Udostępnij
Skomentuj

Pielęgnacja Niemowlaka – jak dbać o dziecko krok po kroku

Skóra małego Dziecka znacznie różni się od skóry dojrzałego Człowieka. Jest dużo cieńsza, niedojrzała zarówno pod względem budowy, jak i wielu funkcji. Szybciej ulega odwodnieniu i przegrzaniu, jest też o wiele bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Nie chronią jej jeszcze włosy w takiej ilości, jak u Dorosłego, a także gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dlatego tak ważne jest, by od początku mieć umieć o nią odpowiednio zadbać. Jak to zrobić?

Pielęgnacja Noworodka po porodzie

W zasadzie powinna opierać się wyłącznie na delikatnym myciu wodą. Jeśli Rodzic decyduje się na używanie specjalistycznych środków – niech zwróci uwagę na ich skład. Powinny być oparte na naturalnych składnikach i pozbawione sztucznych środków zapachowych, które mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia. Kąpiel – jako najczęstszy rytuał pielęgnacyjny – nie powinna odbywać się codziennie – zmywa się wtedy naturalną ochronę skóry. Na wszelkie niedoskonałości skórne można wypróbować… mleko mamy! Kobiece mleko ma bardzo wiele właściwości, w tym także pielęgnacyjnych i ochronnych, a jego stosowanie nie niesienie za sobą żadnego ryzyka.

Pielęgnacja Niemowlaka krok po kroku

Każda Mama zadaje sobie pytanie „Jak dbać o skórę Niemowlaka?”. Odwiedź jest w miarę prosta - możliwie jak najbardziej naturalnie. Stosować produkty przeznaczone dla Dzieci, ale dokładnie czytać ich składy, nie przesadzać z kąpielą i „szorowaniem” skóry oraz nawilżać, ale uważać, by jednocześnie jej nie zapchać. W zasadzie, jeśli tylko Maluch nie cierpi na atopowe zapalenie skóry Niemowląt, nie wymaga żadnych kosmetyków, jedynie delikatnych środków myjących, które same w sobie posiadają także składniki nawilżające. Warto pamiętać, że skóra przyzwyczaja się do pewnych rytuałów, więc jeśli często stosuje się kosmetyki dla Niemowląt, przyzwyczaja się do nich skórę, ergo częściej będzie ona wymagała nawilżania i dodatkowych „wspomagaczy”. Jeśli chodzi o pielęgnację twarzy Niemowlaka np. zimą, należy pamiętać, by nie stosować kosmetyków nawilżających na bazie wody, które zamiast działać pozytywnie – tworzy zamarzniętą warstwę, powodującą czerwone, suche „placki”, które niekoniecznie są rumieńcami po mrozie. W lato z kolei należy być bardzo ostrożnym z filtrami, które uwielbiają zapychać skórę. Tworzą warstwę, która nie przepuszcza promieni słonecznych, a zarazem zaburza całą termoregulację skóry -  efekcie nie ma się ona jak samodzielnie bronić przed słońcem i nie przyjmuje też od niego pozytywnych wartości, pomocnych w wytwarzaniu np. witaminy D.

Jeśli chodzi o kąpiel Niemowlaka – także nie powinna być zbyt częsta. Maluch przecież ani nie poci się zbyt mocno, ani nie brudzi, a częste mycie, podobnie jak w przypadku Noworodków, narusza naturalną barierę ochronną skóry. Podczas kąpieli należy stosować bezpieczne kosmetyki dla Niemowląt. Na rynku nie brakuje kuszących i kolorowych, o słodkich zapachach, gwarantujących mega pianę czy musującą wodę. Są one wabikiem dla Rodziców i Dzieci, ale niekoniecznie bezpiecznym – wszak dla szałowego efektu zapewne trzeba było użyć równie szałowych składników. Bardzo ważne jest zachowanie czystości – wanienka dla Niemowlaka powinna być czyszczona po każdej kąpieli, by nie osadzały się na niej resztki ewentualnych kosmetyków.

Wielu Rodzicom sen z powiek spędza pielęgnacja pępka Niemowlaka.  Na rynku nie brakuje specjalistycznych srodków, sprawdzonych przez wielu Rodziców i szeroko chwalonych. Owszem, są skuteczne, ale nie są w pełni naturalne. Równie dobrze przy pielęgnacji pępka sprawdzi się… wódka. Tak, czysta wódka. Nasączonym nią patyczkiem dokładnie wyczyści się okolice kikuta pępowinowego, odkażając i zabezpieczając wrażliwe miejsce. Jest to całkowicie bezpieczne dla Dziecka.

