Udostępnij
Skomentuj

Przytulanki dla Niemowląt i inne zabawki. Co musisz wiedzieć?

Przytulanki, choć bez wątpienia są atrybutem dzieciństwa, kojarzą się także ze zbieraczami kurzu i zabawkami, które mają najmniej przydatnych funkcji. Tak jest w przypadku starszych Dzieci, które mogą i potrafią się już bawić wszystkim innym, zaś w przypadku Niemowląt, maskotki pełnią o wiele większą rolę, niż mogłoby się wydawać. Dają poczucie ciepła, radości i bezpieczeństwa, a do tego najczęściej są pierwszymi zabawkami, które można podać Dziecku bez ryzyka, choć nie bez znaczenia jest to, jaką przytulanką bawi się Maluch.

Przytulanki dla Niemowląt

W zasadzie nie ma jasno określonych zasad, jak powinna wyglądać przytulanka dla Niemowlaka. Zdecydowanie łatwiej wskazać, czego na pewno nie powinna zawierać. Wybierając idealną maskotkę, warto mieć na uwadze pewne kwestie. Po pierwsze – czy Maluch nie ma żadnych uczuleń. Choć większość przytulanek można prać, nie zmienia to faktu, że faktycznie przyciągają kurz i brud, które mogą być dla Dziecka źródłem kłopotów. Równie ważny jest materiał, z którego zabawka jest wykonana. Należy sprawdzić, czy nie wychodzą z niej kłęby nitek lub pluszu, którymi Maluch może się zakrztusić. Łączy się to także z jakością wykonania – zabawka powinna być dobrze zszyta, by tarmoszenie przez Malucha nie kończyło się za każdym razem szyciem pluszaka. Kolejnym ważnym krokiem przy wyborze odpowiedniej przytualnki jest sprawdzenie, czy nie zawiera żadnych elementów, które mogą zostać połknięte lub skaleczyć Dziecko. Mogą to być koralikowe oczka, nosek, elementy ubranka czy zawieszki. Oczywiście, ogromne znaczenie ma także wygląd maskotki – niech będzie miła dla oka, przyjazna i radosna, w przyjemnych kolorach i, co oczywiste, miękka.  Jeśli chodzi o rozmiar – wydaje się dowolny, ale najlepiej, by Maluch mógł ją swobodnie wziąć w ręce, przytulać się, spać z nią i jeździć w wózku, a więc dobrze, jeśli nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Zabawki dla Niemowląt

Przytulanki mogą być też czymś więcej, niż wyłącznie pluszową zabawką. Wiele z nich posiada szereg innych funkcji, które mają na celu wspieranie zdrowego, prawidłowego rozwoju. Dobrze sprawdzi się przytulanka z grzechotką, która nie tylko będzie niosła przyjemność związaną z przytualniem, ale także zainteresuje Malucha dźwiękiem i skłoni do dalszego odkrywania i poznawania zabawki. Istnieją także inne zabawki sensoryczne dla Niemowląt. Przytulanka aktywizująca może posiadać dźwięk – może to być wspomniana maskotka z grzechotką lub też maskotka z pozytywką, idealna do powieszenie nad łóżeczkiem na wieczorny czas. Hitem są wszystkie szeleszczące zabawki dla Niemowląt – taka przytulanka zajmie Malucha na dłuższa chwilę i pozwoli poznać świat dźwięków i kształtów, bo takie zabawki zazwyczaj są w postaci misiów czy innych przyjemnych stworzonek. Popularne są także przytulanki sensoryczne połączone z gryzakami i rozmaitymi fakturami, które pozwolą pracować nad zmysłem dotyku i ukoją dyskomfort podczas ząbkowania.

