Udostępnij
Skomentuj

Od pojedynczych dźwięków do słów i zdań – rozwój mowy dziecka

Rozwój mowy Niemowlaka zaczyna się znacznie wcześniej niż w momencie wypowiadania pierwszych słów. Tak naprawdę, już od urodzenia Maluszek komunikuje się ze światem, a to, jak postępują kolejne etapy, jest zależne od wielu czynników, w tym też porozumienia między Dzieckiem a Rodzicem.

Etapy rozwoju mowy

Można wyróżnić cztery etapy rozwoju mowy Dziecka:

  • Okres melodii – od urodzenia do 1 roku życia
  • Okres wyrazu - od 1 do 2 roku życia
  • Okres zdania – od 2 do 3 roku życia
  • Okres swoistej mowy Dziecka – od 3 do 7 roku życia Dziecka

Na wstępie należy od razu zaznaczyć to, co powtarza się przy każdej dyskusji dotyczącej rozwoju Dziecka – każdy Maluch rozwija się we własnym tempie. Odstępstwa od tych ram czasowych mogą się wahać w granicach 6 miesięcy, a to całkiem sporo czasu w życiu Małego Dziecka. Dlatego Rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i swoistą tolerancję, a przede wszystkim – nie porównywać swojej Pociechy z innymi. Jeśli jednak niepokojący objaw trwa dłużej niż pół roku, np. 3 letnie Dziecko nie potrafi jeszcze składać wyrazów w zdania i komunikuje się wyłącznie za pomocą pojedynczych słów – wtedy wskazana jest wizyta u logopedy.

W jaki sposób Dziecko porozumiewa się ze światem?

Okresy rozwoju mowy są umowne, ale w zasadzie każdy Rodzic potrafi jasno wskazać, kiedy Jego Maluch zaczął się komunikować. Na samym początku, w okresie noworodkowym i niemowlęcym, Maluch porozumiewa się głównie za pomocą krzyku, płaczu i różnego rodzaju dźwięków. Krzyk może być zróżnicowany i choć na początku Rodzice czują się niepewni, szybko uczą się rozpoznawać, czy Dzidziuś płacze z powodu głodu, niewygody czy nieodpowiedniej temperatury. Po jakimś czasie zaczyna się gaworzenie i reagowanie na ton głosu Rodzica, Dziecko potrafi też odpowiadać na niego płaczem lub uśmiechem, później dochodzą reakcje dźwiękowe oraz powtarzalność wydawanych przez siebie melodii. A kiedy Dziecko mówi pierwsze słowa? Na to wszyscy Rodzice czekają z niecierpliwością! Pierwsze słowa Dziecka pojawiają się zazwyczaj około 9 – 12 miesiąca życia. Może to być chwilę później lub wcześniej, w myśl znanej i znów powtarzanej zasady, że każde Dziecko jest inne.

Jak rozwija się mowa Dziecka?

Pierwsze słowo Niemowlaka to zazwyczaj „Mama” lub „Tata”. Łączy się to nie tylko z miłością do Rodziców, ale przede wszystkim ze zdolnością do zapamiętywania słów tworzonych przez dwie takie same sylaby. Stąd też później pojawiają się słowa „Baba”, „Dada”, jedzenie to „am-am”, „a zabawa samochodzikami to „brum-brum”. Ważne jest, by od samego początku zwracać się do Dziecka normalnym, poprawnym językiem, nie infantylizować go, nie zmiękczać, chcąc dostosować się do poziomu Malucha. Dziecko powinno słyszeć poprawne formy, by móc się takich uczyć. W momencie, kiedy pojawiają się pierwsze słowa, Niemowlę zaczyna być Dzieckiem, można powiedzieć, że kończy się etap „Dzidziusiowania”, a zaczyna  się zupełnie nowy, który będzie się rozwijał w zastraszającym tempie. Od chwili wypowiedzenia pierwszych słów postępy idą lawinowo i o ile Rodzic doskonale pamięta, które słowo pojawiło się jako pierwsze, w jakim momencie, czasem nawet dniu i chwili, o tyle później coraz trudniej zapamiętać kolejne postępy – stają się po prostu niezauważalne, mówiąc banalanie – „co chwilę coś”.

Mowa rocznego Dziecka

Rozwija się bardzo szybko. Dziecko „łapie” w mig nowe słowa, nawet te, których nie rozumie. Nie potrafi ich jeszcze dopasować do sytuacji, ale potrafi powtarzać, a z czasem także używać z odpowiednim odniesieniem, np. wskazywać i nazywać kota czy psa na obrazku. W okresie roku następuje swoisty „bum” rozwojowy nie tylko z zakresu mowy, ale także psychoruchowy. Może jednak pojawić się także spowolnienie rozwoju jednych zdolności na rzecz innych – jest to naturalne i „samo” się wyrównuje.

Mowa Dwulatka

O ile mowa rocznego Malucha jest zrozumiała głównie dla swoich Rodziców, o tyle Dwulatek jest już rozumiany przez większość bliskich. Zaczyna łączyć słowa w proste zdania. Nadal nie potrafi wypowiadać niektórych głosek, ale zastępuje je innymi, prostszymi. Z Maluchem można już powoli prowadzić konwersacje, zadawać pytania, a i On zaczyna być coraz bardziej ciekawy i gadatliwy. Nadal chłonie jak gąbka wszystkie nowe słowa. Zdania, które wypowiada, nie zawsze są poprawne gramatycznie i jeszcze długo nie będą, ale wciąż widać postępy. Budowanie zdań staje się naturalne i w zasadzie pojedyncze słowa przestają się pojawiać jako jedyna forma komunikacji.

Wielu Rodziców obawia się, czy rozwój mowy ich Dziecka idzie w dobrym kierunku. Jeśli tylko jest spójne z ogólnie przyjętymi normami (przy czym znów warto przypomnieć – granica wynosi około 6 miesięcy), nie należy się przejmować. To, że Czterolatek nie wypowiada jeszcze „sz” czy „cz”, jest naturalne – to tak zwane seplenienie fizjologiczne i powinno zanikać w wieku 6-7 lat. Jeśli powyżej tego wieku poprawność mowy wzbudza w Rodzicach wątpliwość – powinni udać się do logopedy.

Kształtowanie się mowy jest nieodłącznie związane z komunikacją z Dzieckiem. Żeby Dziecko mówiło dużo i chętnie – należy do Niego właśnie tak mówić. Nawet na etapie gaworzenia Rodzic wciąż powinien z Dzieckiem rozmawiać – to, że Ono nie odpowiada nie znaczy, że nie rozumie i nie uczy się. Rozmawianie z Dzieckiem jest także bardzo ważne do budowania bliskości oraz po prostu – pomaga Mu rozumieć i poznawać świat. Ważne jest także, żeby Dziecka słuchać, szczególnie wtedy, gdy zaczyna wypowiadać słowa. Należy wykazać się cierpliwością i zrozumieniem, nie poganiać Malucha, a dać Mu się swobodnie wypowiedzieć. Maluch, z którym się rozmawia i którego się słucha, wyrośnie na Starszaka, który chętnie się komunikuje i także potrafi słuchać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)