Udostępnij
Skomentuj

Nauka języka obcego dla dzieci. W jakim wieku rozpocząć naukę?

O tym, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest niezbędna, by móc świadomie i bez problemu poruszać się we współczesnym świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Gorzej z samą nauką – do niej czasem potrzeba zachęty i mobilizacji, a im wcześniej zacznie się przyswajać język, tym lepiej.

Jak nauczyć Dziecko języka angielskiego?

Wydaje się, że najprostszą i zarazem najbardziej oczywistą formą nauki, jest kurs językowy. I rzeczywiście, grupowe lub – co lepsze – indywidualne lekcje, do tego z native speakerem, są najlepszym sposobem nauki. Niestety, sprawdzają się głównie, jeśli chodzi o starszych Uczniów, z kolei Dzieci potrzebują nieco bardziej atrakcyjnej formy niż klasyczny kurs języka angielskiego. Dla nich nauka języka angielskiego powinna być fascynującą przygodą, z której mimochodem wynoszą sporo wiedzy. Dzieci uczą się bardzo szybko, dlatego im wcześniej zaznajomi się je z obcym językiem, tym lepiej. Na wstępie nie potrzebują znajomości gramatyki czy czasów – wystarczą słówka i najprostsze zdania, które z czasem, w miarę poznawania języka, będą ewoluowały.

Język angielski w przedszkolu

Zazwyczaj pierwszym – nazwijmy to – regularnym spotkaniem z innym językiem, są zajęcia językowe w przedszkolu. Dzieci poznają pierwsze angielskie słowa i najprostsze zwroty – potrafią się przywitać, odpowiedzieć na proste pytanie, nazywać kolory, członków rodziny czy zwierzęta. Metody nauczania języka obcego w przedszkolach są różne, ale zazwyczaj wszystkie opierają się na zabawie. Maluchy mają szansę poznać język angielski od podstaw, mają świadomość jego odmienności, ale nie skupiają się na poprawności czy odpowiedniej formie -  tak naprawdę po prostu mile spędzają czas, ale przy okazji w słodkiej niewiedzy sporo się uczą. Zazwyczaj pedagodzy organizują zabawy dla dzieci oparte na poznawaniu angielskiego, puszczają piosenki dla Dzieci w języku angielskim, przygotowują różnego rodzaju materiały do druku, które pomogą poznawać np. kolory czy liczby w języku angielskim. Taka nauka angielskiego w zasadzie niewiele różni się od innych przedszkolnych zajęć – w zasadzie w tym samym czasie poznaje się zarówno poniekąd język polski, chociażby w zakresie liczenia, jak i angielski. Łatwo zauważyć, jak szybko Maluchy „łapią”, kiedy w domu zaczynają rzucać nowymi słówkami.

Nauka języka angielskiego dla Dzieci w domu

Jeśli Rodzic widzi, że Dziecko jest mocno zaangażowane w naukę obcego języka, żywo nim zainteresowane i przede wszystkim – chętne i ciekawe, by nadal go poznawać, może wspierać jego naukę także w domowym zaciszu. Oczywiście, nadal nauka języków obcych, szczególnie jeśli chodzi o młodsze Dzieci, powinna mieć jak najluźniejszą i przyjemną formę, by zachęcić Malucha do dalszego rozwoju zdolności. Co można zrobić i w co się zaopatrzyć, by nie tylko nauczyć się nowego języka, ale przy okazji miło spędzić czas?

  • Słownik obrazkowy angielsko – polski

To w zasadzie pierwsza rzecz, którą powinno się kupić, kiedy Maluch rozpoczyna przygodę z językiem angielskim. Opiera się na prostym motywie – obrazek + podpis po polsku i po angielsku. Nie ma prostszej formy nauki dla Najmłodszych, a i w przypadku starszych Dzieci, a nawet Dorosłych, bardzo dobrze się sprawdza, opierając się niejako na skojarzeniach. Maluch nie musi nawet umieć czytać – wystarczy, że zobaczy obrazek, np. żabę, i będzie potrafił ją nazwać po polsku, a angielskie słówko od razu Mu wskoczy do głowy.

Gry do nauki języka angielskiego

Gry edukacyjne to klasyk wśród zabawek, które dodatkowo mają czegoś uczyć. Często także oparte są głównie na znajomości słówek - może to być ich dobieranie do odpowiednich obrazków czy proste rymowanki, a także na liczeniu czy nazywaniu kolorów. To ciekawa alternatywa dla słownika obrazkowego – być może wielu Dzieciom taka forma nauki bardziej przypadnie do gustu.

Ćwiczenia do nauki języka angielskiego

Mogą być różne, w zależności od poziomu nauczania. Książeczki dla Dzieci z ćwiczeniami zazwyczaj są uzupełnieniem szkolnej wiedzy i sprawdzą się wtedy, kiedy Maluch potrafi już czytać i pisać. Oczywiście, mogą posłużyć też nauce słówek dla młodszych Dzieci, ale wtedy niezbędna jest pomoc Rodzica. Z kolei starsze Dzieci mogą sprawdzić swoje umiejętności samodzielnie, rozwiązując ciekawe zadania i łamigłówki po angielsku.

Alfabet języka angielskiego dla Dzieci

Kto nie zna popularnej melodii „ej, bi, si, di, i, ef, dżi…”? Nie ma takiej osoby! To w zasadzie pierwsza „piosenka” po angielsku, którą Maluch powinien poznać. Jeśli jest na etapie przedszkolnym, motyw ten pozwoli za jednym razem przyswoić zarówno polski alfabet, jak i jego angielską wersję. Dobrze, jeśli ma się planszę z wypisanym alfabetem i podczas śpiewania jednocześnie pokazuje się poszczególne literki. Piosenka jest na tyle prosta, że bez problemu można sobie ją śpiewać w domu.

Domowe ćwiczenia dla Dzieci z angielskiego nie tylko pomogą utrwalić już nabytą wiedzę, ale także zdobyć nową. Nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę - to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oczywiście, nie powinno się naciskać, jeśli Dziecko nie wykazuje chęci do nauki nowego języka – jeszcze będzie miało czas, by  nabrać świadomości i przekonania, że jego znajomość jest niezbędna. A tymczasem – niech to będzie dla niego dobra zabawa!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)