Dla najmłodszych Dzieci, już od pierwszych chwil życia, bardzo często wybiera się szmatki-przytulanki. Są płaskie, w rozmiarze niewiele większym od chusteczki, czasem z główką i łapkami na rogach, by przypominały misie. Takie przytulanki nie zajmują wiele miejsca i są całkowicie bezpieczne. Czasem, dla nieco starszych Dzieci można znaleźć tego typu maskotki z dodatkowymi metkami lub fragmentami pełniącymi rolę gryzaków, efektami szeleszczenia czy nawet ze smoczkami.

Misie szumisie

Od kilku sezonów biją rekordy popularności. Są to pluszaki do położenia lub przyczepienia w łóżeczku, które mają wbudowany system szumów, mający na calu uspokojenie Malucha i ułatwienie Mu zasypiania. Szumisie mogą mieć różną formę – czasem przypominają zwykłe misie lub ich główki, czasem są to ptaszki. Wyjątkowo atrakcyjnie i oryginalnie prezentuje się Whisbear – pierwszy szumiący miś, który ma głowę misia i swoiste „macki”, podszyte różnymi kolorami, z magnesami na końcach, które ułatwiają przyczepienie zabawki do łóżeczka czy pałąka wózka.

Kocyki dla Niemowląt

Kocyki dla Dzieci także bardzo często spełniają rolę przytulanek, dlatego powinny być miękkie i przyjemne, a przede wszystkim w małych rozmiarach, by Maluch potrafił sam chwycić kocyk, przesunąć go czy przykryć się. Zazwyczaj Rodzice boją się tego, że Maluch nieświadomie nakryje się kołdrą lub kocem i nie będzie potrafił się odkryć. Oczywiście, żadna Rodzicielska obawa nie jest bezzasadna, warto jednak  wziąć pod uwagę fakt, ze Niemowlęta mają swoisty instynkt samozachowawczy i obronny – same sobie nie dadzą zrobić krzywdy. Jeśli tylko koc czy kołdra nie są zbyt duże i ciężkie, a dopasowane odpowiednio do Dziecka i łóżeczka – niebezpieczeństwo jest bardzo ograniczone. Przytulanka kocyk dla Dziecka najczęściej jest zrobiony z mikrofibry lub też polaru minky. Kocyk minky to idealny pomysł na prezent – ładnie się prezentuje, a przede wszystkim jest wyjątkowo przyjemny i miły w dotyku. W zasadzie wszystkie kolorowe kocyki, dobre jakościowo, w odpowiednich rozmiarach, sprawdzą się jako prezent. Mogą także pozostać wspaniałą pamiątką na wiele lat. Ilu Dorosłych przekazało swój kocyk własnemu Dziecku…?

Zabawki edukacyjne dla Niemowląt

Jak zostało wspomniane, nawet przytulanki mogą pełnić rolę zabawek edukacyjnych. Także zabawki interaktywne można znaleźć w formie pluszaków, jak np. Szczeniaczek Uczniaczek, jednak jest on dedykowany nieco starszym Dzieciom, nie Niemowlętom. Hitami ostatnich lat są drewniane zabawki dla Niemowląt. Mogą to być proste samochodziki czy nawet klocki – obracanie ich w dłoniach i poznawanie kształtów do dobre ćwiczenie na rozwój małej motoryki. Warto pamiętać, by drewniane zabawki miały gładkie powierzchnie, stworzone były  najlepiej z jednej bryły i nie zawierały żadnych małych elementów, stanowiących zagrożenie. Powinny być także malowane naturalnymi barwnikami lub też w ogóle nie posiadać koloru – Dziecko z pewnością będzie je brało do buzi.

Nie ma nic złego w tym, że Maluch ma dużo przytulanek, pod warunkiem, że są to zabawki kupione z głową. Nie ma sensu zbieranie kilkunastu misiów czy innych pluszaków, które w żaden sposób nie aktywizują Malucha. Jeśli jednak przytulanka zachęca do sprawdzania swoich sił, rozwija zmysły i sprawia, że Niemowlę potrafi się skupić na zabawie i nabywać nowych umiejętności – okazuje się, że może to być jeden z lepszych gadżetów, który na pewno warto kupić.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)