Udostępnij
Skomentuj

Rywalizacja między Rodzeństwem – jak sobie z nią radzić?

Nawet w najbardziej zgodnej i kochającej się Rodzinie może dojść do sytuacji, kiedy między Rodzeństwem rodzi się niezdrowa rywalizacja. Najczęstszym powodem jest zazdrość między Rodzeństwem, czy to o względy Rodziców czy też – mówiąc ogólnie – „powodzenie” w życiu. Co zrobić, gdy Rodzeństwo się nie lubi…?

Konflikty między Rodzeństwem

To, że Rodzeństwo się kłóci, jest normalne i oczywiste. Formy kłótni są zależne od wieku – Maluchy mogą się kłócić o zabawki, co kończy się ich wzajemnym wyrywaniem i skarżeniem Rodzicom, z kolei starsi skupiają się na ocenianiu, czasem nawet manipulacji i szantaż emocjonalnym oraz krzyku. Niestety, nie wszystkie kłótnie między Rodzeństwem mają błahe powody. Bywa, że konflikt ma swoje źródła znacznie głębiej niż na dnie kosza z zabawkami.

Zazdrość o młodsze Rodzeństwo

To bardzo często zjawisko. Mimo że Dziecko, które do tej pory jedynakiem, jest przygotowywane na pojawienie się Rodzeństwa i wydaje się to znosić całkiem dobrze, tak naprawdę w Jego głowie i sercu piętrzą się pytania. Z wiedzą i komunikatami Rodziców dochodzi coraz większa świadomość – zbliża się coś nieodwracalnego, co na zawsze zmieni życie. Dziecko nie będzie już samo, a i Rodzice nie będą tylko dla Niego. Kilkulatkowi ciężko wytłumaczyć, że stosunek Rodziców do Niego się nie zmieni i nadal będzie kochany. Traci poczucie bezpieczeństwa, a w Jego uporządkowany świat pełen przyjemności, należący tylko do Niego, Mamy i Taty, nagle zaczyna wkraczać Dzidziuś – płaczący, budzący się w nocy, wymagający noszenia, karmienia i poświęcania czasu, który wcześniej spędzało się zupełnie inaczej. Trudne, prawda? Maluch zaczyna mieć napady złości, którymi chce zwrócić na siebie uwagę, czasem nawet zaczyna naśladować młodsze Rodzeństwo, a nawet Mu dokuczać, zabierając zabawki czy też nie okazując delikatności. Nie jest to jeszcze rywalizacja między Rodzeństwem, bo Niemowlę z wiadomych przyczyn nie potrafi odpowiedzieć na zachowanie Starszaka, jest to jedynie apel – rozpaczliwe, pełne smutku i niemożności poradzenia sobie z trudnymi emocjami zawołanie do Rodziców, swoista prośba o pomoc i bardzo naturalne wyrażenie, że jest się zazdrosnym, że już nie jest tak, jak dawniej. Starsze Rodzeństwo, „odchowane”, bardziej samodzielne, czuje się po prostu odrzucone. Nie wystarczą tutaj słowne zapewnienia Rodziców o miłości. Potrzebne są też dowody na to, że choć pojawił się Nowy Członek Rodziny to niezmienny pozostaje fakt, że Starszak jest potrzebny, by ta Nowa Rodzina mogła być pełna i szczęśliwa. Dziecko potrzebuje wsparcia, by poradzić sobie z nową sytuacją oraz czasu, zarówno ze strony Rodziców jak i w ogóle, by móc to zrozumieć. Na nic zdadzą się ponaglenia „jesteś już duży i musisz zrozumieć”. Nic nie musi – może chcieć i potrafić, jeśli tylko Mu się w tym pomoże. Przede wszystkim – trzeba także dać Dziecku do zrozumienia, że ma prawo czuć zazdrość o Rodzeństwo. Nie jest to dobre uczucie, ale Jego zrozumienie leży po stronie Rodziców. Powinni starać się, by Dziecko nie czuło tej zazdrości, a nie jedynie wiedziało, że jest zła.

Zazdrość między Rodzeństwem

Dotyczy nie tylko Dzieci, którym rodzi się Brat czy Siostra, ale także starszych, Nastolatków, a nawet Dorosłych. Rywalizacja Rodzeństwa może mieć różne podłoże – czasem jest dobrym zjawiskiem, opierającym się na zdrowym współzawodnictwie np. w szkole czy sporcie, motywującym, podbudowującym obie osoby, podobnie jak w grach. Czasem jednak rywalizacja Dzieci polega na walce o uczucia i uwagę Rodziców. Każdy czuje się gorszy i słabszy od Brata/Siostry, mniej kochany, mniej zasługujący na to, by być dostrzeganym przez Najbliższym, do tego czuje, że wszystko, co lepsze, dostaje się Rodzeństwu. To bardzo trudna sytuacja i wielu Rodziców nie potrafi sobie z nią poradzić, znaleźć ani słów, ani gestów, które ukażą, że taka sytuacja nie ma miejsca.

Jak radzić sobie z rywalizacją Dzieci?

W skrajnych przypadkach pomocne mogą być wizyty u psychologów czy też literatura szerzej omawiająca temat, np. „Rodzeństwo bez rywalizacji”. Najważniejsze jednak są empatia i szczerość w Rodzinie. Podstawą jest zauważenie problemu i nie traktowanie go jako „głupiej zazdrości” czy egoizmu i wspólne przepracowanie go. Czasem rywalizacja Dzieci ma podłoże właśnie w zachowaniu Rodziców – faworyzowanie jednego z Rodzeństwa, będące konsekwencją np. sukcesu w nauce, naciskanie Malucha, że starsze rodzeństwo oznacza bycie odpowiedzialnym i pomaganie, zamiast pozwolenie na bycie nadal Dzieckiem, jedynie kilka lat starszym od Maluszka, poświecenie uwagi tylko jednemu z Dzieci ze względu na jego wiek, osiągnięcia czy stan zdrowia. Ważne, by Rodzic sam także zauważył swój problem, wysłuchał Dziecka i zastanowił się, czy nie ma racji. A jeśli uważa, że zachowuje się odpowiednio, to dlaczego Dziecko tak się czuje? W czym leży problem? Pomocą w rozwiązaniu konfliktów Dzieci może być też…. wspólny pokój. Pokój Rodzeństwa w oczywisty sposób zmusza to bycia razem, zaakceptowania siebie i pozwolenia na wkraczanie na własne terytorium. Oczywiście, powinien być zorganizowany tak, by każdy miało swoje miejsce do spania, nauki i zabawy, a zarazem zachęcać do integracji.

Dzieci, bez względu na wszystko, powinno się taktować równo, szczególnie pod względem uczuciowym. Mogą znajdować się na różnych poziomach, różnić się wiekiem, zdolnościami czy zainteresowaniami, ale łączy je to, że tak samo potrzebują miłości i uwagi Mamy i Taty. Nie ma tu miejsca na kompromisy, granice, zachowawczość czy podziały. Albert Shweizer powiedział, że „szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”. Tak samo jest – a na pewno powinno być – z Miłością Rodzicielską.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)