Udostępnij
Skomentuj

Powrót do szkoły, czyli jak zmotywować Dziecko do nauki?

Dzieci są różne. Jedne cieszą się na myśl, że pójdą do szkoły, inne przeraża wizja nauki, książek, zadań domowych. Wszystko może się zmienić z biegiem czasu i z nabraniem, nazwijmy to, szkolnego doświadczenia. Często jednak pierwszy zapał szybko mija i zaczynają się schody oraz fundamentalne pytania „Po co się uczyć?!”. Jak na nie mądrze i dobrze odpowiedzieć…?

Nowa szkoła

Nieważne jaka – czy to szkoła podstawowa czy średnia - ważne, że nowa! Pierwszy dzień szkoły, choć czasem łączy się ze stresem wynikającym z poznawania nowych ludzi, nie jest jeszcze niczym złym. Potem dochodzi plan lekcji i cała machina powoli rusza. Zaczynają się zadania domowe, oceny szkolne, czas wolny kurczy się do mało zadowalających rozmiarów. Niestety – nie każdy Uczeń potrafi sobie z tym poradzić. Natłok zajęć i nowych obowiązków, stres związany z wieloma niewiadomymi, konieczność wstawania rano – to wszystko czasem odbiera chęć do nauki. Niezbędna w tym wszystkim jest rola i pomoc Rodziców, by Uczeń potrafił sobie poradzić z nową rzeczywistością i przyzwyczaił się do systemu, pod który będzie podlegał przez jakiś czas.

Motywacja do nauki

Skąd ją czerpać? Jak zachęcić Dziecko do nauki? Na pewno nie przez komunikaty „Musisz się uczyć”, „Jak się nie nauczysz, to…”, „Naucz się wreszcie!”, „Idź się uczyć”, „Czemu znowu się nie uczysz?”. Nie, nie, NIE! Nie tędy droga. Motywacja powinna opierać się na wsparciu, zachęcaniu, budowaniu motywacji wewnętrznej, a nie na szantażach emocjonalnych, przekupstwach czy zastraszaniu. Każdy kiedyś zaczynał szkołę, musiał się uczyć - bardziej lub mniej chętnie – każdy Rodzic więc powinien sięgnąć pamięcią to lat, kiedy to On zasiadał nad książkami. Co Mu pomagało? Co motywowało? Motywujące mogą być oceny w szkole, zarówno dobre, jak i złe, ale to jakby już końcowy rezultat. Co można zrobić w domu, na długo przed szkolnym ocenianiem? Z pewnością sporo rozmawiać z Dzieckiem, pytać o Jego obawy, a przede wszystkim o to, z czym ma problem. Należy uważnie słuchać – czasem niechęć do nauki wynika z niemocy ogarnięcia jakiejś partii materiału czy niezrozumienia go, a czasem problem leży głębiej, w niechęci do ogółu szkoły i uczęszczania na lekcje, przebywania wśród rówieśników. W obu przypadkach bardzo ważne jest wysłuchanie i wsparcie Dziecka, czasem też niezbędna może się okazać pomoc psychologa. Jeśli jednak problem leży wyłącznie na poziomie nieumiejętności uczenia się, niedostatecznej chęci, by czerpać samodzielnie wiedzę – wtedy, można powiedzieć, że „nie jest źle”, można sobie z tym poradzić.

Odrabianie lekcji z Dzieckiem

Pomoc w odrabianiu lekcji nie powinna opierać się na kontrolowaniu, czy Dziecko rozwiązuje dobrze zadania, czy pamięta o zrobieniu wszystkich i czy wyraźnie pisze. Warto pytać, co sprawia Mu problem i po prostu wytłumaczyć. Nie chodzi jednak o podanie gotowego rozwiązania. Wiedza polega na umiejętnym wyszukiwaniu informacji i właściwym ich wykorzystywaniu, z kolei nauka to proces nabywania wiedzy. Może warto zachęcić Dziecko do samodzielnego pozyskiwania wiedzy, szukaniu, szperaniu, dochodzeniu do rozwiązania? Tutaj także ważną rolę pełni motywacja – wspieranie, dawanie poczucia dumy z postawy Dziecka, utwierdzanie w przekonaniu, że się w Nie wierzy. Oczywiście, jeśli Rodzic dysponuje odpowiednią wiedzą, także może, ba, powinien się nią dzielić, najlepiej na „życiowych”, przejrzystych przykładach. Więc jak odrabiać lekcje z Dzieckiem? Z głową, sercem, cierpliwością. A przy okazji sprawdzania – dawać wyraz dumy i nakierować na samozadowolenie Ucznia. Jeśli jednak Dziecko jest niechętne do współpracy – trzeba dać Mu „chwilę”. Być może potrzebuje też… porażki, np. złej oceny, by poczuć, że nie dzieje się dobrze. Pomoc w zadaniu domowym jest istotnym elementem budowania właściwych relacji między Dzieckiem a Rodzicem – jego pierwszym i najważniejszym nauczycielem. Inaczej wygląda nauka czytania – tutaj główną rolę gra czas poświęcony Dziecku, cierpliwość, praktyka i fakt, jakie podejście do czytania mają Rodzice. Przy młodszych Uczniach sprawdzi się nauka przez zabawę – wszelkiego rodzaju gry edukacyjne, książeczki z zagadkami, wspólne czytanie czy układanie rymowanek np. do tabliczki mnożenia.

Jak zmotywować Nastolatkę do nauki?

Tak samo, jak każdego innego Ucznia. Młodzież rozumie o wiele więcej – ma świadomość nieubłaganie zbliżającej się dorosłości i tego, co ze sobą niesie, a zarazem chce czerpać z życia jak najwięcej, póki jest czas i „mało” obowiązków. Po raz kolejny – to Rodzic powinien być pośrednikiem między światem obowiązków i zabawy. Zachętą do nauki powinna być wizja dobrej i godnej przyszłości, ale nie strasznie przyszłością w ogóle. Rodzic powinien wykazywać się zrozumieniem dla młodzieńczych szaleństw, ale i trzymać rękę na pulsie, by nie brały one góry nad obowiązkami. Nadal ważne jest dawanie wyrazu dumy i wsparcie, zachęcanie do poszerzania horyzontów, co może otworzyć wiele drzwi. Oczywiście, wabikiem może być też średnia ocen czy oceny z zachowania – to jednak zewnętrza motywacja, system, którego nie da się ominąć, a który niekoniecznie zawsze jest sprawiedliwy. Za to sprawiedliwa powinna być postawa Rodziców, wolna od etykiet i oceniania. Samodzielna nauka wymaga wielkiego samozaparcia i nie każdy Nastolatek potrafi je w sobie znaleźć. Można go zachęcić poprzez wiarę w Niego, w to, że potrafi to zrobić oraz dać do zrozumienia, jakie to uczucie, kiedy coś się samodzielnie osiągnie.

Uczenie się nie każdemu przychodzi łatwo, ale w gruncie rzeczy prowadzi do samych przyjemności Dobre oceny są najmniejszą z nich. To także samozadowolenie, pewność siebie, łatwość wchodzenia na kolejne życiowe szczeble. Czasem przydaje się pomocna dłoń Rodzica – podanie jej może pomóc wejść jeszcze wyżej. Może też ochronić przed upadkiem lub pomóc się podnieść. Ważne, by była, zawsze wspierająca, a nie oceniająca.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)