Udostępnij
Skomentuj

Planowanie i pierwsze objawy ciąży – co musisz wiedzieć?

Ciąża to wyjątkowo niezwykły moment w życiu kobiety. Choć zazwyczaj uczestniczą w niej obojga Rodzice, to jednak właśnie kobieta jest odpowiedzialna za cały jej przebieg. Nie każda ciąża jest planowana, nie każda też przebiega według określonego schematu, bo tego po prostu nie ma. Jest jednak mnóstwo sygnałów, które wysyła ciało by poinformować, że oto rozwija się w nim Mały Cud.

Planowanie ciąży

Nie wszyscy Rodzice to robią, ale Ci, którzy z wyprzedzeniem decydują się na powiększenie Rodziny, powinni pamiętać o kilku czynnikach, które mogą pomóc w szybszym zajściu w ciążę, a przede wszystkim odpowiednio przygotować na nią organizm. I nie chodzi tylko o organizm kobiety! Także przyszli Tatusiowe powinni bardziej o siebie zadbać – zwiększyć dzienną dawkę ruchu, zmienić dietę, w przypadku nałogów, takich jak palenie papierosów, jeśli nie rzucić całkowicie, to ograniczyć do absolutnego minimum. Jeśli chodzi o alkohol, także warto ograniczyć jego spożywanie, co nie oznacza, że nie można zaplanować romantycznego, wyjątkowego wieczoru z lampką wina. Jeśli chodzi o kobiety – jeśli stosują doustną antykoncepcję, powinny ją zakończyć i odczekać minimum trzy miesiące (a najlepiej pół roku), zanim zaczną się starać o Dziecko. Organizm musi się dokładnie oczyścić. W tym czasie można także zacząć zażywać kwas foliowy, a także, podobnie, jak mężczyźni, zmienić dietę na zdrowszą, zadbać o kondycję ciała, zrezygnować z nałogów. Tutaj nie ma taryfy ulgowej, tak jak w przypadku mężczyzn – kobieta, która planuje ciążę, powinna zawczasu bezwzględnie rzucić palenie, a także ograniczyć alkohol, a już w momencie zajścia w ciążę – absolutnie z oby tych rzeczy zrezygnować. Mimo różnych szkół, mówiących że „lampka czerwonego wina jest nawet zdrowa”, absolutnie nie powinno się spożywać alkoholu, będąc w ciąży. Nie ma żadnych odstępstw od tej reguły. Owszem, można mieć po prostu szczęście, i mimo picia alkoholu i palenia papierosów Dzidziuś może urodzić się zdrowy. Ale będzie to wyłącznie ogromne szczęście, nie mające nic wspólnego z odpowiedzialnością, troskliwością i świadomością przyszłej Mamy. Można go też, niestety, nie mieć, a konsekwencje palenia papierosów i picia alkoholu w ciąży mogą być tragiczne w skutkach.

