Udostępnij
Skomentuj

Pomocne gadżety dla młodej mamy – co musisz wiedzieć? Co kupić?

Pierwsze tygodnie od narodzenia dziecka mogą być dla młodej mamy niezwykle trudne. Warto zatem zaopatrzyć się w pewne udogodnienia, które ułatwią opiekę nad dzieckiem i pozwolą wrócić do formy sprzed ciąży. Na jakie gadżety warto się zdecydować?

Pas poporodowy – jak wrócić do formy sprzed ciąży?

Kolejnym użytecznym gadżetem może okazać się pas poporodowy. Pozwala on kobiecie szybciej wrócić do formy sprzed urodzenia dziecka. Co jednak najważniejsze, pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i jest szczególnie polecany młodym mamom, które przeszły cesarskie cięcie.

Ciąża to wspaniały okres oczekiwania na nowego członka rodziny. W  tym czasie ciało kobiety przechodzi wiele zmian po to, by jak najlepiej przygotować organizm do porodu. Mięśnie się rozciągają, zaś stawy ulegają rozluźnieniu. Aby mogły wrócić do swojej formy sprzed ciąży, potrzeba czasu. Możemy jednak to przyspieszyć, stosując właśnie pas poporodowy.

Łagodzi on również bóle, między innymi te w okolicach krzyża, z jakimi kobiety często borykają się w okresie połogu. Co więcej, gadżet ten zmniejsza bolesność brzucha oraz jego swędzenie w przypadku kobiet, które przeszły cesarskie cięcie.

Stosowanie pasu poporodowego ma wiele zalet. Akcesorium to:

 • wzmacnia powłoki brzuszne, które w trakcie ciąży nadmiernie się rozciągają,
 • ogranicza ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej w przypadku pań po cesarskim cięciu,
 • redukuje ból odczuwany po cesarskim cięciu,
 • umożliwia szybsze przystąpienie do ćwiczeń po porodzie, które mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

Pas poporodowy może okazać się niezwykle użytecznym rozwiązaniem, zwłaszcza dla młodych mam. Pamiętajmy jednak, że jego noszenie musi zostać skonsultowane z lekarzem. W przeciwnym razie może okazać się wręcz niebezpieczny dla kobiety.

Przy jego wyborze najważniejszą kwestią jest ustalenie prawidłowego rozmiaru. W tym celu musimy dokładnie zmierzyć obwód brzucha, a następnie dopasować model, który będzie odpowiadał tej wartości. Kupując pas poporodowy, zwróćmy uwagę także na:

 • sposób wkładania – najczęściej jest to wciągnięcie przez nogi lub zapięcie ciasno wokół talii. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych upodobań,
 • materiał, z którego został wykonany – tkanina musi spełniać kilka określonych cech. Przede wszystkim powinna być wytrzymała, przewiewna, łatwa w czyszczeniu oraz elastyczna, dzięki czemu nie będzie krępowała ruchów, przeszkadzając w wykonywaniu codziennych czynności.

Szelki do nauki chodzenia – komfort i bezpieczeństwo

To gadżet, który okaże się przydatny w późniejszej fazie rozwoju dziecka, gdy dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe – raczkuje, pełza, siada i próbuje samodzielnego wstawania. Zwykle ma to miejsce w drugiej połowie pierwszego roku życia malucha.

Pierwsze próby samodzielnego poruszania się mogą być dla dziecka nie tylko trudne, ale również niebezpieczne. Warto go zatem odpowiednio kontrolować i wspierać. Pomocne w tym względzie okażą się szelki do nauki chodzenia. Ochronią one dziecko przed upadkiem podczas prób samodzielnego stawiania pierwszych kroków.

Dzięki temu, iż mocuje się je w pasie i w kroku dziecka, są w pełni bezpieczne i nie krępują ruchów. Wspomagają również koordynację ruchową. Są także nieocenionym wsparciem dla rodziców, którzy nie są obciążeni ciągłym schylaniem się, gdyż szelki są na tyle długie, iż mogą oni zachować wyprostowaną postawę ciała.

Stosowanie szelek ma wiele atutów:

 • pozwalają one na zachowanie odpowiedniej postawy ciała dziecka w trakcie nauki chodzenia,
 • gwarantują maluchowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa,
 • umożliwiają stałą kontrolę rodzica nad poczynaniami dziecka.

Ich zaletą jest również możliwość szybkiego zakładania, dzięki czemu dziecko nie jest rozdrażnione przedłużającą się procedurą ubierania.. Wybierając szelki do nauki chodzenia, zwróćmy uwagę na:

 • rozmiar – producenci określają wiek dziecka, w przypadku którego szelki okażą się odpowiednie. Zazwyczaj dedykowane są one maluchom od 6-go do 12-go miesiąca życia lub 8-go i 14-go miesiąca życia. Przy wyborze szelek warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale również maksymalną wagę dziecka. W przeciwnym razie może dojść do ich podarcia, jeśli nie dopasujemy odpowiednio szelek,
 • materiał, z jakiego zostały wykonane – zazwyczaj szelki produkuje się z bawełny lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Dzięki temu ładnie wyglądają, a przede wszystkim są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Od wewnętrznej strony szelki powinny być wyposażone w miękką wyściółkę, na przykład z polaru. W ten sposób dziecko w trakcie poruszania się uniknie otarć,
 • uchwyt dla opiekuna – powinien on być wygodny, stabilny i wytrzymały, a co najważniejsze musi być on wyposażony w regulację długości, dzięki czemu z łatwością dostosujemy do wzrostu rodzica.

Decydując się na szelki do nauki chodzenia, warto wybrać te zapinane w pasie i kroku. Modele zapinane pod pachami i na ramionach przeznaczone są raczej dla dzieci, które samodzielnie chodzą. Zwykle wykorzystywane są przez rodziców do tego, aby pociecha była blisko nich, na przykład w trakcie spaceru po ruchliwym mieście.

Wybierając szelki do nauki chodzenia, zwróćmy uwagę również na ich cenę. Zwykle jest tak, że lepsze jakościowo modele są po prostu droższe. Gwarantują one jednak odpowiedni komfort chodzenia.

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg różnorodnych gadżetów, które mogą okazać się niezwykle pomocne dla młodej mamy. Zalicza się do nich między innymi pas poporodowy oraz szelki do nauki chodzenia. Wybierając te produkty, zadbajmy o ich najwyższą jakość. Nie chcemy przecież, aby okazały się bezużyteczne już po kilku zastosowaniach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)