Udostępnij
Skomentuj

Najlepsze gry karciane na lato. Którą grę wybrać na wyjazd?

Stanowią doskonałą rozrywkę dla całej rodziny i paczki przyjaciół, a przy okazji rozwijają zdolność strategicznego myślenia, cierpliwość oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Gry karciane, bo o nich mowa, cieszą się coraz większą popularnością. Na jakie warto jednak się zdecydować?

Najciekawsze gry karciane

 

Obecnie na rynku znajdziemy szereg różnorodnych gier karcianych przeznaczonych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a także obydwu tych grup jednocześnie. Uświetnią one zatem każde rodzinne spotkanie oraz domówkę w gronie przyjaciół. Są doskonałe, jeżeli chcemy rozkręcić zabawę, a większość z zaproszonego towarzystwa się nie zna. Wykorzystać możemy je również podczas letnich, leniwych wieczorów.

Wśród ciekawych propozycji dla osób dorosłych wymienia się między innymi:

 • Kojar Karty Dżentelmenów – dostępne są w kilku wariantach: Standard (Edycja Podstawowa), Epizod Drugi, Epizod Trzeci, Epizod Czwarty oraz Epizod Piąty. Jak sam producent wskazuje, jest to „imprezowa gra karciana bez kurtuazji i pruderii”. Oferuje za to olbrzymią dawkę czarnego humoru bez cenzury. Przednia zabawa gwarantowana.

Zaletą gry jest przede wszystkim prosta mechanika. Jej zasady są niezwykle czytelne. W każdej kolejce jedna osoba – Dżentelmen – zadaje pytanie z Czarnej Karty. Pozostali gracze mają za zadanie odpowiedzieć na nie, wykorzystując w tym celu jedną najzabawniejszą według nich Białą Kartę ze swojej puli. Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi Dżentelmen decyduje, która odpowiedź była najśmieszniejsza wobec niego i ta osoba otrzymuje Czarną Kartę. Wygrywa gracz, który w trakcie rozgrywki zdobędzie najwięcej Czarnych Kart,

 • Tactic Mała gra: Dobre Maniery – w zabawny sposób pozwala sprawdzić i przyswoić wiedzę z zakresu savoir vivre. Gwarantuje nie tylko nie lada frajdę, ale również rozwija logiczne myślenie, a także ćwiczy skojarzenia. Sprawdzi się doskonale podczas wakacyjnego wyjazdu. W tę grać mogą już osoby od 15. roku życia.

Jeżeli szukamy gier karcianych, w które będą mogli grać również i nastolatkowie, warto sięgnąć między innymi po:

 • Games Factory Publishing Star Realms – to gra, która jest przeznaczona dla osób od 12 lat. Uczy strategicznego myślenia, podejmowania samodzielnych decyzji oraz przewidywania ruchów przeciwnika. Jest to karciana gra bitewna przeznaczona dla dwóch osób. Jeżeli jednak połączymy ze sobą więcej zestawów podstawowych, możemy grać w więcej osób.

Gracz ma jedno zadanie: pokonać swego konkurenta. W tym celu musi stworzyć militarną potęgę, wykorzystując swoje kontakty handlowe. Oprócz floty bitewnej, która zniszczy przeciwnika, musi rozbudowywać także flotę ochronną,

 • Galakta Horror w Arkham: Koszmar z Dunwich – jest to gra przeznaczona dla osób, które skończyły 13 lat i stanowi rozszerzenie gry Horror w Arkham, dodając do niej ponad 300 nowych kart. Świetna zabawa gwarantowana! Gra przedstawia mroczną wizję Nowej Anglii, gdzie ścierają się nieziemskie siły i dochodzi do niezwykłych zdarzeń.

Grę wyróżnia ciekawa fabuła oraz niezwykle ciekawy design. Wszystko to zachęca do wspólnej zabawy w gronie rodzinnym,

 • Eu Karty na stół – to doskonała gra towarzyska, która pozwoli lepiej poznać przyjaciół. Wszystko z przymrużeniem oka, co gwarantuje nie lada frajdę. W tej grze musimy wykazać się umiejętnościami psychologicznymi, a także naszą wiedzą na temat naszych znajomych. Aby poznać swoich przyjaciół, musisz jedynie wyciągnąć karty na stół.

A oto kilka propozycji dla całej rodziny:

 • Granna Potwory do szafy – to gra, w którą mogą grać nawet dzieci, które mają trzy lata. Dzięki niej gracze uczą się logicznego myślenia oraz współdziałania. Co ciekawe, gra została wyróżniona w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”. Walczyć musimy jednak nie tylko z potworami, ale również inni uczestnikami zabawy. Zwycięża ta osoba, która przegoni potwory do szafy.

Największymi zaletami gry są ciekawa, wciągająca rozgrywka, którą docenią nie tylko najmłodsi uczestnicy, ale również nietuzinkowa szata graficzna. Wszystko to zachęca do rozgrywki,

 • Game Factory Publishing No co tam? – największą zaletą gry jest jej konstrukcja, która sprawia, że mamy wręcz nieograniczone możliwości przeprowadzenia rozgrywki. Gra jest niezwykle dynamiczna, co dodatkowo zachęca do zabawy. Zadaniem graczy jest zgromadzenie jak największej liczby ptaków na jednym drucie. Aby wygrać, musimy to zrobić szybciej i sprawniej od pozostałych uczestników.

Gra zachęca dynamiczną rozgrywką, prostymi zasadami oraz ciekawą szatą graficzną. Jest idealna podczas rodzinnej zabawy w trakcie letnich wieczorów. Mogą w nią grać już dzieci od 8. roku życia.

Klasyczne gry karciane

W letnie wieczory zagrać możemy również klasyczne gry karciane, do których potrzebujemy standardowej talii kart. Chodzi tu między innymi o gry, takie jak:

 • Gapa,
 • Kuku,
 • Łubudu,
 • w Pana,
 • w wojnę.

Ciekawą propozycją jest również makao. Dla początkujących jednak będzie to dość skomplikowana gra. Na uwadze musimy mieć również to, iż w różnych rejonach Polski może mieć ona odmienne zasady. Inną propozycją gry karcianej, zwłaszcza dla dzieci, jest tak zwany Piotruś. Aby jednak przeprowadzić rozgrywkę, potrzebujemy specjalnej talii kart (12 par plus jednej karty zwanej Piotrusiem).

Podsumowując, na rynku znajdziemy wiele różnorodnych gier karcianych, które są doskonałym pomysłem na zabawę podczas letnich wieczorów. Zdecydować możemy się na rodzinną rozgrywkę, a także rozrywkę w gronie przyjaciół. Wszystko zależy od naszych upodobań. Wybierając gry, zwróćmy jednak uwagę na to, czy jest ona dostosowana do wieku graczy. Wówczas jej zasady na pewno będą zrozumiałe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)