunkowany następującą po nim przyjemnością. Absurdem jest nagradzania za mycie zębów… słodyczami! Z kolei mówienie, że po nich należy szczególnie solidnie zadbać o ząbki i wyjaśnianie, jakie ma zęby wpływa cukier, jest już jak najbardziej na miejscu.

Ruszający się ząb

To przełomowa chwila w życiu Dziecka, ale też i Rodzica! Mały Człowiek powoli zaczyna dojrzewać, a jego uśmiech przez najbliższe lata będzie z pewnością wyjątkowo często fotografowany – wszak niemal każdy ma choć jedno zdjęcie z dzieciństwa, na którym widać luki po zębach mlecznych! Celebrowanie wypadających mleczaków to kwestia indywidualna. Można „wierzyć” w Wróżkę-Zębuszkę, która zabiera mleczne zęby i daje za nie jakiś drobiazg, można też zakupić specjalne pamiątkowe pudełeczko na mleczaki. Wypadanie zębów to świetna okazja na to, by w pełni uświadomić Dziecko o konieczności dbania o higienę. Może kiedy zobaczy ząb na ręce, piękny, zdrowy i biały uzna, że dbanie o nie faktycznie jest dobrym pomysłem!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)