Najważniejsze jednak, to zadbać o spokój, unikać stresu, zapewnić sobie lekkie atrakcje, które dodadzą radości, ale też wyciszą. Dotyczy to obojga Rodziców. Spokój, szczęście i miłość mają ogromny wpływ na zdrowe, planowane poczęcie. Kiedy już Rodzice są przygotowani na starania się o Dziecko, mogą prowadzić kalendarz dni płodnych, oparty na obserwacji cyklu. To zdecydowanie ułatwi trafienie we właściwy dzień.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Niektórzy Rodzice doskonale potrafią określić moment, w którym doszło do zapłodnienia, może się nawet zdarzyć, że kobieta odczuwa dyskomfort podobny do miesiączki (uczucie ciągnięcia w podbrzuszu, lekkie skurcze, którym czasem towarzyszą plamienia) po którejś stronie podbrzusza podczas zagnieżdżania się zarodka, a nawet potrafi określić, z którego jajnika pochodziła zapłodniona komórka, ale są to rzadkie przypadki. Jeśli ciąża jest zaplanowana, Rodzice w radosnym napięciu oczekują pierwszych objawów. Jeśli jednak ciąża jest niespodzianką, należy mieć na uwadze nietypowe sygnały, które wysyła ciało. Oczywiście, pierwszym znakiem, że coś się dzieje, jest brak miesiączki. Standardowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, a do owulacji dochodzi w jego połowie. Dni płodne trwają 1-3 dni. Jeśli więc w ciągu tych 28 dni nie pojawi się miesiączka, należy wykonać test ciążowy najwcześniej w pierwszym dniu planowanej miesiączki i dla pewności powtórzyć po kilku dniach, jeśli miesiączka nadal się nie pojawi. A co, jeśli już zobaczy się te dwie najpiękniejsze w życiu kreski…? Teraz dopiero zaczyna się życie! A właściwie, to zaczęło się około 4 tygodni wcześniej.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Należy raczej zadać sobie pytanie, czy w ogóle się pojawiają… Otóż, nie każda kobieta miewa „typowe” objawy ciąży, są też takie, które żyją w nieświadomości przez kilka tygodni, nie odnotowując żadnych zmian ani w samopoczuciu, ani tym bardziej w organizmie. Znane są nawet przypadki, kiedy kobieta już w okresie ciąży nadal ma okres. Najczęściej są to jednak wspomniane plamienia, mogące występować podczas zagnieżdżania zarodka, łatwe do pomylenia z wyjątkowo skąpą miesiączką. Jednym z pierwszych, ale nie do końca typowych objawów, może być szybsze męczenie się i zwiększona potliwość. Wchodzenie na 4 piętro nagle staje się jak trekking pod K2? W pomieszczeniu jest przyjemnie chłodno, a tu pot spływa po plecach? To może być znak! Podobnie z bólami głowy, które pojawiły się znikąd, nie mają żadnego wytłumaczalnego podłoża i… występują codziennie. Choć mogą wywołać niepokój, bardzo często stanowią wczesne objawy ciąży. Początek ciąży może też zaczynać się od mdłości, które wcale muszą być wyłącznie poranne oraz od wyczulenia na zapachy i smaki. Nagle ukochany zapach kawy zaczyna odrzucać, z kolei wędzona ryba kusi swoim aromatem… W ciąży może się poprzestawiać dosłownie wszystko! Także pęcherz, który  nagle wydaje się być skurczony do minimum – nagle przyjemność z zakupów, spacerów czy spotkania ze znajomymi zaczyna być uzależniona od bliskości toalety. I od dobrze dobranego stanika - biust w czasie ciąży zmienia się bardzo szybko, powiększa się, staje się niezwykle wrażliwy na dotyk. Więc jeśli przyszła Mama usłyszy zdanie „Ojej,  chyba Ci piersi urosły”, powinna się nad nim solidnie zastanowić. Pierwsze objawy ciąży widać też… na twarzy. Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że kobieta przy nadziei promienieje, roztacza wokół siebie niezwykłą aurę i energię, której nie sposób pomylić z niczym innym, szczególnie, jeśli wiadomość o ciąży nie była gromem z jasnego nieba, a upragnioną, wyczekiwaną, najcudowniejszą wiadomością. Oczywiście, są także cienie tego pięknego stanu… a konkretnie, mogą to być cienie pod oczami, zmęczenie wypisane nie tylko na twarzy oraz ogólne osłabienie organizmu, nawet, jeśli serce i rozum mówią, że ma się teraz niezwykłą moc. Niestety, nie można sobie wybrać, nie da się też przewidzieć, czy będzie się wyglądało promiennie czy też przeciwnie – warto więc od samego początku obserwować dokładnie nie tylko swój brzuch, ale całe ciało, łącznie z twarzą.

Mówi się, i jest w tym sporo prawdy, że w zasadzie wszystko, co „złe” podczas ciąży – mdłości, bóle głowy, zmęczenie, kiepskie samopoczucie mijają wraz z końcem pierwszego trymestru. I faktycznie, czasem jak ręką uciął, czwarty miesiąc zaczyna być w końcu okresem radości nie do określenia, początków planowania nowego pokoiku, szukania imienia i wyprawki. Wtedy wstępują w kobietę nowe pokłady energii, której zdaje się mieć – a w zasadzie ma na pewno – za dwóch. Wtedy też mija „najdelikatniejszy” okres ciąży, można nieco odetchnąć i w pełni cieszyć się swoim stanem. Oczywiście, nadal można mieć wzmożony apetyt, nie jest też powiedziane, że miną mdłości czy nadwrażliwość na zapachy – na to nie ma niestety reguły. Jest to jednak początek stabilnego, pewnego okresu, który także uspokaja przyszłą Mamę, a więc i ewentualne niedogodności dużo łatwiej się znosi.

Ile trwa ciąża?

Pytanie wydaje się banalne - to oczywiste, że 9 miesięcy, 40 tygodni. ALE! Wiadomym jest, że można urodzić przed terminem, jak i po terminie. Przyjmuje się, że donoszona ciąża zaczyna się z rozpoczęciem 38 tygodnia. W tym czasie przyszła Mama powinna mieć się już na baczności – nie zna dnia ani godziny, mimo że zapewne ma określony termin porodu. Zawsze warto sobie dokładnie wyliczać, który tydzień ciąży się zaczyna. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Niestety, z różnych przyczyn można urodzić w znacznie wcześniejszym terminie. Na szczęście medycyna potrafi radzić sobie z takimi przypadkami i pomaga Maluszkom urodzonym już po 26 tygodniu ciąży. Znane i wcale nie tak rzadkie są też przypadki przenoszenia ciąży, równie niebezpieczne, co przedwczesny poród, ale także ze szczęśliwymi zakończeniami.

Najważniejszy dla przyszłej Mamy i Dziecka jest spokój. Spokojna i szczęśliwa Mama to także spokojny i szczęśliwy Dzidziuś. Ciąża zmienia wszystko, całe ciało, umysł i życie, przewartościowując wszystko, co wcześniej było łatwe do zdefiniowania. Dlatego tak ważne jest, by przeżyć ją najlepiej, jak się potrafi. To jedyny moment w życiu, w którym kobieta jest sama, jedyna tak bardzo odpowiedzialna za drugiego Człowieka. To ogromna presja, ale też niebywała radość i przyjemność. Później, po porodzie, nieoceniona będzie pomoc Taty, a póki co – z pewnością może On czule mówić „do brzuszka” i wspierać swoje dwa Skarby najlepiej, jak potrafi.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)