Udostępnij
Skomentuj

Plecaki szkolne bezpieczne dla zdrowia. Na co zwrócić uwagę?

Wybór szkolnego plecaka nie powinien być dokonywany w pośpiechu, dyktowany modą czy tym, że ktoś już taki ma i poleca. To, co Uczeń będzie nosił na plecach przez znaczną część swojego życia, ma istotny wpływ na stan Jego zdrowia. Dlatego plecaki do szkoły muszą być dokładnie sprawdzane, dopasowywane do pleców, wzrostu, wagi i wieku tych, którzy będą je nosili.

Jak wybrać plecak szkolny?

Teoretycznie od razu można wskazać kilka cech, które mają wpływ na zakup – plecak ma być lekki, wygodny, pojemny, nie wykrzywiać pleców, dobrze regulowany i modny. To jednak wierzchołek góry lodowej, a pod każdą z tych kwestii mieści się mnóstwo podpunktów, na które trzeba zwrócić uwagę. Ważne jest także to, dla kogo kupuje się plecak – inny bowiem będzie plecak szkolny dla pierwszoklasisty, a inny dla Ucznia liceum czy Studenta.

Plecak Pierwszoklasisty jest najważniejszy. Pierwszy raz Dziecko będzie nosiło na plecach coś cięższego, niż plecak-maskotkę z zabawką w środku. Tutaj wybór jest między tornistrem a klasycznym plecakiem. Każdy ma swoje wady i zalety, dlatego lepiej wskazać to, jakie cechy powinien mieć plecak dla Pierwszaka, a dopiero później można sprawdzić, który z produktów ma ich więcej i dokonać wyboru według własnych przemyśleń.

Plecaki szkolne dobre na kręgosłup

Najlżejsze plecak szkolne… wcale nie są najlepsze, szczególnie dla najmłodszych Uczniów. Przede wszystkim, ultralekki plecak – idealny dla starszych Uczniów – może być pozbawiony usztywnień, które pomagają zachować prawidłową postawę ciała i pozwolą uniknąć kłopotów, takich jak bóle pleców czy ból kręgosłupa, spowodowanych dźwiganiem ciężarów. Plecak pierwszoklasisty powinien mieć usztywniane plecy. Wygodną opcją, niekoniecznie mającą wpływ na zdrowie, będzie także usztywnione dno, które pomoże w organizacji przestrzeni w plecaku, a także będzie jego wzmocnieniem. Plecak szkolny z usztywnionym dnem będzie także wygodny dla Pierwszoklasisty – łatwo go ustawić na podłodze i wszystko  dokładnie w nim ułożyć.

Popularne plecaki 2018

Plecak szkolny ze stelażem czy bez?

Nie każdy profilowany plecak szkolny jest tornistrem. Coraz częściej można zakupić wyprofilowany plecak szkolny, który posiada niezbędne usztywnienia, a który zarazem nie ma tornistrowej, kwadratowej bryły. Modne plecaki także mogą posiadać wiele właściwości dobrze wpływających na zdrowie i niwelować ból pleców. Coraz popularniejsze stają się plecaki szkolne na kółkach. Mają dołączony stelaż z kółkami, który ułatwia ich prowadzenie (tak jak w przypadku walizek podróżnych), a który zarazem nie wyklucza możliwości noszenia plecaka w tradycyjny sposób. Plecak na kółkach to doskonała opcja dla tych Uczniów, którzy noszą naprawdę solidne ciężary, a do tego mają dość prostą drogę do szkoły – chodnik czy równe pobocze. Niestety, nie sprawdzi się na wyboistych drogach i leśnych ścieżkach – wtedy może się stać wręcz kłopotliwy.

Najzdrowsze plecaki szkolne

Powinny być lekkie same w sobie, jak i z wyposażeniem, ale – jak wiadomo – niestety sytuacja idzie raczej w przeciwnym kierunku. Obecnie Uczniowie muszą pomieścić w plecakach nie tylko podręczniki szkolne, ale także mnóstwo dodatkowych akcesoriów, zeszytów, albumów, nie mówiąc o drugim śniadaniu czy butelce z napojem, by posilić się podczas przerwy. Można wybierać jednak takie modele, które będą jak najmniej inwazyjne. Wiadoma jest już kwestia odpowiedniego usztywnienia tyłu plecaka, niech będzie jednak wykonane z przewiewnych, przepuszczających powietrze materiałów, by Uczeń nie odczuwał dyskomfortu związanego z poceniem pleców. Ponadto, bardzo ważna jest regulacja szelek plecaka. Pozwoli ona dopasować długość szelek do wzrostu, a co za tym idzie – ułoży plecak odpowiednio na plecach. Regulacja plecaka ma istotny wpływ na postawę podczas jego noszenia – zbyt niskie lub zbyt wysokie ułożenie może powodować automatyczne wykrzywianie pleców w celu znalezienia najwygodniejszej pozycji do noszenia. Warto także pamiętać, że plecak powinien posiadać elementy odblaskowe, szczególnie przydatne w okresie jesiennym i zimowym, kiedy zarówno wyjście, jak i powrót ze szkoły mogą się odbywać w porach, kiedy na dworze jest jeszcze lub już ciemno.

Powrót do szkoły

Najtrudniejszy jest wybór pierwszego plecaka. Każdy kolejny – dla starszego Ucznia - będzie już łatwiejszy. Plecy są już dojrzalsze, postawa (oby prawidłowa!) poniekąd już wyuczona, więc można nieco swobodniej podejść do kwestii zakupu plecaka. Już nie trzeba tak bardzo skupiać się na usztywnieniach, choć nadal są mile widziane, a regulację posiada niemal każdy plecak czy torba. Jeśli przyborów i podręczników jest coraz mniej, można przebierać wśród sportowych plecaków, np. z serii Back do school lub innych, które można wykorzystać nie tylko do szkoły. Ważne, by wybrać praktyczny model, a praktyczne plecaki to takie, które łączą w sobie prozdrowotność, modny styl, wygodę noszenia i odpowiednią pojemność. Na szczęście, rynek zaskakuje wyjątkowo bogatą ofertą, dlatego zarówno Pierwszoklasiści, jak i Licealiści, a nawet Studenci znajdą dla siebie odpowiedni model.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)