Udostępnij
Skomentuj

Odpieluchowanie i nauka korzystania z nocnika. Co musisz wiedzieć?

Pozbycie się pieluszki to ważny etap w życiu każdego Dziecka, Ale też i Rodzica! Dziecko z pieluszką to jeszcze jakby Maluszek, a bez to już jak Starszak! Ale nauka korzystania z toalety wcale nie jest łatwa. Jak sprawić, by pożegnanie z pieluszką przyszło gładko i bez stresów dla obu stron?

Jak odpieluchować Dziecko?

Przede wszystkim w odpowiednim momencie. A taki przychodzi wtedy, kiedy Maluch SAM zaczyna komunikować swoje potrzeby i potrafi zapanować nad swoimi fizjologicznymi potrzebami. Należy mieć świadomość, że jest to bardzo, bardzo trudna umiejętność, szczególnie jeśli chodzi o panowanie nad naturalnymi odruchami. Można poczynić pewne starania – kupić nocnik dla Dziecka i pokazać, jak z niego korzystać. Nauka korzystania z nocnika powinna przebiegać lekko, bez przymusu, w domu, przy odpowiedniej temperaturze, a należy ją zacząć od ściągnięcia pieluchy i pozwolenia Dziecku biegania bez niej. Warto wtedy zwinąć ewentualne dywany…

Jak nocnikować Dziecko?

Jeśli da Mu się swobodę, tzn. pozwala się biegać bez pieluszki już codziennie, wystarczy co jakiś czas pytać, czy chce zrobić siusiu i czy chce spróbować na nocnik. Niech stoi on w dostępnym miejscu (ale lepiej, by była to łazienka, żeby Maluch nie przyzwyczaił się do załatwiania np. w kuchni), zachęcać do samodzielnych prób. Kiedy nocnikować Dziecko? Wtedy, kiedy widać, ze czuje potrzebę. Jeśli zaś chodzi o wiek – przyjęło się, że zazwyczaj około drugiego roku życia Dzieci zaczynają sygnalizować swoje potrzeby i na te sygnały trzeba czekać. Jeśli będzie się wywierało presję na Maluchu – z pewnością w niczym to nie pomoże. Z kolei jeśli nie będzie On czuł żadnej motywacji, nie zapozna się z nocnikiem, nie będzie wiedział, że są jakieś alternatywne metody załatwianie potrzeb niż zostawianie ich w pieluszce – także nie poczuje, że można to robić inaczej.

Jak wybrać nocnik?

Nocniki dla Niemowląt mają różne rozmiary. Należy dopasować go wielkością do Dziecka – musi się w nim mieścić cała pupa, ale Maluch nie powinien do niego wpadać.

Co lepsze – nocnik czy nakładka na sedes?

To zależy oraz rozmiarów sedesu. Na niski, jeśli Maluch sięgnie, wystarczy nakładka, z kolei jeśli tolaleta jest dla Dziecka za wysoka – przyda się nocnik. Na nocniku szybciej nauczy się samodzielnie siadać. Można zakupić obydwie rzeczy i z obiema próbować – po czasie Maluch sam wskaże, z czego Mu wygodniej korzystać.

Nocnik grający?

Robienie siku jest naturalną czynnością fizjologiczną i wynika z naturalnych potrzeb, za które nie powinno się nagradzać (a melodyjka po fakcie jest poniekąd nagrodą). Może być też jednak formą zachęty, pobudzania ciekawości, chętniejszego korzystania.

Jak nauczyć Dziecko sikać do nocnika?

Kiedy Rodzic zauważy, że biegający bez pieluchy Maluch zaczyna się charakterystycznie zachowywać (każde Dziecko na swój sposób sygnalizuje potrzeby) i zapowiada się na to, że będzie chciał się „załatwić” – powinien SPOKOJNIE zaprowadzić Go na nocnik. Nie nerwowo, bez biegania, żeby Maluch nie pomyślał, że Jego potrzeba jest czymś niebezpiecznym. Z pewnością będzie trzeba Mu pomóc usiąść na nocnik. Sadzanie na nocnik to żadna filozofia – trzeba po prostu dobrze wycelować i zadbać o wygodę. Jeśli Maluch czuje się komfortowo – może się załatwi. Może, ale NIEKONIECZNIE tak się stanie. Nocnik to dla Niego nowość, uczucie siedzenia na nim też, a to może wygrać z potrzebą. Być może zostanie załatwiona chwilę później, w mniej odpowiednim miejscu. Jeśli Maluch zaczyna płakać, wiercić się, denerwować – najwyraźniej po prostu nie jest to dobra chwila. Mimo wszystko Rodzic powinien zachować zimną krew – najważniejsze, to dać do zrozumienia, że wszystko, co Dziecko czuje, jest naturalne.

 Jak przekonać Dziecko do nocnika?

Jeśli samo nie czuje potrzeby – na nic żadne zachęcania. Wystarczy, że nocnik będzie cały czas w Jego zasięgu, ale nie będzie czuł presji, by z Niego korzystać. O ile nadal załatwia się w  pieluchę założoną w pośpiechu lub w innych miejscach – najwyraźniej nie jest jeszcze gotowe na korzystanie z toalety. Samo siadanie na nocniku też może być problemem – nie zawsze usiądzie się poprawnie i wygodnie, co też może być dodatkowym stresem dla Dziecka. Powrót do pieluchy po nieudanych próbach nocnikowania nie jest żadną porażką. Przyjdzie moment, kiedy Dziecko samo zakomunikuje, że chce skorzystać z nocnika. Można także sięgnąć po literaturę dla Dzieci, opowiadającą załatwianiu swoich potrzeb na nocnik. Problem się pojawia, jeśli nauka sikania do nocnika przebiegła pomyślnie, minęło ileś czasu, a Maluch nagle z niego rezygnuje, ucieka od niego, wstrzymuje potrzebę i czeka na pieluchę – to może być znak, że czają się problemy z pęcherzem i warto zasięgnąć opinii lekarza. Jeśli jednak kilkulatek, w wieku trzech czy czterech lat nadal odmawia korzystania z nocnika i w żaden sposób nie sygnalizuje swoich potrzeb – wtedy też należy zwrócić się do lekarza, bo być może wykracza to poza zwykłą niechęć.

Odpieluchowanie Dziecka czasem może opierać się na kilku próbach. Nie należy się nimi zrażać ani denerwować, trzeba za to zaufać Dziecku. Nie ma tutaj miejsca na „Rodzic wie lepiej”, nie da się bowiem sterować czyimiś potrzebami fizjologicznymi. Dziecko samo poznaje swoje ciało i organizm, uczy się go, jego odruchów i panowania nad nim. Może się jednak zdarzyć, że Rodzic wyłapie odpowiedni moment i w mig nastanie bezstresowe korzystanie z nocnika. Scenariusz nie jest do przewidzenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)