Udostępnij
Skomentuj

Przewijanie Noworodka krok po kroku. Na co zwrócić uwagę?

Dla świeżo upieczonych Rodziców często jest to prawdziwe wyzwanie. Przecież Noworodek jest taki malutki, taki delikatny… jak w ogóle można Go przebierać, ubierać, zapinać w pieluszkę? Cóż, normalnie. A przede wszystkim – bez stresu!

Jak przewijać Noworodka?

Spokojnie. Strach jest złym doradcą, a najczęściej też przyczyną wielu błędów. Noworodek, choć może się wydawać niezwykle delikatny i kruchy, w gruncie rzeczy jest bardzo „giętki” i „elastyczny”. Wystarczy pomyśleć, że przez długi czas mieszkał w brzuchu, gdzie przybierał różne pozycje, a później się rodził – jak zmiana pieluchy mogłaby Mu zrobić krzywdę? Jedyne, o czym należy pamiętać, to o nie unoszeniu Dziecka ku górze (w celu podniesienia pupy), trzymając za nóżki. Może to spowodować uszkodzenie stawu biodrowego. Przewijanie Noworodka jest o wiele łatwiejsze niż  przewijanie Niemowlaka – Maluch zazwyczaj spokojnie leży, nie potrafi jeszcze zbyt dynamicznie się ruszać, więc wszystko powinno pójść gładko i bez problemów.

Co ile przewijać Noworodka?

Ciężko powiedzieć. Na pewno nie można słuchać reklam pieluch, które sugerują ich wytrzymałość do kilku godzin. Owszem, może faktycznie pampersy (nie mając na myśli marki, a ogół pieluszek dla Dzieci) mają sporą pojemność i wytrzymałość, ale warto się zastanowić, czy chodzenie z pełną pieluchą jest dla Dziecka komfortowe i przede wszystkim – zdrowe? Na pewno nie! O tym, jak często przewijać Dziecko, decyduje tylko i wyłącznie częstotliwość wypróżnień (zarówno wydalania, jak i defekacji). Nie można doprowadzić do tego, by pielucha była napęczniała i ciężka – będzie nie tylko niewygodna, ale przede wszystkim niehigieniczna, a stąd już o krok od odparzeń. Ważna jest więc czujność Rodziców i wsłuchiwanie się w Dziecko – na pewno da znać, kiedy coś będzie nie tak. 

Kiedy przewijać Noworodka?

Wielu Rodziców zastanawia się, czy robić to przed czy po karmieniu. Cóż, tutaj także nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy, jaki jest stan pieluszki przed  karmieniem. Jeśli pełna – trzeba zmienić, jeśli jeszcze nie – można zostawić. Często krótko po karmieniu, a czasem nawet w trakcie, kiedy Maluszek jest rozluźniony i zadowolony, zdarza Mu się załatwiać potrzebę. Warto więc niedługo po karmieniu skontrolować, czy nie przyszedł czas na zmianę.

Przewijanie Noworodka krok po kroku

Od czego właściwie zacząć? Przede wszystkim – od sprawdzenia pieluchy. W zależności od tego, w co Maluszek jest ubrany, można tylko rozchylać ubranko i pieluszkę – nie trzeba od razu wszystkiego ściągać. Warto też przygotować sobie od razu wszystkie potrzebne rzeczy – stabilnie leżący przewijak dla Dziecka, chusteczki, ewentualny krem, świeże pieluszki dla Dziecka. Ale jak to wybrać?

  • Przewijak – czy w ogóle jest potrzebny? Tak, jeśli w domu nie ma miejsca, by bezpiecznie i wygodnie położyć Dziecko. Przewijaki można opierać na łóżeczkach lub komodach, są pokryte ceratkami, które ułatwiają utrzymanie czystości. Jeśli jednak Rodzicowi lepiej zmieniać pieluchę np. na kanapie – niech pamięta tylko o ceratkowym podkładzie w razie „wpadki” i oczywiście o zabezpieczeniu Dziecka przed upadkiem.
  • Chusteczki i kosmetyki – mokre chusteczki ułatwiają czyszczenie, jednak można także używać np. namoczonych pieluch tetrowych, które oczywiście należy później wyprać. Ważne, by skórę Dziecka doprowadzać do suchości. Kremy powinny być delikatne – nie ma potrzeby profilaktycznego stosowania kremów na odparzenia. Można także zostawić skórę Niemowlaka bez kremu, by miała lepszy kontakt z tlenem i by uniknąć chemii.
  • Pieluchy – pieluszki jednorazowe czy pieluszki wielorazowe? To już indywidualna kwestia Rodziców, każde mają swoje wady i zalety. Nic nie stoi na przeszkodzie, by metodą prób i błędów dopiero po czasie wybrać najlepszy dla Dziecka i siebie produkt. Najważniejszy jest wybór dobrego rozmiaru – dostępne są zarówno pieluszki dla Noworodków, jak i dla Kilkulatków.

Prawidłowe przewijanie ma następujący schemat:

  • Rozebranie – tylko dolnych części ubranka
  • Ściągniecie pieluszki – dokładne zawinięcie z zawartością Jej i odłożenie na bok
  • Oczyszczenie + ewentualna kosmetyka – można na chwilę zostawić Dziecko bez pieluchy, by się „wywietrzyło” i poczuło nieco swobodniej.
  • Założenie świeżej pieluszki – jej dokładne zapięcie, by była swoboda ruchu, a zarazem stabilnie przyleganie do pupy. Niektórym Rodzicom zaleca się szerokie pieluchowanie, jeśli bioderka u Niemowlaka lub Noworodka wykazują tendencje do nieprawidłowości, z użyciem kilku warstw pieluch lub specjalnych wkładek. Należy wtedy dokładnie zabezpieczyć wszystkie warstwy, by się nie przesuwały i nie wypadły.
  • Ubranie

Przewijanie Chłopca niczym nie różni się od przewijania Dziewczynki – w obu przypadkach należy delikatnie, ale dokładnie czyścić narządy, stosując zasadę od góry do dołu, by nie przenosić bakterii kałowych we wrażliwe miejsca intymne.

Błędy popełniane podczas przewijania

Przewijanie Dziecka nie jest żadną filozofią i nie ma co tu mówić o dużych błędach. Najczęściej problemem jest zbyt słabe zapięcie pieluszki lub jej złe ułożenie, wynikające albo z niewiedzy i nieumiejętności, szczególnie na początkach Rodzicielstwa, albo związane z dużą ruchliwością Dziecka, nieprzygotowanie wszystkich niezbędników, co prowadzi do chaosu – strachu, by Maluszek nie spadł z przewijaka połączonego z koniecznością sięgania po wszystkie przybory – lub też zbyt rzadkie zmiany pieluszki. Jedyne, co pomaga, to wprawa, a tej nabiera się z każdym kolejnym przewijaniem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)