Pielęgnacja okolic intymnych Niemowlaka

Nic nie jest potrzebne, wystarczy woda. W ciągu dnia przyda się zapas nawilżanych chusteczek, najlepiej o dobrym, naturalnym składzie, bez środków zapachowych, z kolei wieczorem wystarczy przemycie wodą. W sklepach kosmetycznych można znaleźć specjalne płyny do higieny intymnej już dla najmłodszych Dzieci, ale są one całkowicie zbędne, a nawet nie zalecane ze względu na naruszanie naturalnej flory bakteryjnej i ph okolic intymnych.

Pielęgnacja uszu Niemowlaka

Jak czyścić uszy Niemowlakowi? Delikatnie i tylko z pomocą specjalistycznych płynów, bez użycia patyczków. Brak wyczucia, chwila nieuwagi czy ruch Dziecka możne prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, ale też samo czyszczenie patyczkiem nie jest skuteczne – zanieczyszczenia wpycha się głębiej zamiast je usuwać, co może doprowadzić do problemów ze słuchem, wynikających z nagromadzonej i niewidocznej woskowiny.

Pielęgnacja pupy Niemowlaka

Często jest najbardziej kłopotliwą kwestią, a odparzenia u Niemowlaka zdarzyły się każdemu Rodzicowi choć raz. Najważniejsze, to nie doprowadzać do zbyt długiego kontaktu z wilgocią – zmieniać pieluchy nie tylko, jak są już przepełnione, ale częściej, wietrzyć pupę, czyli pozwolić Maluszkowi na chwile bez pieluchy, używać dobrych chusteczek. Przede wszystkim – dokładnie czyścić Dziecko przy każdej zmianie pieluchy, by nie pozostawały resztki kosmetyków ani nieczystości. Jeśli chodzi o kremy dla Niemowląt do pupy – wcale nie są konieczne. Należy unikać kremów opartych na tlenku cynku, który mocno wysusza skórę oraz kremów mocno nawilżających, przy których pupa może się pocić, co może doprowadzić do odparzeń. A jeśli te już się trafią – niezastąpiona będzie… mąka ziemniaczana! Osuszy, ale i zabezpieczy podrażnione miejsca. Nie trzeba też używać kremu przy każdej zmianie pieluchy – niech pupka Niemowlaka ma możliwość na cieszenie się naturalnością!

Pielęgnacja pierwszych ząbków Niemowlaka

Powinna zacząć, kiedy Maluch… nie ma jeszcze zębów! Należy zaopatrzyć się w specjalną nakładkę na palec z sylikonowymi, delikatnymi wypustkami i myć nią dziąsełka po posiłkach, także po mleku. Masaż dziąseł ulży także podczas ząbkowania. Na tym etapie nie trzeba stosować jeszcze żadnej pasty, z kolei przy pierwszych ząbkach można już zaopatrzyć się w odpowiedni produkt przeznaczony dla najmłodszych Dzieci i normalną, ale delikatną i małą szczoteczkę. Ząbki należy myć rano, wieczorem oraz po każdym posiłku, a żeby uniknąć problemów – ograniczyć ilość cukru w diecie oraz nie podawać w nocy żadnych innych napojów poza wodą. Także picie z butelki może się przyczyniać do problemów, tzw. próchnicy butelkowej. Ząbki muszą służyć Maluchowi przez kilka lat, dlatego warto wyjątkowo odpowiedzialne podejść do kwestii ich pielęgnacji i higieny.

Pielęgnacja Niemowlaka powinna być przyjemnością dla obu stron. Wieczorna kąpiel może być uspokajającym rytuałem, z kolei mycie ząbków może się przemienić w radosną, ale jakże kształcącą lekcję higieny. Ważne, by wybierać delikatne kosmetyki dla Dziecka, o odpowiednim składzie. Nie należy przesadzać ani bać się naturalności i przyjąć zasadę „co za dużo, to niezdrowo”, która w przypadku pielęgnacji Niemowląt ma ogromny sens. Bardzo ważna jest także forma kontaktu przy codziennej pielęgnacji. Uśmiech, czułość i delikatność wspomogą budowanie wspaniałej więzi, a przede wszystkim sprawią, że codzienne, niby banalne i rutynowe czynności, staną się wyjątkowo miłymi, pełnymi bliskości chwilami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)