Udostępnij
Skomentuj

Połóg – ile trwa? Zachodzące zmiany i czego się spodziewać?

Połóg to okres, w którym ciało wraca powoli do stanu sprzed ciąży – wszystko się uspokaja, macica się obkurcza, a poziom hormonów wyrównuje. Wszelkie zmiany ciążowe stopniowo ustępują, a kobieta, mówiąc banalnie, „wraca do siebie” po porodzie.

Ile trwa połóg?

Przyjmuje się, że połóg trwa  około 8 tygodni – tyle potrzebuje ciało, by zregenerować się po ogromnym wysiłku, jakim była dla niego ciąża i poród. Nie jest to jednak sztywny okres – u niektórych kobiet połóg może trwać 6 tygodni, inne przestają odczuwać skutki ciąży i porodu jeszcze szybciej lub też znacznie później. Warto jednak pamiętać, że nawet, jeśli psychicznie młoda Mama odzyskała równowagę nawet w tydzień po porodzie i czuje się wspaniale – zmiany hormonalne, morfologiczne i anatomiczne nadal w jej ciele zachodzą. Należy więc zachować szczególną ostrożność i dać sobie jeszcze trochę czasu zanim np. wróci się do sportu lub aktywności seksualnej.

Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie?

Szaleje! Tak to można określić jednym słowem. Wszystkie zmiany, które w nim zaszyły, po prostu ustępują. Nie jest to łatwy i szybki proces – wszak dziewięciu miesięcy nie cofnie się w jeden dzień, ale też wiele zmian, które dają się zauważyć podczas ciąży, ustępuje. Przede wszystkim – traci się na wadze, mniej lub więcej, ustępują przebarwienia oraz uczucie opuchnięcia, spowodowane nagromadzoną wodą. Przede wszystkim jednak  - narządy wewnętrze wracają na swoje miejsce (tak, tak, niektóre musiały zrobić miejsce wciąż powiększającej się macicy), a macica obkurcza się. Także strefa intymna zaczyna się obkurczać, a ewentualne nacięcia spokojnie się goją.  Wszystko zaczyna wracać do normy. Także hormony starają się uspokoić i wyrównywać swój poziom, ale to może potrwać troszkę dłużej, stąd u młodych Mam nadal mogą występować huśtawki nastrojów.

Na czym polega połóg?

Inaczej będzie wyglądał połóg po okresie naturalnym, a połóg po cesarskim cięciu. Okres połogu po  porodzie naturalnym dla wielu kobiet może nie być przyjemny. Jeśli podczas porodu konieczne było nacięcie krocza – miejsce zszycia może boleć i sprawiać trudności przy siedzeniu i wypróżnianiu się. Mogą się także pojawić dokuczliwe hemoroidy. Kłopotliwe, a przede wszystkim krepujące może być oczyszczanie po porodzie – jeszcze przez kilka dni mogą pojawiać się plamienia i krwiste upławy (tzw. odchody połogowe), dlatego niezbędne jest noszenie specjalnych wkładek poporodowych oraz podkłady na prześcieradło. Dokuczliwy, a czasem trudny do zaakceptowania dla świeżo upieczonej Mamy jest fakt, że ciało nadal wygląda na opuchnięte, nawet brzuch wydaje się niby mniejszy, ale nadal jakby ciążowy. W połączeniu z bólem fizycznym i ogromnym zmęczeniem, stwarza to mało sprzyjające warunki do pełni radości, jaką się powinno odczuwać. Na szczęście, widok zdrowego, cudownego Maluszka wszystko wynagradza!

Połóg po cesarce wygląda nieco inaczej. W ciele kobiety wszystko odbywa się tak samo, jak podczas porodu naturalnego, jednak z racji tego, ze cesarskie cięcie jest poważną operacją, polegającą na przecięciu powłok brzusznych oraz mięśni macicy, okres rekonwalescencji może się nieco wydłużyć.  Odchodzą problemy z bólem w okolicach krocza i ochroną ran po jego nacięciu, za to należy skupić się na odpowiednim gojeniu  i pielęgnacji rany po cesarskim cięciu. Obkurczanie macicy będzie trwało znacznie dłużej. Bardzo pomocne jest wtedy karmienie piersią (także w połogu po porodzie naturalnym), które wspiera proces obkurczania macicy – wydziela się wtedy oksytocyna. Najważniejszy podczas połogu po cesarce jest odpoczynek – po takiej operacji kobieta nie powinna nadwyrężać swojego ciała. Nie bez znaczenia jest także higiena podczas połogu, niezależna od sposobu rodzenia. Czas połogu jest trudny i… brudny, dosłownie. Należy pamiętać o częstym podmywaniu się zarówno dla własnego komfortu, jak i dla zdrowia, a także często zmieniać bieliznę i wkłady. Warto także robić – jakkolwiek nieciekawie to brzmi – wietrzenie krocza oraz wietrzyć bliznę po cesarce. Jak w przypadku każdych ran, także i te potrzebują dostępu tlenu, by móc się dobrze goić. Higiena w połogu powinna dotyczyć także… stanu psychicznego. Słowem – świeżo upieczona Mama nie powinna zadręczać się tym, jak  wygląda jej krocze, że nadal krwawi czy odczuwa bóle w miejscach intymnych – ma wszelkie prawo wyglądać, cóż, nieciekawie, wszak właśnie dokonała czegoś niesamowitego – urodziła Dziecko! A niebawem wszystko wróci do normy.

Czego się spodziewać po porodzie?

Połóg nikogo nie minie, jest to stan, którego doświadczają wszystkie kobiety po porodzie. Jak sobie radzić? Czas po porodzie jest raczej trudny – w młodej Mamie kumulują się emocje związane z nowonarodzonym Dzieckiem oraz te dotyczące stanu własnego ciała.  Połóg po porodzie to czas nie tylko zmian fizycznych, ale także swoisty okres zapoznawczo-przygotowawczy. Powinien przebiegać w atmosferze spokoju – Mama powinna spokojnie wracać do normy, bez stresów i ciężkich prac, tuląc w ramionach swoje Maleństwo. Powinna mieć w tym okresie jak największe wsparcie od Ojca Dziecka – nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Wspierająca postawa Taty i Męża jest niezwykle ważna – pomoże radzić sobie z emocjami oraz zaakceptować zmiany, które zaszły w ciele i które nie zniknęły od razu po porodzie, a z którymi nie każda kobieta potrafi sobie od razu poradzić. Poród  i połóg to wyczerpujące momenty, do których dochodzą jeszcze pierwsze tygodnie Noworodka, a więc to ogromne natężenie wrażeń, emocji, odczuć, wyzwań i… obowiązków. Ważne, by uczestniczyli w tym obojga Rodzice.

Połóg – czego nie wolno?

Czas trwania połogu może być różny, jednak istnieją ogólnie przyjęte zasady, których warto przestrzegać. Przede wszystkim – nie są zalecane żadne ćwiczenia w okresie połogu. Ciało jest osłabione, a rany niewygojone – to moment na regenerację, a nie aktywność. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim Mamy po cesarce – zabronione jest dźwiganie, w tym także Maluszka – można Go przytulać na siedząco lub leżąco, ale już nagłe podnoszenie, schylanie się, skakanie czy inne aktywności są po prostu zabronione ze względu na ryzyko rozejścia się rany. W kwesti połóg a miesiączka – może być różnie. Jeśli kobieta decyduje się karmić piersią, zazwyczaj będzie miała jeszcze spokój przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Okres może się pojawić nawet pół roku po urodzeniu Dziecka! Nie ma jednak żadnej reguły, równie dobrze może się pojawić znacznie wcześniej. Trudno także jednoznacznie wskazać, kiedy następuje koniec połogu. Z pewnością w ustaleniu tego pomoże lekarz – nie tylko powie wszystko o połogu, ale także poinformuje, kiedy już będzie można wrócić do pełnej aktywności. Bardzo ważne jest, by kilka tygodni po porodzie (zazwyczaj między 6 a 8 tygodniem) wybrać się na pierwsze badania i konsultacje do ginekologa. Oceni on, czy połóg przebiega prawidłowo.

Połóg należy traktować jako wyjątkowy czas, ale nie swoisty okres chorobowy. Nie trzeba leżeć w łóżku ani rezygnować ze spacerów z Dzieckiem. Ważne, by dbać o siebie i nie przesadzać z aktywnościami, ale też pamiętać o Maluszku, który w pierwszych tygodniach swojego życia, wymaga wyjątkowej opieki, stuprocentowego poświęcenia i uwagi. Ważna jest także tolerancja własnych słabości – Mamo, masz prawo czuć się słabiej, ale nie zapominaj, że nie jesteś z tym sama. I już nigdy nie będziesz! To duży sprawdzian dla całej Rodziny, ale szybko mija i… warto się nim cieszyć, mimo niedogodności, które mogą wystąpić. One szybko pójdą w niepamięć, za to pierwsze chwile we wspólnym gronie – nigdy!

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

czy brałyście jakieś witaminy po urodzeniu, ale tak żeby nie szkodziły dziecku gdy się karmi piersią?